Paríž - Roubaix senzačne vyhral Hayman, Sagan doplatil na pád súpera

Preteky sa rozhodovali už v polovici, keď sa 114 km pred cieľom pelotón rozdrobil a viacerí favoriti zaostali. Víťazstvo vybojoval v šprinte päťčlennej skupiny 37-ročný Mathew Hayman. Peter Sagan skončil jedenásty.

Mathew Hayman dvíha ruky nad hlavu po tom, ako na Vélodrome v Roubaix porazil všetkých súperov.(Zdroj: Twitter - VDN Roubaix)

Paríž - Roubaix

ŠTART: Paríž o 10.40 hod

CIEĽ: Vélodrome v Roubaix

DĹŽKA PRETEKOV: 257,5 km

POČET ÚSEKOV PAVÉ: 27

DĹŽKA ÚSEKOV PAVÉ: 52,8 km

11. Peter Sagan SR Tinkoff + 2:20 min

ROUBAIX, BRATISLAVA. Sú ich desiatky každý rok. Odreniny, krv, zlomené kosti, narazené kĺby. Kamenné cesty na Paríž – Roubaix derú cyklistov z kože.

Na množstvo pádov doplatilo tento rok viacero favoritov vrátane Petra Sagana.

Jeden z pádov približne v polovici pretekov rozdelil pelotón na viacero skupín a slovenský cyklista bol vtedy vzadu. Tento moment ho stál dobrý výsledok.

Keď sa preteky nanovo rozbehli, začínal Sagan so stratou na silnú skupinu. Hoci mal po svojom boku trojnásobného víťaza Fabiana Cancellaru a obaja vložili do stíhania súperov množstvo síl, stratu sa im stiahnuť nepodarilo.

Ani majster sveta nezmôže všetko. Do cieľa prišiel Peter Sagan na 11. mieste. Svoje maximum spred dvoch rokov (6. miesto) nezlepšil.

"Každý sa ma pýtal, či vyhrám, no toto je Paríž - Roubaix a nikdy neviete, čo sa stane. Sú to skvelé preteky, historické, no zároveň aj veľmi ťažké. Dnes sa dvaja favoriti ocitli vzadu po páde v pelotóne, pričom ostatné tímy mali dosť pretekárov vpredu a kontrolovali priebeh. Ja som sa ocitol pri dvoch pádoch už pred sektorom Arenberg, bol som v druhej skupine a bez kooperácie bolo ťažké dostať sa späť. Môj tímový kolega Oscar Gatto mal ťažký pád a na zemi skončili aj ďalší - bol to šialený deň," povedal Peter Sagan pre stránku svojho tímu.

Nečakaný víťaz

Roubaix je svojou trasou a nárokmi nevyspytateľné.

A ukázalo sa to aj pri víťazovi. Pred pretekmi nik nepočítal s Mathewom Haymanom. Tridsaťsedemročný Austrálčan veľkú klasiku nikdy nevyhral a je na sklonku svojej kariéry.

Bolo preňho kľúčové, že sa udržal vo vedúcej skupine a dokázal si ušetriť dostatok síl. V šprinte na velodróme dokázal tesne predbehnúť štvornásobného víťaza Toma Boonena.

Belgičan sa mohol stať rekordérom. Chýbalo mu k tomu asi pol metra.

O tomto triumfe sníval

Rekordérom sa však stal Austrálčan. Túto klasiku vyhral na šestnásty pokus, čo je najdlhšia séria.

„Neverím tomu. Pred piatimi týždňami som si zlomil prst a nemohol som pretekať. Roubaix sú moje najobľúbenejšie preteky. Presne o tomto víťazstve som vždy sníval,“ hovoril pre Eurosport víťaz.

„Len som sa dostal do úniku a tam som sa snažil šetriť si nohy.“

Potupený šampión

Práve Paríž – Roubaix bola prvá klasika, ktorá ho preslávila. Pred jedenástimi rokmi vyhral Fabian Cancellara Peklo severu prvýkrát.

Na pavé má jednu z najlepších bilancií v histórii. Roky tu dominoval. Po suverénnom triumfe v roku 2010 ho dokonca obviňovali, že musel vyhrať vďaka skrytému motoru.

„Jediným motorom sú moje nohy,“ vravel vtedy Cancellara.

Jazdu na rozbitých cestách zvládal majstrovsky. Kým súperi sa na kameňoch trápili, on vyzeral, akoby išiel po asfaltke.

