Slovensko uhralo s Lotyšskom iba nudnú remízu. Proti Írsku to musí byť lepšie

V I. polčase Slovensko nevystrelilo na bránu súpera ani raz.

Medzištátne prípravné futbalové stretnutie (Trnava, 20:30):

Slovensko - Lotyšsko 0:0

Rozhodovali: Lechner - Heidenreich, Braunschmidt (všetci Rak.), ŽK: Hubočan (SR), 12 405 divákov

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel (82. Švento), Ďurica, Hubočan - Hrošovský, Duda - Weiss, Hamšík (89. Sabo), Mak - Ďuriš

Lotyšsko: Vanins - Gabovs, Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Tarasovs (90. Jagodinskis) - Ikaunieks (57. Višňakovs), Lazdinš, Zjuzins (66. Šabala), Savalnieks (76. Laizans) - Rudnevs (81. Karašausks)

Slovenskí reprezentanti sa s futbalistami Lotyšska rozišli zmierlivo 0:0 v piatkovom večernom medzištátnom prípravnom stretnutí.

Dianie na ihrisku trnavskej City Areny sa počas plných 90 minút odvíjalo od snahy domácich zverencov Jána Kozáka, ktorým však chýbala údernejšia finálna fáza.

Odovzdávanie šeku na 15 000 pre Mariána Čišovského. FOTO - TASR

Najväčšie príležitosti na otvorenie skóre mali v druhom dejstve stredopoliari Vladimír Weiss a Marek Hamšík, ale s ich peknými strelami si poradil hosťujúci brankár Andris Vanins.

Výkopu na Štadióne Antona Malatinského predchádzala minúta ticha na počesť obetí bombových útokov v belgickej metropole Brusel i odovzdanie šeku na 15 000 eur Mariánovi Čišovskému od Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Internacionálov Slovenska.

Ohlasy médií:

LETA (Lot.): "Lotyšsko vybojovalo remízu na pôde Slovenska, účastníka ME."

Baltic News Service (Lot./Lit./Est.): "Lotyšsko nezvíťazilo vo svojich ostatných 13 vystúpeniach. Na konci stretnutia sa Slováci pokúšali ohroziť súperovho brankára, do naozaj nebezpečných situácií sa však nedostali."

Kasjauns.lv (Lot.): "Lotyši v príprave vybojovali remízu s 26. najsilnejším mužstvom sveta."

UEFA.com (Švaj.): "Slováci v 251. medzištátnom zápase nedosiahli sté víťazstvo. S Martinom Škrtelom, ktorý sa vrátil po zranení, si udržali čisté konto. Patrik Hrošovský sa ukázal ako schopná náhrada za Juraja Kucku."

Sky Sports (V. Brit.): "Výsledok cesty Lotyšov na Slovensko bezgólový."

Daily Mail (V. Brit.): "Slovensko a Lotyšsko zaznamenali nudnú remízu. Príležitostí bolo málo, bola to bitka obranných radov."

iSport.cz (ČR): "Lotyši predviedli to, čo im je vlastné, teda pozornú defenzívu, smerom dopredu to bolo veľmi slabé. Slováci boli jasne lepší, ale v koncovke chýbalo viac presnosti."

Priebeh

Prvé minúty boli o slovenskej aktivite, domáci sa do súpera zahryzli a k vlastnej bránke ho ani nepúšťali.

V 4. minúte po peknej kombinácii z ľavej strany Hamšík našiel Maka, jeho strela ale išla len nad bránu brankára Vaninsa.

Lotyši hrali ostro, neváhali Slovákov zastavovať faulami. Hralo sa takmer stále na polovici Lotyšov, strely Hubočana a Weissa bolo nepresné, Dudov pokus obranca zblokoval.

Slováci dobre kombinovali, ale chýbala finálna prihrávka. Hostia hrozili sporadicky, v 26. minúte po prihrávke Ikaunieksa Zjuzinsovu strelu domáci zblokovali.

Domáci poriadne ohrozili bránu súpera v 34. minúte, opäť po akcii z ľavej strany Hamšík prekne pristrčil Weissovi, ten potiahol dovnútra, ale pálil opäť nepresne.

Michal Ďuriš (vľavo) bol na hrote veľmi nevýrazný. FOTO: SME - Gabriel Kuchta

V 37. minúte po rohu Maka hlavičkoval nádejne Ďuriš, ale opäť nad. Vôbec prvú strelu do priestoru brány vyslal až v 42. minúte Lotyš Tarasovs, Mucha ale nemal problém jeho projektil zo strednej vzdialenosti pokryť.

