Úvodný finálový zápas vyhrala Nitra, Banskú Bystricu zdolala 3:1

Slovensko bude mať tento rok nového majstra. Ani jeden z finalistov doteraz titul nikdy nezískal. Úvodný duel série ovládla domáca Nitra. V stredu je na programe druhý zápas.

Tibor Kutálek strieľa prvý gól Nitry v zápase.(Zdroj: TASR)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

TIPSPORT LIGA 2015/2016 - finále play off, prvý zápas:

Nitra - Banská Bystrica 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 11. Kutálek (Beca, Mezei), 44. Milam (Laliberté, Ordzovenský), 56. Marek Slovák (Milam, Laliberté) - 31. Hvila (Šmach, Bast)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Kytnár (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: Lauff, Kubuš - M. Korba. Gajan, 3600 divákov

Nitra: Valent - Ordzovenský, Milam, Mezei, P. Podhradský, F. Kuzma, Baker, P. König, D. Milo - Stloukal, Marek Slovák, Laliberté - Kutálek, Beca, H. Ručkay - Bajtek, J. Štefanka, R. Macík - Pupák, Bene, Piačka

B. Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Šmach, I. Majeský, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Bajaruns, Sandgren - Majdan, Bast, Tománek - Hvila, Kytnár, Gillies - Matoušek, T. Zigo, M. Lunter - Bezúch, Handzuš, Bortňák

/stav série: 1:0/

NITRA. Po prvom zápase finále Slovnaft play off slovenskej hokejovej Tipsport ligy Nitra vedie nad Banskou Bystricou 1:0. Nitrania v utorok večer využili výhodu domáceho prostredia a zdolali Banskobystričanov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0).

Vo vyrovnanom a herne kvalitnom zápase domáci rozhodli o svojom triumfe dvoma presilovkými gólmi v tretej tretine. Najprv v 44. minúte obranca Jameson Milam posunul Nitru do vedenia 2:1 a predčasné rozhodnutie priniesol gól Mareka Slováka v 56. minúte pri vylúčení Milana Kytnára.

Druhý zápas série hranej na štyri víťazstvá sa hrá v stredu 13. apríla opäť v Nitre so začiatkom o 19.30 h.

Hlasy po zápase:

/zdroj: RTVS/

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Dostali sme dva góly v oslabeniach, dokonca jeden aj v našej presilovke. Na tomto budeme musieť popracovať. Celkovo sme nepodali taký výkon ako v Košiciach a budeme sa musieť zlepšiť. V závere sme dostali päťminútový trest a ďalší gól a už sa s tým nedalo veľa robiť. Celkovo nám v tomto zápase chýbal pohyb."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Gól v oslabení nám pomohol, boli sme živší ako súper. Po druhej tretine, v ktorej sa hostia zlepšili, sme si s našimi hráčmi pripomenuli, ako máme hrať, aby nám to prinieslo žiadaný výsledok. A vyplatilo sa. Čo sa týka faulu Kytnára na Podhradského, za úplne rovnaký zákrok dostal pred časom Martin Bača trest - tuším - na desať zápasov. Som zvedavý, či bude teraz disciplinárka konať rovnako."

Online prenos

60. min - Je koniec. Nitra už bez problémov doviedla zápas do víťazného konca a v sérii sa ujíma vedenia 1:0.

56. min - A Nitra presilovku veľmi skoro využíva. Laliberté našiel presnou prihrávkou pred bránu Mareka Slováka, ktorý z prvej prestreľuje Bacashihuu a domáci vedú o dva góly.

56. min - Situáciu Bystričanom neuveriteľne komplikuje Kytnár, ktorý trafil Petra Podhradského do hlavy a dostáva trest na päť minút plus do konca zápasu, čo znamená, že svoj tím oslabuje do záveru riadneho hracieho času.