„Som veľmi motivovaný a dám do toho všetko,“ vravel pred svojím posledným štartom na Kráľovnej klasík. Väčším favoritom okrem neho bol iba Peter Sagan.

Cancellaru však v nedeľu zhodili zo sedla kamene, na ktorých víťazil.

Na päťhviezdičkovom úseku Mons-en-Pévèle mal nepríjemný pád. Do cieľa prišiel so sedemminútovou stratou. Fanúšikom mával na rozlúčku. Do Roubaix sa už ako pretekár nevráti. Táto sezóna je medzi profesionálmi jeho posledná.

Pred štartom jarných klasík mal vysoké ciele. „Chcem skončiť najlepšie, ako sa bude dať. Najradšej by som pridal tri víťazstvá na monumentoch,“ vravel Cancellara. Z troch pokusov však nevyhral žiadnu z veľkých klasík.

Majster sveta v zručnosti

V momente pádu šiel priamo za ním Peter Sagan. Švajčiar spadol tak, že deväťdesiatdeväť zo sto cyklistov by v tejto chvíli rovnako skončilo na zemi. Šanca zabrzdiť alebo obísť jazdca a bicykel v zlomku sekundy je takmer nulová.

Sagan nespadol, hoci prakticky prešiel krížom cez Cancellarov bicykel. Najskôr však nadvihol predné koleso a potom zadné.

Cyklisti idúci za Saganom sa pádu nevyhli.

"S Fabianom sme spolupracovali, no keď spadol, stratili sme náboj. Keď spadol, vyskočil som a podarilo sa mi to zvládnuť. Mal som veľké šťastie, že som tiež nehavaroval. Myslím si, že od toho momentu sa pre mňa preteky skončili," dodal slovenský jazdec.

Paríž – Roubaix ukončila jednu časť sezóny. Cyklistov teraz čakajú ardenské klasiky, ktoré sú kopcovité.

Petra Sagana čaká krátky oddych a sústredenie v Amerike. Najbližšie by sa mal predstaviť v máji na etapových pretekoch Okolo Kalifornie.

Preteky Paríž - Roubaix boli tretím dielom z pätice najznámejších klasík, tzv. monumentov cyklistiky.

Prvým bolo Miláno - San Remo (19. marca), nasledovalo Okolo Flámska (3. apríla), ktoré vyhral Sagan, najbližšie sa uskutoční Liege-Bastogne-Liege (24. apríla) a napokon jesenná klasika Okolo Lombardie (1. októbra).

Mathew Hayman has won the #ParisRoubaix!!!!!! #OGErocks

Posted by ORICA-GreenEDGE on Sunday, April 10, 2016

Online prenos:

CIEĽ - Klasika Paríž - Roubaix má senzačného víťaza. V šprinte päťčlennej skupinky sa presadil tridsaťsedemročný Mathew Hayman, ktorý zdolal Toma Boonena. Belgičan nevybojoval rekordné piate víťazstvo.

Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou dvoch minút a dvadsiatich sekúnd. Doplatil na pád v pelotóne ešte 114 km pred cieľom, keď sa hlavná skupina rozdrobila. Nabral stratu a už ju nedokázal stiahnuť.

Napokon skončil jedenásty.

1 km do cieľa - Skupina sa roztrhala. Vpredu je Boonen a Hayman. Dostihnúť sa ich snaží Vanmarcke, Boasson Hagen a Stannard mierne zaostávajú. Cyklisti už sú na vélodrome a nakoniec sa rozhodne medzi všetkými piatimi.

2 km do cieľa - Boonen nastúpil a vytvoril si mierny náskok, stíhať sa ho vybral Mathew Hayman a následne sa pokúšal i o útok. Keby sa mu podarilo vyhrať Paríž - Roubaix, mali by sme naozaj senzačného víťaza.

3 km do cieľa - Už sa začína nastupovať. Skúšal to Hayman, následne sa na čelo prepracoval Boasson Hagen, po ňom Boonen i Stannard. Všetci sa však navzájom kontrolujú. Rozhodne sa až na okruhu na vélodrome?

5 km do cieľa - Vzápätí sa pokúsil o atak Ian Stannard, ale Tom Boonen zabral a jeho stratu zmazal. Znovu máme päticu spolu.

6 km do cieľa - Vanmarcke sa pokúša na kockách ukázať svoju silu, ale Boasson Hagen si všetko kontroluje. Ak príde pätica do cieľa pokope, mal by byť práve Nór najväčším favoritom na víťazstvo.

8 km do cieľa - Pätica jazdcov na čele má 23-sekundový náskok pred štvoricou Sieberg, Saramotins, Erviti a Haussler.