V druhom polčase sa v Trnave spustil mierny dážď, oba tímy do druhého dejstva nastúpili bez zmien v zostave.

Obraz hry sa nezmenil, Lotyši hrali zatlačení do obrany, ale zo slovenskej strany tomu stále chýbala finálna prihrávka.

V strede poľa nastúpil Ondrej Duda (vpravo). FOTO: SME - Gabriel Kuchta

V 59. minúte to z druhej vlny skúsil Hubočan, jeho tvrdá strela ale išla tesne nad bránu hostí. Slováci mohli otvoriť skóre zápasu v 65. minúte, Weiss prihral krížom na Maka, obranca Maksimenko sa pošmykol a slovenský krídelník postupoval sám.

Volil prízemnú strelu, ale nedôraznú, ktorú Vanins na dvakrát zneškodnil. Slováci zvýšili aktivitu, v 69. minúte naviedol loptu na stred Weiss, ktorého tvrdú strelu Vanins vyrazil na roh.

O tri minútky lobovaný center Hubočana obranca odhlavičkoval len k Hamšíkovi, ale aj s jeho pokusom si poradil lotyšský brankár.

Marek Hamšík (uprostred) mal dve sľubné šance, ani jednu však nepremenil. FOTO: SME - Gabriel Kuchta

Na druhej strane okamžite nepríjemnou strelou bez prípravy odpovedal Rudnevs, ale aj ten minul.

Slováci dobýjali súpera, no stále im čosi chýbalo.

Aj v 87. minúte, keď Hamšík trafil z hranice šestnástky len náruč Vaninsa. O dve minúty opäť zo strednej vzdialenosti napriahol aktívny Weiss, no zasa minul.

A tak sa na trnavskom ŠAM, kde Slováci odohrali druhý zápas, zrodila pred peknou návštevou 12.405 divákov bezgólová remíza.

Hlasy po zápase /zdroj: Dajto TV/:

Ján Kozák, tréner SR: "Bol to typický prípravný zápas. Urobili sme veľa pekného, defenzíva bola v poriadku, rovnako medzihra. Chýbala finálna časť. Nedali sme gól, hoci šancí sme mali dosť. Súper prišiel s úmyslom dobre brániť a vtedy sa hrá ťažko. Dnes som chcel, aby sme si vyskúšali niečo nového."

Ján Ďurica (obranca SR): "Myslím si, že to dnes z našej strany nebolo až také zlé. Lotyši hrali zo zabezpečenej obrany na protiútoky. Mali sme nejaké šance, ale ťažko sa hrá, keď súper bráni s jedenástimi hráčmi. Kombinovali sme, ale obrana súpera bola prehustená a bolo tam málo priestoru. Nemôžeme porovnávať Lotyšov s Rusmi, ktorí majú oveľa kvalitnejší káder. Čaká na nás veľa ťažkých zápasov, treba sa dobre pripraviť na šampionát. Najdôležitejšie je, aby všetci boli zdraví. Kulisa bola výborná, ďakujeme ľuďom, že si našli čas aj počas sviatkov. Škoda, že sme ich nepotešili víťazstvom."

Vladimír Weiss, stredopoliar SR: "Čakali sme ťažký zápas. Vedeli sme, že Lotyši budú hrať v hlbokom defenzívnom bloku a bude ťažké sa presadiť. Chceli sme niečo vymyslieť, streliť gól, ktorý by ich hru otvoril. Žiaľ, nepodarilo sa, ale berieme si z tothto zápasu pozitíva, lebo sme si dokázali vytvoriť šance. Veľmi dôležité je, že sme nedostali gól. Snažil som sa vyhrávať súboje jeden na jedného a prečísliť hru, šance z toho boli, ale sme ich nevyužili. Jednu som mal aj ja - urobil som si priestor, škoda, že tá strela nešla viac do strany od brankára, lebo inak mi dobre sadla. Brankár ju vyrazil, ale beriem to normálne."

Patrik Hrošovský, stredopoliar SR: "Bol to veľmi ťažký zápas, pretože súper hral zo zabezpečnej obrany a proti nej sa vždy zle hrá. Škoda, že sme nevyhrali. Lotyši aj v kvalifikácii úporne bránili, bolo ťažké sa cez nich dostať. Predpokladám, že v Írsku to bude viac otvorený futbal. Domáci budú hrať nátlakovo a my sa tam tiež nejdeme len brániť."