52. min - Hostia mohli kontrovať, keď sa do šance dostal Lunter po tom, ako puk zasiahol do tváre Becu. Kľučku hosťujúceho útočníka však Valent vystihol a puk betónom vyrazil. Vzápätí rozhodca prerušil hru.

50. min - Nitra hrá opäť podobne výborne ako v prvej tretine (v druhej sa Bystričania zlepšili a mali v nej dokonca viac striel: 12-7). Bacashihua musí byť v permanencii, ale hostia sa ubránili aj v početnej nevýhode.

Jason Bacashihua musí byť v pozore, domáci tlačia. FOTO - SITA.

44. min - Nitrania využívajú presilovú hru a opäť idú do vedenia. Jameson Milam ukázal svoju silu, dostal prihrávku na modrú a bez prípravy z prvej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

42. min - Nitra hneď v úvode tretej tretiny mohla ísť do vedenia. Štefanka sa skúsene dostal aj pred Bacashihuu, ale nepodarilo sa mu zasunúť puk za jeho chrbát. V tejto situáciu už naozaj môže o víťazovi rozhodnúť jediný gól.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila.

36. min - Bacashihua má v tejto tretine menej práce ako v tej prvej, aj keď teraz radšej prikryl nahodený puk.

Jason Bacashihua zasahuje pri jednej zo šancí Nitranov. FOTO - TASR.

34. min - Banskobystričania sú oveľa nebezpečnejší ako v prvej tretine (ktorú prehrali na strely 9-12, ale domáci mali výrazný tlak a nebezpečnejšie príležitosti). Valentovi teraz pomohla žrď po strele Majdana.

31. min - Banská Bystrica strieľa gól, ale arbiter ho bude overovať s videorozhodcom. Po strele Šmacha sa puk odrazil do siete od korčule Lukáša Hvilu. A gól platí, aj keď sa zdalo, že pohyb Hvilu tam bol.

28. min - Nitra sa už ale otrepala z úvodnej snahy Bystrice v tejto tretine a Bacashihua sa musel mať opäť na pozore. Zasahoval najmä po skvelej kombinácii štvorice hráčov, ale dokázal sa natiahnuť a betónom puk zastaviť.

26. min - Nitra po skvelom výkone v prvej tretine vedie, hoci Bystričania sa v druhej časti zlepšili. Valent si zatiaľ drží čisté konto. Diváci na štadióne sa bavia. Zažijú podobné oslavy ako po siedmom zápase semifinále?

23. min - Banskobystričania hneď na úvod tretiny mali možnosť hrať v početnej výhode a veľa nechýbalo, aby sa im podarilo vyrovnať. Majdan dostával puk pred prázdnu bránu, ale nedokázal naň dosiahnuť a poslať ho do siete.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila.

20. min - Nitranom táto tretina vychádza azda aj viac, ako by sami očakávali. Bacashihua musí čeliť ďalším šanciam, navyše mu puky vypadávajú a domáci sa všetko snažia dorážať. Hostia zatiaľ nenapodobnili výkony zo semifinále.

15. min - Zaujímavosťou je, že Nitrania dnes nastúpili bez hráča prvej formácie Judda Blackwatera a napriek tomu hrajú skvelý hokej a tlačia súpera z Banskej Bystrice. Bacashihua musel čeliť už deviatim strelám.

Judd Blackwater (na snímke vľavo) v prvom zápase finále nenastúpil. FOTO - TASR.

12. min - Nitra hrá dnes naozaj výborne. V početnej výhode po vylúčení Ziga strieľal nebezpečne Milam, Bacashihua ale puk kryje. Dnes musí byť americký brankár v permanencii viac ako predtým.

11. min - To bola teda parádna akcia a Nitra ide do vedenia, navyše po góle vo vlastnom oslabení. Beca skvelou prihrávkou našiel Tibora Kutálka, ktorý už mal pred sebou odkrytú bránu.