11 km do cieľa - Stannard štvoricu dotiahol na Vanmarcka a vpredu máme opäť päticu cyklistov.

12 km do cieľa - Sep Vanmarcke má náskok desať sekúnd. Prenasleduje ho štvorica Stannard, Boonen, Boasson Hagen aj Hayman. Zvládne to?, pýta sa účet pretekov Paríž - Roubaix na twitteri.

14 km do cieľa - Vanmarcke si vytvoril solídny náskok, ale stále nie je o ničom rozhodnuté. O čom ale takmer rozhodnuté je, že Peter Sagan dnes o víťazstvo nezabojuje. Stráca už minúty a pol.

16 km do cieľa - Na ďalšom päťhviezdičkovou pavé Carrefour de l'Arbre nasadzuje Vanmarcke poriadne tempo a vyzerá, že má zatiaľ najlepšie nohy. Vytvoril si mierny náskok, o niekoľko metrov za ním ho prenasledujú Ian Stannard, Tom Boonen a Edvald Boasson Hagen.

19 km do cieľa - Na ďalšom úseku pavé sa trhá vedúca skupina, vpredu sa osamostatnila pätica jazdcov: Ian Stannard, Mathew Hayman, Tom Boonen, Sep Vanmarcke a Edvald Boasson Hagen.

france-cycling-paris-roubaix088893108889_r4267_res.jpg

Takto Tom Boonen zdvíhal víťaznú trofej v roku 2012. Podarí sa mu ju získať opäť? FOTO - TASR/AP.

23 km do cieľa - Saganovi by mohlo pomôcť azda už len to, že by jazdci vpredu prestali spolupracovať a začali priveľmi taktizovať. Možno aj preto sa teraz jeho strata trošku znížila, ale stále dosahuje päťdesiat sekúnd.

25 km do cieľa - Cyklisti momentálne prechádzajú úsekom pavé Bourghelles, čo znamená, že po jeho prejdení im zostane posledných päť.

27 km do cieľa - Situácia na trati sa ustálila. Vpredu je desiatka jazdcov, skupina prenasledovateľov aj s Petrom Saganom má stratu na úrovni jednej minúty. A sám to Peter len sotva dokáže zmazať.

31 km do cieľa - Tom Boonen má dnes obrovskú šancu zabojovať o piate víťazstvo na Paríž - Roubaix. Naposledy triumfoval v roku 2012 - a bol to fantastický výkon. Do cieľa prišiel s náskokom 1:39 min pred prenasledovateľmi.

38 km do cieľa - Sep Vanmarcke, Imanol Erviti, Tom Boonen, Edvald Boasson Hagen, Aleksejs Saramotins a Mathew Hayman, Marcel Sieberg, Luke Rowe, Ian Stannard a Heinrich Haussler. To je desiatka pretekárov, ktorá aktuálne jazdí na čele. Peter Sagan zaostáva o minútu a desať sekúnd.

Fabian Cancellara po páde stráca iba na Sagana takmer minútu a trištvrte.

45 km do cieľa - A teraz spadol aj Cancellara - priamo pred Petrom Saganom. Ten neuveriteľným spôsobom túto situáciu ustál a udržal sa na bicykli, ale jeho strata na čelo pretekov narástla na takmer jednu minútu.

51 km do cieľa - Lenže situáciu v čelnej skupine z ničoho nič komplikujú pády. Tím Sky mal skvelú východiskovú pozíciu, mal tam štyroch pretekárov. Lenže v priebehu pár desiatok sekúnd sa im prihodili dva pády a traja jazdci skončili na zemi. To by mohli využiť Peter Sagan s Fabianom Cancellarom.

53 km do cieľa - Saganovi s Cancellarom však nikto iný nepomôže a sami to sotva dokážu. Preto sa strata prestala znižovať.

Momentálne je na úrovni okolo štyridsiatich sekúnd.

55 km do cieľa - Pred týždňom boli najväčšími súpermi, bojovali o víťazstvo. Fabian Cancellara stíhal Petra Sagana, ale Slovák skvelým výkonom svoj náskok udržal a zvíťazil. Teraz obaja spolupracujú, aby mohli o triumf zabojovať.

58 km do cieľa - A na jednom z úsekov pavé preberá iniciatívu Fabian Cancellara. Začína zrýchľovať a strata je okamžite nižšia, klesla už pod štyridsať sekúnd. Švajčiarovi pomáha aj Sagan a strieda ho na čele skupiny.