Marek Hamšík, stredopoliar SR: "Lotyši prišli brániť a hrať na brejky. Nedokázali sme ich zlomiť. Dostali sme sa maximálne 20 metrov od ich šestnástky, pretože potom to tam prehustili. Možno to chcelo z našej strany viac sa pokúšať o streľbu. Škoda výsledku, chceli sme vyhrať."

Ďalšie prípravné zápasy - piatok:

Holandsko - Francúzsko 2:3 (0:2)

Góly: 47. L. de Jong, 86. Afellay - 6. Griezmann, 13. Giroud, 88. Matuidi

Írsko - Švajčiarsko 1:0 (1:0)

Gól: 2. C. Clark

Arménsko - Bielorusko 0:0

Luxembursko - Bosna a Hercegovina 0:3 (0:0)

Góly: 73. Chanot (vlastný), 75. Džurič, 90.+ Pjanič

Portugalsko - Bulharsko 0:1 (0:1)

Gól: 19. Marcelinho

Zaujímavosti, fakty a štatistiky

- Pre slovenskú futbalovú reprezentáciu to bol prvý zápas v kalendárnom roku 2016. S nerozhodným výsledkom začal A-tím SR naposledy v roku 2008: v rámci herného sústredenia na Cypre 6. februára remizoval pod vedením trénera Jána Kociana v medzištátnom prípravnom súboji v Limassole s Maďarskom 1:1, keď v 64. min vyrovnal Stanislav Šesták.

- V novej trnavskej City Arene išlo o druhé vystúpenie slovenskej futbalovej reprezentácie, debut mal víťazný podtón - 13. novembra 2015 uspeli zverenci trénera Jána Kozáka nad Švajčiarskom tesne 3:2. Dva góly Slovákov strelil Michal Ďuriš, raz skóroval Róbert Mak.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti ťahajú momentálne štvorzápasovú šnúru bez prehry. Piatkovej bezgólovej remíze proti Lotyšsku predchádzali tri vlaňajšie triumfy: 17. novembra v Žiline s Islandom (3:1), ďalej 13. novembra v Trnave tiež v prípravnom súboji so Švajčiarskom (3:2) a 12. októbra 2015 v Luxemburgu v kvalifikácii ME 2016 s Luxemburskom (4:2), po ktorom sa hráči Slovenska tešili z historického postupu na tohtoročný kontinentálny šampionát do Francúzska. Naposledy neuspeli Slováci pred takmer šiestimi mesiacmi - 9. októbra 2015 na trávniku v Žiline proti Bielorusku (0:1) v spomenutej eliminácii o postup na tohtoročný kontinentálny šampionát.

- Futbalisti Slovenska zaznamenali už šesť duelov bez prehry v rámci medzištátnych prípravných stretnutí. Pred bezgólovou remízou v piatok 25. marca 2016 v Trnave s Lotyšskom triumfovali 17. 11. 2015 v Žiline nad Islandom (3:1), uspeli 13. novembra v Trnave nad Švajčiarskom (3:2), predtým 31. marca 2015 v Žiline proti Česku (1:0), 18. novembra 2014 zdolali Fínsko (2:1) a 4. septembra 2014 rovnako na žilinskom trávniku si poradili aj s Maltou (1:0). V prípravnom súboji hráči SR naposledy prehrali pred 21 mesiacmi: v Petrohrade podľahli 26. mája 2014 domácemu Rusku tesne 0:1.

- Futbalové reprezentácie Slovenska a Lotyšska sa stretli piatykrát vo vzájomnej konfrontácii a naďalej platí, že Slováci majú priaznivejšiu bilanciu a sú úspešnejší. Stredoeurópania nad pobaltskou krajinou vedú 2:0 na víťazstvá, tri zápasy sa skončili remízou a celkové skóre je 9:5 pre SR.

Pre Jána Kozáka to bol 26. zápas v pozícii trénera reprezentácie Slovenska. FOTO - SITA

- Z historického pohľadu Slovensko dosiahlo v piatok proti Lotyšsku celkovo 60. remízu v 251. zápase, pričom do tejto štatistiky sa ráta aj 16 duelov počas II. svetovej vojny v rokoch 1939 - 1944. V ére modernej samostatnosti od roku 1994 pridali zatiaľ ďalších 235 stretnutí. Celková slovenská bilancia je po tohtoročnom vstupe 99 víťazstiev - 60 remíz - 92 prehier a skóre 354:326.

