Druhýkrát nesklamali. Bystričania porazili Košice na vlastnom ľade

Košičan Adam Lapšanský premieňa svoj samostatný nájazd.
Košičan Adam Lapšanský premieňa svoj samostatný nájazd. (Autor: TASR)
Sportnet|1. apr 2016 o 16:48

Banská Bystrica vyhrala oba súboje na ľade Košíc. Včera však prehrala svoj prvý semifinálový domáci súboj. Dnes chcú uspieť a nedovoliť obhajcovi titulu vyrovnať stav série.

TIPSPORT LIGA - semifinále play off, štvrtý zápas:

Banská Bystrica - Košice 3:2

Góly: 1. Matoušek (Zigo, Čížek), 13. Kytnár (Gillies, Hvila), 37. Tománek (Bast) - 31. Lapšanský (Hrnka), 39. Lapšanský (Jankovič, Cebák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Kubuš - Tvrdoň, Výleta, 2841 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, Pujacs, Majeský, Sandgren – Hvila, Kytnár, Gillies – Lunter, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Bortňák, Handzuš, Lucenius – Bezúch

Košice: Melicherčík – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Jenčík, Bartoš – Lapšanský, Hrnka, Varga – Milý, Češík, Boltun – Mat. Chovan, Hričina

/stav série 3:1/

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejistov HC´05 iClinic Banská Bystrica delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále Slovnaft play off Tipsport Ligy.

Vo vynikajcej atmosfre porame Koice 3-2!!!Stav srie 3-1!!!AKUJEME VETKM ZA PODPORU!!!http://www.hockeyslovakia.sk/sk/statistiky/zapas-nazivo/525/extraliga-sr-2015-2016?MatchID=87630&Live=yes

Posted by HC 05 Banská Bystrica on 1. apríl 2016

V piatkovom štvrtom semifinálovom dueli zdolali na domácom ľade úradujúceho majstra HC Košice tesne 3:2 a zvýšili tak vedenie v sérii na 3:1. "Barani" si môžu postup do finále zabezpečiť už v pondelok na košickom ľade (17.00 h).

Priebeh:

Nástup do zápasu mali lepší domáci, už v 59 sekunde sa predral dopredu Matoušek a z medzikružia poslal bekhendový pozdrav Melicherčíkovi 1:0.

Hostia sa iba pomaly dostávali do hry, skúšali to Spilar a v oslabení Dudáš.

Bystričan Gillies (uprostred) sa snaží dosť k zakončeniu. FOTO - SITA

Vedenie však navýšili bystrickí hokejisti. V 13. min. Kytnárova strela od modrej platila na brankára Košíc, ktorý sa snažil chytiť vysoký puk, no prekĺzol mu pomedzi lapačku a vyrážačku 2:0.

Potom Tománek mieril tesne nad hornú žŕdku. Stav nemenili v tomto dejstve ani východniari v ponúknutej presilovke, keď sa nepresadil sám pred Bacashihuom Bartánus.

V druhej tretine diváci videli niekoľko šancí i gólov.

Tománek dáva gól na 3:1 pre Banskú Bystricu. FOTO - SITA

Najprv neuspel pred bystrickou bránkou Lapšanský, na opačnej strane sa nepresadil Bortňák. Handzuš nedokázal trafiť puk ani pred odkrytou "svätyňou" Melicherčíka.

Tešili sa teda napokon Košičania z brejku.

V polovici zápasu vyslal po rýchlom brejku tvrdú strelu z prvej Lapšanský a tá sa ujala 2:1.

Bystričania následne prepli na vyššie obrátky a paradoxne v oslabení mohli vedenie opäť navýšiť. Handzuš od mantinelu našiel pred bránkou Bortňáka, no vychytal ho hosťujúci brankár.

Ten kapituloval až v 37. minúte. Po prihrávke Basta sa Tománek na dvakrát pred ním presadil 3:1.

Hráčov spod Urpína potom mohli mrzieť nevyužité príležitosti Hvilu a Majdana, pretože 48 sekúnd pred prestávkou nahodil od modrej puk Jankovič a pri pravej žrdi ho šikovne tečoval Lapšanský 3:2.

Juraj Bezúch (vpravo) obieha hráča Košíc Ivana Jankoviča. FOTO - SITA

V tretej tretine sa hral opatrný hokej. Domáci príkladne bojovali v defenzíve a súpera nepúšťali pred bránku do šancí.

Navyše dokázali viac hroziť, keď to skúšali Lunter z ľavej strany, či Bast pred bránkou po strele Ďatelinku od modrej.

Najväčšiu príležitosť mal v 55. minúte Handzuš, no zoči voči Melicherčíkovi neuspel.

Hostia mohli vyrovnať až v závere v šestici bez brankára.

Bartánus sa dostal k puku pred Bacashihuom, no nedokázal ho zasunúť medzi jeho betóny. Bystrica sa tak mohla radovať z tretieho víťazstva v sérii.