Problémy mal Sep Vanmarcke, ktorý spadol.

61 km do cieľa - Únik jazdcov, ktorí boli vpredu približne od méty 166 kilometrov do cieľa a udržali sa na čele, je minulosťou, keď ho dostihla skupina s Tomom Boonenom a Sepom Vanmarckom. Cyklisti okolo Petra Sagana a Fabiana Cancellaru, kde stále určuje tempo Jasper Stuyven, stráca päťdesiatjeden sekúnd.

65 km do cieľa - Jasper Stuyven v tejto sezóne už dosiahol jedno víťazstvo na klasike. Po skvelom výkone vyhral po samostatnom úniku na pretekoch Kuurne - Brussel - Kuurne, na ktorých štartoval aj Peter Sagan a skončil siedmy.

69 km do cieľa - V Saganovej skupine teraz skvelo ťahá Jasper Stuyven, spolujazdec Fabiana Cancellaru z tímu Trek-Segafredo. Ich strata na cyklistov okolo Toma Boonena je už menej ako štyridsať sekúnd.

Práve zo snahy dotiahnuť Cancellaru dopredu slovenský cyklista ťaží.

72 km do cieľa - Preteky ako zvyčajne aj dnes budú finišovať na Vélodrome v Roubaix, kde cyklisti absolvujú posledných 750 metrov.

77 km do cieľa - Nakoniec to ale ešte nemusí byť stratené. Skupina okolo Petra Sagana znížila stratu na tú s Martinom, Boonenom a teraz i Vanmarckom na menej ako minútu, je približne na úrovni päťdesiatich sekúnd.

81 km do cieľa - Skupina okolo Sepa Vanmarcka sa dotiahla na Boonenovu a to je zlá správa pre Petra Sagana, keďže bude početnejšia a viacerí jazdci môžu spolupracovať. V Saganovej skupine síce je tiež viacero pretekárov, lenže takmer neustále je vpredu iba náš cyklista a nemá mu kto pomôcť.

84 km do cieľa - Tony Martin, Tom Boonen, Ian Stannard, Edvald Boasson Hagen, Luke Durbridge a Robert Wagner. To je skupina šiestich jazdcov, ktorí prenasledujú vedúcu skupinu a zaostávajú za ňou približne o jednu minútu.

Za touto skupinou sa nachádza ďalšia, v ktorej je napríklad Sep Vanmarcke, ďalší skvelý belgický klasikár a tretí z pretekov Okolo Flámska. Až potom je skupina okolo Petra Sagana, kde ale jazdci príliš nespolupracujú.

87 km do cieľa - Petrovi Saganovi bohužiaľ nikto nepomáha, slovenský pretekár musí ťahať celú skupinu. Jeho strata sa však vôbec neznižuje, skôr naopak. Mierne narastá, je o čosi vyššia ako jeden a pol minúty na Boonena.

93 km do cieľa - V prvej skupine, ktorá stíha únik a stráca približne minútu a pol, je Tom Boonen, ktorý útočí na svoje rekordné piate víťazstvo na Paríž - Roubaix. Skupina okolo Petra Sagana zaostáva za Boonenovou o 2:45 min.

95 km do cieľa - Jazdci prechádzajú najťažšou pasážou dnešných pretekov. Úsek pavé cez Arenberský les je ohodnotený piatimi hviezdami. V itinerári Paríž - Roubaix figiruje už od roku 1968.

100 km do cieľa - Cyklisti sa blížia k Arenberskému lesu a pelotón už - bohužiaľ - nemáme pokope. Rozdrobil ho nasledujúci pád.

103 km do cieľa - Aktuálne je situácia taká, že vpredu je stále únik niekoľkých jazdcov. Za nimi je prvá časť rozdrobeného pelotónu, ktorú ťahajú pretekári Etixxu - Quick-Step a strácajú približne dve a pol minúty.

Potom nasleduje ďalšia skupina, v ktorej sú Peter Sagan, Fabian Cancellara, Zdeněk Štybar či Alexander Kristoff. A tí zaostávajú o ďalšiu minútu.

Nevyzerá to dobre.

105 km do cieľa - Symbolom Paríž - Roubaix nie sú len cesty s kamennými kockami, ale aj víťazná trofej. Najlepší pretekár dostáva práve veľkú kamennú kocku, ktorá sa udeľuje od roku 1977.