- Súbojom s Islandom sa ešte 17. novembra 2015 skončila tzv. žilinská éra reprezentačného tímu SR, ďalší kvalifikačný cyklus už Slováci v domácom prostredí odohrajú pred oveľa rozľahlejšími tribúnami vynovenej City Areny v Trnave. Pod vedením trénera Jána Kozáka absolvovali slovenskí futbalisti v Žiline od 10. septembra 2013 dovedna 10 zápasov, z toho 7 bolo víťazných.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti pred piatkovou bezgólovu remízou s Lotyšskom naposledy neskórovali 9. októbra 2015 v Žiline proti Bielorusku (0:1) v kvalifikácii o postup na ME 2016.

- Z nominovaných hráčov na piatkový duel v Trnave proti Lotyšsku najdlhšie na premiérový gól v najcennejšom drese podľa počtu štartov čaká obranca ruského klubu Dinamo Moskva Tomáš Hubočan: 30-ročný zadák má zatiaľ na konte spolu 44 stretnutí za A-mužstvo SR.

- Tréner Ján Kozák na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie dosiaľ absolvoval dovedna 26 stretnutí, má vysoko pozitívnu bilanciu 16 víťazstiev, 5 remíz a 5 prehier, skóre je priaznivé 39:20. Debut pri A-mužstve zažil 14. augusta 2013 v prípravnom zápase v Bukurešti proti Rumunsku, ktorý sa skončil nerozhodne 1:1.

- Kouč futbalového A-tímu SR Ján Kozák v dosiaľ jedinom oficiálnom dueli registrovanom FIFA v kalendárnom roku 2016 dal príležitosť v reprezentačnom drese Slovenska 13 hráčom.

- Najbližšie stretnutie odohrá slovenská futbalová reprezentácia tiež v marcovom asociačnom termíne v Dubline proti domácemu Írsku. Zápas sa uskutoční v utorok 29. marca o 20.45 h SELČ na Aviva Stadium. Pôjde o medzištátny duel v rámci prípravy na kontinentálny šampionát do Francúzska, kde sa A-tím SR priamo prebojoval z C-skupiny kvalifikácie.

II. polčas

90. min: Zápas sa skončil. Slovenská reprezentácia predviedla nevýrazný výkon a s Lotyšskom remizovala bez gólov 0:0.

Slovensk futbalov reprezentcia remizovala s Lotyskom 0:0

Posted by Slovenský futbalový zväz on 25. marec 2016

89. min: Pri konci zápasu Kozák ešte vystriedal vyčerpaného Hamšíka, ktorého nahradil Erik Sabo.

87. min: Marek Hamšík si pravou nohou obhodil súpera a ľavou nohou tvrdo vystrelil. Opäť však do stredu, kde už čakal Vanins.

82. min: Prvé striedanie aj na strane Slovenska. Rýchly ľavý krídelník Dušan Švento nahradí kapitána Martina Škrtela, ktorého po zranení stehna šetrí tréner Kozák.

75. min: Pred nami posledných 15 minút zápasu a Ján Kozák stále nestriedal.

71. min: Po nepodarenom odkope obrancu súpera vystrelil z hranice šestnástky Marek Hamšík. Volejom mieril do stredu brány, kde stál pripravený brankár súpera.

Peter Pekarík začal hrať útočnejšie až v druhom polčase. FOTO: SME - Gabriel Kuchta

69. min: Krásnou strelou zo strednej vzdialenosti sa prezentoval Vladimír Weiss ml. Potiahol si loptu z ľavého krídla a čistým nártom mieril pod brvno. Vanins však s námahou strelu vytesnil na roh.

65. min: Róbert Mak sa po pokĺznutí obrancu súpera dostal do dobrej šance, no nevýraznou strelou neprestrelil brankára Vaninsa. Bola to prvá strela na bránu v podaní slovenského tímu.

63. min: Hráči Slovenska čoraz častejšie ukazujú negatívne emócie a frustráciu. Po vzdušnom súboji, do ktorého išiel lakťom, dostal žltú kartu Tomáš Hubočan.

59. min: Ľavý obranca Slovenska Tomáš Hubočan si to naviedol stredom ihriska a ďalekonosnou strelou len tesne minul brvno brány Lotyšska.