Hlasy /zdroj: RTVS/:

Rostislav Čada, tréner Košíc: "V prvej tretine sme predviedli slabší výkon. O príčinách nebudem premýšľať, poznám ich. Musíme dobre zregenerovať. Sústredím sa teraz na to, ako mužstvo nabudiť na najbližší piaty zápas, ktorý odohráme v domácom prostredí."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Úvodná tretina nebola z našej strany ideálna. Súper bol aktívny a dokázal sa dvakrát presadiť. Myslím si, že v druhej časti sa hra vyrovnala a dvakrát sme dokázali streliť kontaktný gól na 1:2 a 2:3 z nášho pohľadu. Škoda len, že v záverečnej časti sem nedokázali vyrovnať, hoci sme sa o to snažili. Stav je taký, aký je. My určite nezložíme zbrane a tešíme sa na domáci zápas, ktorý chceme vyhrať."

Roman Tománek, autor rozhodujúceho a víťazného gólu Banskej Bystrice: "Dobre som si užil tento zápas. Vyhrali sme a to je podstatné. Škoda len, že sme dovolili Košiciam streliť dva ľahké góly, na ktoré sa príliš nenarobili, čo nás stálo drámu v závere. V tretej tretine sme ukázali silu tímu. Nepustili sme ich do šance a zaslúžene sme vyhrali. Zodpovedne sme hrali vzadu, takže môžeme sa tešiť z tretieho víťazstva a v Košiciach by sme chceli rozhodnúť."

Vladimír Orságh, tréner Banskej Bystrice: "Som spokojný s výsledkom i predvedenou hrou v niektorých úsekoch stretnutia. Viedli sme 2:0 i 3:1, dovolili sme skúsenému súperovi znížiť kontaktným gólom. V tretej tretine sme to však zvládli a zaslúžene zvíťazili."

III. tretina

60. min: Zápas sa skončil. Ešte v záverečných sekundách duelu mal veľkú šancu Bartánus, Bacashihuu neprekonal. Banská Bystrica tak v druhom domácom zápase nezaváhala a Košice porazila 3:2. Do Košíc pôjde s možnosťou zvíťaziť v semifinálovej sérii a postúpiť do finále.

55. min: Handzuš sa ocitol zoči voči brankárovi Melicherčíkovi, no neuspel. Stále tak platí, že žiadna z početných výhod zatiaľ nebola využitá.

54. min: Češík odchádza za podrazenie Bortňáka na trestnú lavicu a komplikuje tým snahu Košíc o vyrovnanie.

53. min: Oba tímy opäť s plným počtom hráčov. Stav sa nemenil.

51. min: Presilovka Košíc trvala iba 10 sekúnd. Po taktickom faule na kapitána domácich Martina Kytnára oslabuje svoj tím Martin Dudáš.

51. min: Ivan Majeský ide za napadnutie na trestnú lavicu. Košice tak majú príležitosť vyrovnať a vynútiť si aspoň predĺženie.

49. min: Prísna obrana pokračuje, v posledných minútach absentujú gólové šance, oba tímy si uvedomujú, o čo sa hrá. Banská Bystrica chce ísť do Košíc s postupovým mečbalom.

44. min: Hra sa opäť kúskuje ako v I. tretine. Hrá sa pri mantineloch, hráči nemajú ani kúsok voľného priestoru. Banská Bystrica si dáva veľký pozor, aby Košice nevyrovnali tak, ako včera.

Začala sa III. tretina.

II. tretina

40. min: Druhá tretina sa skončila. Banská Bystrica je aj naďalej aktívnejšia, no nad Košicami vedie stále iba o jeden gól. 3:2.

39. min: Adam Lapšanský sa presadil druhýkrát v zápase. Po Jankovičovej presnej a prudkej prihrávke takmer z bránkovej čiary prekonal brankára domácich. 3:2.

37. min: Roman Tománek si nakorčuloval do voľného priestoru z druhej vlny a úspešnou dorážkou vlastnej strely zvýšil stav na 3:1.

36. min: Aj Banská Bystrica sa v oslabení ubránila. Čížek sa vracia z trestnej lavice a stav zostáva nezmenený. 2:1.

35. min: Po chybe Melicherčíka v rozohrávke prihral Handzuš pred bránku Bortňákovi do gólovej šance. Košický brankár však svoje predchádzajúce zaváhanie napravil fantastickým zákrokom, ktorým zabránil jasnému gólu.

34. min: Košice budú hrať druhú presilovku v zápase. Čížek vystrelil puk z vlastnej tretiny do hľadiska, čím oslabil svoj tím.

BANSK BYSTRICA je zatia bliie k zisku tvrtho semifinle, KOICE sa ale nevzdvaj a urite ete zabojuj. Priebeh druhej tretiny mete aj s videami sledova naivo tu -> goo.gl/CSKea9

Posted by Tipsport Extraliga on 1. apríl 2016

31. min: Košice sa dostali do prečíslenia, ktoré gólovo zakončil Adam Lapšanský. Po prihrávke Hrnku prepálil skvele chytajúceho Bacashihuu. Je to jeho druhý gól v semifinálovej sérii.