110 km do cieľa - Ďalšie problémy rozdrobili pelotón a už naozaj z neho neostala aspoň v popredí nejaká veľká skupina. A bohužiaľ v nej aktuálne nefiguruje Peter Sagan, ktorý je v skupine stíhajúcich jazdcov. Zostali tam však aj ďalší silní pretekári, napríklad Fabian Cancellara, Zdeněk Štybar, Alexander Kristoff a ďalší.

Na prvú časť balíka strácajú štyridsať sekúnd. Medzitým tiež na následky pádu odstúpil z pretekov najdôležitejší Saganov domestik Oscar Gatto.

114 km do cieľa - Jazdci absolvujú ešte dva úseky s dlažobnými kockami, aby sa dostali do legendárneho Arenberského lesa, cez ktorý vedie najťažšia pasáž pavé na Paríž - Roubaix. Práve cez Arenberg údaje prechádzali ešte Napoleonove vojská pred viac ako dvesto rokmi.

117 km do cieľa - Asi najznámejším jazdcom v úniku je skúsený Francúz - už tridsaťšesťročný Sylvain Chavanel. Jeho doteraz najlepším umiestnením na Paríž - Roubaix je ôsma pozícia.

120 km do cieľa - Na pretekoch Paríž - Roubaix nemôže štartovať jeden z najväčších favoritov klasík - Belgičan Greg van Avermaet. Na Okolo Flámska spadol a zlomil si kľúčnu kosť.

125 km do cieľa - Jeden úsek pavé strieda po krátkej jazde po ceste ďalší a takto to bude priebežne až do cieľa. Niki Terpstra zmazal medzeru a dotiahol sa do hlavnej skupiny, ktorá na čelný únik stráca viac ako dve minúty.

129 km do cieľa - Po páde sa pelotón rozdelil a vzadu zostal napríklad Niki Terpstra, ktorý vyhral Paríž - Roubaix v roku 2014.

132 km do cieľa - A je to tu, o čom sa hovorilo. Na úzkej poľnej ceste s dlažobnými kockami došlo k pádu v hlavnej skupine. Automaticky museli všetci jazdci za ním zastaviť. Niektorí zoskočili z bicykla, vzali ho na rameno, obišlo popri ceste, naspäť nasadli a pokračujú. V páde sa ocitol aj Oscar Gatto, jeden z najdôležitejších pomocníkov Petra Sagana.

136 km do cieľa - V úniku by mal byť aj Michael Gogl, jazdec Tinkoffu a tímový kolega Petra Sagana. Vpredu je ešte pätnásť cyklistov a aktuálne majú náskok viac ako jeden a pol minúty na pelotón.

141 km do cieľa - Jazdci zatiaľ udržiavajú ohromné tempo - priemerná rýchlosť je 45,8 km/h. Doterajší rekord drží Paríž - Roubaix z roku 1964, kde celková priemerná rýchlosť dosiahla 45,1 km/h. Vtedy preteky vyhral Peter Post.

145 km do cieľa - Ako sme už spomínali, pri jazde na kockách majú výhodu ťažší a silnejší cyklisti, pretože to s nimi až tak nehádže. Takto nejako vyzerá jazda po kockách z pohľadu pretekára (video je z posledného kilometra).

Zároveň sa nám na úsekoch pavé začína rozpadať vedúca skupina. Stratil už Michael Morkov, ktorého pohltil pelotón.

148 km do cieľa - Pred jednotlivými úsekmi pavé býva ostrý boj o pozície. Každý chce ísť čo najviac vpredu, aby sa vyhol pádom a mohol zachytiť nástup súperov. Zatiaľ máme vpredu šestnásťčlennú skupinu s náskokom jednej minúty.

152 km do cieľa - „Na Paríž - Roubaix nikdy nepošlete 55-kilogramového cyklistu. Ak to urobíte, dajte mu aj revolver, aby sa mohol zastreliť, pretože sa nikdy nedostane do cieľa,“ opisuje slávnu klasiku Patrick Lefevere, športový riaditeľ tímu Etixx - Quick-Step.

157 km do cieľa - Na čele máme šestnásťlennú skupinu jazdcov, ktorá prvým úsekom s dlažobnými kockami v Troisville prechádza s náskokom 54 sekúnd pred hlavnou skupinou. A ktorí cyklisti sú v úniku?

159 km do cieľa - Pripomeňme si, že Petrovi Saganovi dnes v drese Tinkoff pomáhajú aj brat Juraj a ďalší Slovák Michael Kolář. Keď s nimi Žilinčan predtým štartoval, zvíťazil - na majstrovstvách sveta aj na Okolo Flámska.