9. min - Nitrania vyvinuli naozaj obrovský tlak na bránu súpera, Bacashihua musel viackrát zasahovať. Ich snahu však zastavil verdikt rozhodcu, ktorý vylúčil Ručkaya. Banská Bystrica sa vymanila z tlaku a začala hroziť.

5. min - „Ľudia žijú v Nitre hokejom. Teším sa na atmosféru, ktorá určite strhne aj spoluhráčov,“ vravel pred zápasom útočník Banskej Bystrice Roman Tománek. A naozaj fanúšikovia v Nitre dávajú o sebe vedieť.

Skvelá atmosféra akoby zatiaľ zväzovala nohy hosťom. Tí sa nevedia takmer vôbec dostať do šance. Domáci sú aktívnejší.

2. min - Nitrania sa pustili pred mohutnou podporou svojich fanúšikov do svojho súpera. Druhá formácia vedená Becom pohrozila Bacashihuovi, amerického brankára však nedokázal prekonať Henrich Ručkay.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Zaujímavou osobou je aj útočník Banskej Bystrice Roman Tománek. Ešte v minulej sezóne si obliekal dres Nitry. A stal sa najproduktívnejším hráčom v najvyššej súťaži so ziskom 78 bodov (33+45).

Vedenie klubu s ním napriek tomu nepredĺžilo zmluvu. A po krátkej a neúspešnej anabáze v kazašskom Pavlodare sa na začiatku novembra vrátil do Banskej Bystrice. Pôsobil v nej už v rokoch 2007 až 2011.

Roman Tománek by vo finále mohol byť rozdielovým hráčom. FOTO - SITA.

„Nitrania hrajú útočný hokej dlhé roky. Majú na to vhodné typy hráčov - a to je ich výhoda. Naša sila je skôr fyzická. Chceme hrať zozadu a vyrážať do rýchlych brejkov,“ naznačil taktiku pred finále Tománek.

Pred zápasom - „Bystričania mali po semifinále s Košicami na oddych a na prípravu päť dní, kým nám zostali po súboji so Zvolenom len dva dni. Musíme to zvládnuť,“ povzdychol si štyridsaťtriročný obranca Nitry Dušan Milo.

Skúsený hokejista je majstrom sveta z Göteborgu 2002 a už má aj slovenský titul so Zvolenom z roku 2001. "Teraz túžim po titule s materským klubom," dodal.

Posted by HK Nitra on 9. apríl 2016

„Banská Bystrica hrá priamočiary hokej, v osobných súbojoch idú hráči tvrdo do tela - až na hranicu faulov," opisuje hru súpera Milo.

"V semifinále všestranne prevýšili Košice - a tak máme toho najťažšieho súpera. Finále nemá favorita. Vidím to päťdesiat na päťdesiat.“

Pred zápasom - Obaja finalisti vo svojej semifinálovej sérii vyradili bývalých šampiónov. Banská Bystrica zdolala Košice 4:2 na zápasy. Východniari pritom bojovali o titul zakaždým v predchádzajúcich ôsmich sezónach.

Namále mala Nitra. V sérii proti Zvolenu prehrávala už 2:3 a na šiesty duel cestovala na ľad súpera. Stredoslovenský tím však veľký tlak nezvládol. Po dvoch tretinách viedla Nitra 4:0 a napokon zvíťazila 5:2.

Doma už ponúknutú šancu z rúk nepustila. Triumfovala hladko 4:0 a hráči spolu s divákmi mohli oslavovať postup do finále.

"Vo finále sa stretnú dva tímy s najlepšou formou. Dúfam, že sa naši zranení hráči dajú dovtedy zdravotne dokopy a budeme v plnej sile. Trúfame si na titul," vyhlásil ešte bezprostredne po stretnutí tréner Nitry Antonín Stavjaňa.

Pred zápasom - Pred finálovou sériou play off je isté jedno - Slovensko bude mať nového šampióna. Nitra a ani Banská Bystrica doteraz titul nezískali.

Úvodný zápas série sa začína o 19.30 hod.