27. min: Majdan veľmi tvrdo atakoval Jankoviča. Košičan to znášal veľmi ťažko, rozhodcovia však žiadny nedovolený zákrok nevideli.

26. min: Košice sa aj po druhej oslabovke ubránili. Veľkú príležitosť skórovať mal Michal Handzuš, po skvelej prihrávke pred odkrytú bránku mu však ušiel puk a následne sa stihla sformovať obrana hostí.

24. min: Po nepríjemnom zákroku na Michala Handzuša odchádza na trestnú lavicu slovenský obranca Radek Deyl. Kapitán Kytnár žiadal tvrdší trest, rozhodcovia nakoniec rozhodli o dvojminútovej oslabovke Východniarov.

22. min: Matouškovu strelu veľmi umne tečoval Zigo, brankár Košíc Melicherčík bol však pripravený.

Začala sa II. tretina.

I. tretina

20. min: I. tretina sa skončila. Banská Bystrica je jasne lepšia, Košice sa nedokážu dostať do zápasu. Po góle Matouška a Kytnára vedú domáci 2:0.

20. min: Aj Bystričania prečkali oslabovku bez inkasovaného gólu. Kytnár sa vracia na ľad.

19. min: Po krásnej prihrávka sa dostal do samostatného nájazdu Košičan Marek Bartánus. Brankár Bacashihua však fantastickým zákrokom zabránil kontaktnému gólu hostí.

18. min: Milan Kytnár bude prvým hráčom Banskej Bystrice, ktorý putuje na trestnú lavicu. Za podrazenie Bartánusa si nezahrá dve minúty.

Aktívny Bystričan Jason Bast (vľavo) preniká cez Radka Deyla. FOTO - SITA

13. min: Bystrický kapitán Milan Kytnár sa nerozpakoval a poskakujúci puk trafil od modrej priamo do pravého horného rohu Melicherčíkovej brány. 2:0.

12. min: Košičania sú opäť v plnom počte. Oslabovku zvládli bez inkasovaného gólu.

10. min: Úvodnú presilovku zápasu si zahrajú domáci. Za podrazenie ide na trestnú lavicu Košičan Marek Bartánus.

9. min: Chýba ťah na bránu, gólové príležitosti. Väčšina zápasu sa odohráva pri mantineloch.

6. min: Gillies nahadzoval puk pred bránku Košíc, kde hľadal Hvilu. Ten však nedokázal usmerniť strelu a preto zostáva stav nezmenený 1:0.

5. min: V úvode sú Bystričania aktívnejší, väčšina akcií sa odohráva v ich útočnom pásme.

1. min: Tomáš Matoušek úspešne zakončil z medzikružia a otvára skóre zápasu. Nepotreboval na to ani minútu. Pre Matouška je to prvý gól v semifinálovej sérii, dovedna v tejto sezóne nazbieral 19 bodov.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom: Včerajší zápas vyhrali Košice po samostatných nájazdoch. Kým Handzuš aj Hvila z Banskej Bystrice svoje pokusy nepremenili, Košičania Bartoš a Lapšanský tie svoje áno.

Na dobrú noc pre našich najvytrvalejších: Peter Bartoš.

Posted by HC Košice (oficiálna stránka) on 31. marec 2016

"Samostatné nájazdy sme podľa mňa jednoznačne zvládli lepšie my," povedal po zápase asistent trénera HC Košice Marcel Šimurda.

Pred zápasom: Banská Bystrica zvládla oba zápasy v Košiciach víťazne, v prvom domácom však padla po samostatných nájazdoch:

"Vedeli sme, že séria bude dlhá, Košice hrali lepšie ako doma. Podarilo sa im vyrovnať po našej chybe," povedal pre RTVS po včerajšom treťom semifinálovom dueli tréner Bystričanov Vladimír Orságh.

Tréner Košíc vidí včerajšie víťazstvo jeho tímu ako možnosť obratu v sérii:

"Hrali sme lepšie v obrane ako doma. Vyvarovali sme sa individuálnych chýb a to bol kľúč k úspechu. Hrali sme na istotu a duel sme dotiahli až do nájazdov, tak to býva vo vyrovnaných zápasoch. Dosiahli sme dôležité víťazstvo, ktoré nám dáva šancu na úspech v sérii," vyhlásil Rostislav Čada.

Pred zápasom: Semifinálovú sériu medzi dvoma najlepšími tímami uplynulej sezóny začali lepšie hokejisti Banskej Bystrice. Na ľade Košíc vyhrali oba duely.

Následne však vo včerajšom treťom dueli Košičania vyhrali na bystrickom ľade a znížili stav série na priebežných 2:1 v prospech Banskej Bystrice.

Štvrtý duel série sa hrá v piatok o 17.00 h v Banskej Bystrici.

Domov»Hokej»Slovensko»Druhýkrát nesklamali. Bystričania porazili Košice na vlastnom ľade