162 km do cieľa - Vzadu zaostali dvaja pretekári, ktorí by mohli patriť v jazde na kockách medzi favoritov. Lars Boom aj Sep Vanmarcke menili svoje bicykle, ale malo by sa im podariť vrátiť sa naspäť do hlavnej skupiny.

166 km do cieľa - A ďalší únik, v ktorom je tentoraz pre zmenu šestnásť cyklistov. Pelotón si kontroloval odstup, ale momentálne trošku narástol a dosahuje približne štyridsaťpäť sekúnd. Stále to však nie je extrémne veľa.

170 km do cieľa - Ak by sa dnes podarilo Petrovi Saganovi zvíťaziť, stal by sa piatym cyklistom, ktorý vyhral Paríž - Roubaix v dúhovom drese svetového šampióna. Naposledy sa to podarilo Francúzovi Bernardovi Hinaultovi. Avšak to už naozaj dávno - pred tridsiatimi piatimi rokmi (1981).

Aj takto v minulosti vyzerali preteky Paríž - Roubaix.

176 km do cieľa - Ďalší pokus o únik, tentoraz je vpredu početná skupina, v ktorej je napríklad aj Stijn Devolder. Ten na Okolo Flámska odviedol veľmi dobrú prácu pre Fabiana Cancellaru. Pelotón zaostáva o dvadsaťdva sekúnd.

183 km do cieľa - Za pelotónom sa pri tímovom vozidle ocitol Peter Sagan, podľa serveru Cycling News mal zrejme technické problémy. Spolu s ním je tam kolega Adam Blythe a pomáha mu dotiahnuť sa naspäť do hlavnej skupiny.

188 km do cieľa - A aj trojčlenný únik je minulosťou. Opäť vpredu nemáme nikoho. Trochu to pripomína už spomínané preteky Okolo Flámska, kde sa jazdci osamostatnili na čele až okolo osemdesiateho kilometra.

192 km do cieľa - Prvý sektor s dlažobnými kockami príde na rad približne o tridsaťštyri kilometrov neskôr. Presne od méty 159 km do cieľa.

Pôvodne hrozilo, že úvodný úsek v Troisville z itinerára po včerajších dažďoch vypadne, ako je ale vidieť, organizátorom sa ho podarilo dať dokopy. Aj keď cyklisti sa na kockách môžu šmýkať a mať problémy.

195 km do cieľa - "Som tu, aby som pomohol tímu," vyhlásil podľa portálu Cycling News Mark Cavendish.

"Vždy som chcel ísť na Paríž - Roubaix. Ako malý chlapec som tieto preteky sledoval. Napríklad na Tour de France sme jazdili po dlažobných kockách a nešlo mi to zle. Problém bol ten, že mňa o pár týždňov potom čakalo Giro d'Italia a tímy, za ktoré som jazdil, mali silných pretekárov," pokračoval Brit.

"V Dimension Data môžem dostať šancu. Máme dobré zoskupenie a s Edvaldom Boassonom Hagenom aj šancu na úspech. Toto je moja príležitosť vrátiť ostatným to, čo oni odvádzali pre mňa v záverečných šprintoch."

199 km do cieľa - Na čele sa nám osamostatnila trojica jazdcov - Elia Viviani, Boy van Poppel a Alexander Porsev. Ani ich ale hlavná skupina nepúšťa do výraznejšieho úniku, najväčší náskok si vypracovali asi tridsaťtri sekúnd.

205 km do cieľa - Preteky Paríž - Roubaix vznikli v roku 1896. Historicky prvým víťazom bol Nemec Josef Fischer. Spomedzi národov sa najviac darilo Belgičanom. Vybojovali až 55 triumfov. Francúzi ich získali tridsať, Taliani jedenásť.

211 km do cieľa - Únik čelnej skupiny sa končí, čo je však zaujímavejšie, na otvorenom priestranstve sa pri silnom vetre začína trhať aj pelotón. Preto sa favoriti ako Cancellara a Sagan snažia pretlačiť do popredia, aby nezaostali. V takýchto podmienkach by každá strata mohla zohrať veľmi dôležitú úlohu.

212 km do cieľa - V úniku je napríklad aj šprintér Mark Cavendish, ktorý absolvuje Paríž - Roubaix druhý raz v živote. Cyklistom však situáciu komplikuje veľmi silný vietor, náskok vedúcej skupiny je len jedenásť sekúnd.

215 km do cieľa - Úvodnú časť pretekov absolvujú jazdci po rovine. Prvý úsek s dlažobnými kockami príde na rad až na méte 98,5 km.