58. min: Sú to Lotyši, kto prvýkrát strieda. Nevýrazného Ikaunieksa strieda Višniakovsk.

57. min: Do konca zápasu už len niečo cez 30 minút, naši reprezentanti ani raz netrafili bránu hostí.

51. min: Zdalo sa, že Slováci pôjdu do rýchleho útoku, Duda zbytočným faulom ďaleko od lopty zahatal naše plány.

46. min: Začal sa druhý polčas.ň

I. polčas

45. min: Prvý polčas sa skončil. V Trnave sme zatiaľ gól nevideli.

42. min: Tarasovs zaznamenal prvý strelecký pokus na bránku. Mucha však jeho strelu bez problémov chytil do náručia.

37. min: Na rohový kop Róberta Maka si naskočil Michal Ďuriš. Útočník Plzne však nedokázal center stlmiť a prestrelil bránku. Stav zostáva nezmenený - 0:0.

O najnebezpečnejšiu strelu prvého polčasu sa postaral Weiss ml. (uprostred). FOTO: SME - Gabriel Kuchta

34. min: Opäť nebezpečenstvo zo strany Slovenska a opäť za tým bol Weiss ml. Druhý menovaný obstrelom neprekonal Vaninsa, strela o pol metra minula ľavú žrď bránky súpera.

26. min: Prvýkrát zahrozili aj hostia. Strelu útočníka Lotyšska Zjuzinsa zblokoval defenzívny záložník Hrošovský.

19. min: Marek Hamšík kolmou prihrávkou vysunul Róberta Maka, ktorý sa snažil spätnou prihrávkou nájsť Ďuriša. Lopta však skončila v rukách brankára súpera Vaninsa.

11. min: Naši reprezentanti majú zápas pevne v rukách. Najaktívnejším hráčom je Vladimír Weiss ml., ktorý bol už niekoľko krát aj faulovaný súperom.

4. min: Slovensko od úvodného výkopu držalo loptu a v 4. minúte tento tlak vyvrcholil nebezpečnou strelou Róberta Maka. Tomu lopta nesadla ideálne a preto smerovala na tribúnu.

Zápas sa začal.

Slovenská reprezentácia tesne pred zápasom

Pred zápasom

Pred zápasom: Ján Kozák na predzápasovej tlačovej konferencii avizoval, že má obmedzený priestor na skúšanie veľkého počtu reprezentantov.

"Niektorí hráči nie sú fyzicky dostatočne pripravení, aby nastúpili na dlhší časový úsek," povedal Kozák.

Ján Kozák sa teší, že jeho tím bude v prvom zápase tohto roka hrať práve proti Lotyšsku. FOTO - TASR

Pred zápasom: Tréner nemôže rátať so zraneným Jurajom Kuckom, zdravotne nie je dobre na tom ani stredopoliar Viktor Pečovský a otázky je aj štart Norberta Gyombéra. Ostatní hráči by mali byť pripravení na zápas.

Pred zápasom: V rebríčku FIFA je Slovensko aktuálne na 26. priečke, kým ich súper z Lotyšska je 98. Slovensko zatiaľ vo vzájomných súbojoch Lotyšsko dvakrát porazilo a dvakrát si súperi body delili.

Pred zápasom: V kádri Lotyšska na prípravný zápas so Slovenskom je až 17 legionárov. Prizvukoval to aj tréner Ján Kozák na predzápasovej tlačovej konferencii.

"Myslím, že v súčasnom tíme Lotyšska je až 17 legionárov zo zaujímavých krajín ako Nemecko či Rusko, takže to bude ťažké. Lotyši sú typologicky podobní ruskému štýlu, takže som rád, že budeme hrať s nimi," povedal.

Ako podľa vás dnes večer dopadne zápas Slovensko - Lotyšsko?

Pred zápasom: V zápase roka budú mať slovenskí futbalisti na rukávoch čierne pásky na znak úcty voči obetiam teroristického útoku v Bruseli a pred úvodným výkopom bude aj minúta ticha.

Pred zápasom: Na zápas v Trnave očakáva Slovenský futbalový zväz aj vzhľadom na sviatky, resp. prázdniny návštevu okolo osem až deväťtisíc divákov.

Pred zápasom: Na predzápasovej tlačovej konferenci Kozák ešte prezradil, že proti Lotyšsku nastúpi v bráne Ján Mucha, v ďalšom zápase proti Írom dostane prednosť Matúš Kozáčik.