220 km do cieľa - Vpredu je podľa oficiálneho účtu pretekov na twitteri presne dvadsaťdva jazdcov. Ani toto však nevyzerá ako útok, ktorý bude vpredu väčšinu času. Pelotón si udržiava stratu menej ako dvadsať sekúnd.

225 km do cieľa - O pretekoch Paríž - Roubaix bol v minulosti natočený film. Vznikol v roku 1977 a dostal príznačný názov - Sunday in Hell (Nedeľa v Pekle).

237 km do cieľa - O únik sa pokúša šestica jazdcov: Niels Pollit (Kaťuša), Gedeminas Bagdonas (AG2R La Mondiale), Benoit Jarrier (Fortuneo Vital Concept), Kenneth Van Bilsen (Cofidis), Robin Stenuit (Wanty Group Gobert) a Evaldas Siskevicius (Delko Marseille Provence KTM). Ich náskok je však veľmi malý a zdá sa, že pelotón si ich nepustí.

Zaujímavosťou je, že Pollit bol v úniku aj pred týždňom na Okolo Flámska - vtedy ale za iných okolností, keď sa vybral prenasledovať vedúcu skupinu s Andrém Greipelom a postupne sa im podarilo do nej dotiahnuť.

250 km do cieľa - Vlani cyklisti začali veľmi zostra. Prvých tridsať kilometrov absolvovali priemernou rýchlosťou takmer šesťdesiat kilometrov za hodinu. Únik sa vytvoril približne na 34. kilometri a bolo v ňom deväť jazdcov.

257,5 km do cieľa - Je odštartované. Preteky sa začali kvôli vetru o desať minút neskôr. Od prvých kilometrov môžeme čakať prvé pokusy o únik. Napríklad pred týždňom na Okolo Flámska si však pelotón jednotlivé snahy strážil a vedúca skupina sa vyprofilovala približne až po osemdesiatich kilometroch.

Neutralizačné zóna - Cyklisti vyrazili na trať, najprv ich čaká prejazd neutralizačnou zónou v Compiégne. Od ostrého štartu bude pred nimi dlhých 257,5 km až do cieľa, ktorý bude na vélodrome v Roubaix.

Pred pretekmi - Aj keď dnes neprší a pravdepodobne ani nebude, včera bolo v severnom Francúzsku daždivo. Podľa portálu Cycling News dokonca hrozilo, že úvodný kockový úsek v Troisville cyklisti neabsolvujú.

Po dažďoch bol zablatený, ale napokon sa ho organizátorom podarilo dostatočne vyčistiť a pripraviť, takže v itinerári pretekov zostáva.

Pred pretekmi - Hoci pôvodné predpovede počas týždňa hlásili riziko dažďa, napokon by podľa predpovedí cez deň vôbec pršať nemalo. Ráno je však veľmi chladno, teplota je len dva stupne. Postupne by sa však malo otepliť.

V Compiégne, kde preteky štartujú, je navyše aktuálne (9.30 hod) hmla.

Pred pretekmi - "Predtým, ako si pôjdem zajazdiť, prajem "kockovým hrdinom" z tímu Etixx - Quick-Step veľa šťastia a žiadne defekty," odkázal cez twitter svojim kolegom nemecký cyklista Marcel Kittel.

Práve defekty dnes môžu narobiť mnohým pretekárom veľké problémy. Kocky na úsekoch pavé sú ostré a bicyklom dávajú poriadne zabrať.

Pred pretekmi - Dúfam v piate víťazstvo Toma Boonena, aj keď posledné týždne naznačili, že boj o pódium bude veľmi tvrdý, napísal v nedeľu ráno na twitteri bývalý belgický pretekár Johan Museeuw.

Práve Boonen je jedným z dvoch najúspešnejších cyklistov v histórii Paríž - Roubaix. Len on a jeho krajan Roger de Vlaeminck triumfovali štyrikrát.

Pred pretekmi - Druhým veľkým favoritom je Fabian Cancellara. V porovnaní so Saganom má bohatšie skúsenosti. Paríž – Roubaix dokonale pozná a má tu výnimočnú bilanciu. Od roku 2008 nestál na pódiu iba jeden raz.

fabian_res.jpg

Fabian Cancellara (vľavo) trénuje s tímovými kolegami na Paríž - Roubaix. FOTO - TASR/AP.

„Peter je schopný vyhrať veľmi veľa pretekov, vo finiši je rýchlejší než Cancellara, ešte viac za ním zaostáva Boonen," hovorí pre Gazzetta dello Sport bývalý špičkový belgický cyklista Johan Museeuw.

„Fabian sa bude chcieť tento víkend pomstiť za Flámsko. Je to jeho posledné Roubaix. On je zabijak, vyhral tu a tieto preteky mu pasujú viac ako Okolo Flámska. Roubaix je viac o hrubej sile a rýchlosti.“

Na štarte bude chýbať vlaňajší víťaz John Degenkolb. Nemec sezónu jarných klasík vynechal pre autonehodu, keď jeho a ďalších piatich kolegov zrazil počas januárového sústredenia automobil 73-ročnej šoférky.

Pred pretekmi - Výhodu majú silnejší a ťažší jazdci, pretože na kamenných úsekoch ich až tak nehádže. Aj preto patrí medzi najväčších favoritov Peter Sagan.

Peter Sagan si v piatok zatrénoval na úsekoch s dlažobnými kockami.

„Roubaix mám rád, pretože toto sú úplne iné preteky. Je za nimi bohatá história, vždy je tu silná atmosféra a na čele tu dokážu jazdiť len silní pretekári,“ hovoril Peter Sagan novinárom vo Francúzsku.

Po víťazstve na Okolo Flámska bol uvoľnený. „Teraz nemám žiadne očakávania. Chcel by som sa vyhnúť pádom, dostať sa v pohode do cieľa a mať príjemný deň. Ak je mojím osudom vyhrať, vyhrám.“

Vo Francúzsku mu okrem iných budú v drese Tinkoff pomáhať aj ďalší dvaja Slováci - brat Juraj a Michael Kolář.

Pred pretekmi - Na cyklistov čaká z Paríža do Roubaix celkovo 257,5 km. Počas nich prejdú dvadsiatimi siedmimi úsekmi s dlažobnými kockami, ktoré dosahujú dokopy dĺžku 52,8 km. Prvýkrát sa do kontaktu s pavé dostanú po 98,5 km.

Profil pretekov Paríž - Roubaix. Zdroj: cyclingstage.com.

profil.png

Zvyšky pavé na severe Francúzska sú dnes chránené ako pamiatky. Historici odhadujú, že po ceste cez Arenberský les pochodovali ešte Napoleonove vojská. To bolo pred viac ako dvesto rokmi.

Aj preto je tento úsek cez rok pre premávku úplne uzavretý. Sprístupňujú ho iba na jeden deň v roku: na Paríž – Roubaix.

Kamenné cesty bývajú aj na iných pretekoch, no väčšinou sa tie cesty používajú v priebehu roka. Kamene sú preto obrúsené a povrch je celkovo hladší.

Nie však tu. Po týchto cestách veľmi výnimočne jazdia cez rok čo i len traktory. Absolvovať to na bicykli je nepríjemné a vyžaduje si to špeciálnu techniku.

Zoznam úsekov s dlažobnými kockami. Zdroj: cyclingstage.com.

kocky.jpg

Pred pretekmi - Pre cyklistov je doslova peklom. Náročnosťou a nepredvídateľnosťou sa jej nič v priebehu roka nevyrovná, aj preto si niektorí pretekári na ňu vôbec netrúfajú.

Bývalý víťaz Bernard Hinault o nej vyhlásil: "Je to obrovská kravina." V roku 1981 pršalo a počas pretekov sedemkrát spadol. Napokon vyhral.

Cyklisti v nedeľu absolvujú tretí z piatich monumentov. Štart klasiky Paríž - Roubaix je naplánovaný na 10.40 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 7 002
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 6 560
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 951
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 217
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 802
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 030
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 766
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 759
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 378
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 323

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

ŠPORT

Slovanu kuriózny gól nepomohol, doma prehral s Kazaňou

Bratislavský klub v stretnutí aj vyhrával, napokon prehral o tri góly.

SVET

Merkelová prijatie utečencov po rokoch neľutuje

Nemecká kancelárka nechce prijímať ďalších ľudí zo Sýrie.

Neprehliadnite tiež

Tatar pri tesnej prehre asistoval, v drese Tampy zaujal Černák

Viac Slovákov sa ukázalo v prípravných zápasoch NHL.

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú odborníci.

Diváci na Slovane odvolávali trénera. Na niekoho sa to musí hodiť, reagoval Říha

Hokejisti Slovana prehrali na domácom ľade s favorizovanou Kazaňou 3:6.

Ronaldo minul aj prázdnu bránu, Real doma senzačne prehral

Real Madrid strelil v piatich zápasoch španielskej ligy iba deväť gólov. Toľko ich má na konte sám Barcelončan Lionel Messi.