Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Štyri body Bondru a Šatana - súhrn

NEW YORK 30. marca (SITA) - Washington má už účasť v play off istú, no nádeje na prvenstvo v divízii a výhodnejšiu pozíciu vo vyraďovacej časti sa Capitals nevzdali ani počas víkendových stretnutí zámorskej NHL. Mužstvo z hlavného mesta USA to potvrdilo v

piatok výhrou v metropole Kanady v Ottawe nad miestnymi senátormi 3:2. V sobotu si zas odviezlo z Toronta bod po prehre 3:4 po predĺžení. V oboch zápasoch sa presadil Peter Bondra, ktorý si proti Senators aj Maple Leafs pripísal po dva body za gól a asistenciu. "V ostatných zápasoch sa nám darí. Vychádzame z dobrej defenzívy, takže žiadny zápas nie je vopred stratený," uviedol Peter Bondra. V sobotu v Toronte rozhodol v predĺžení v presilovke Mats Sundin. Početnú výhodu získali domáci po faule Sergeja Gončara na Owena Nolana, za ktorý dostal hosťujúci obranca dvojnásobný menší trest.
Cez víkend sa darilo aj Miroslavovi Šatanovi. Jeho Buffalo v piatok zvíťazilo nad Montrealom 4:1 a prvý hetrik kariéry zaznamenal 21-ročný útočník Taylor Pyatt. Pri dvoch úspechoch mladého Pyatta bol kapitán majstrov sveta z Göteborgu. V sobotu zvíťazili šable na ľade Caroliny 3:1 a zaznamenali prvýkrát v sezóne štyri víťazstvá v rade. Caroline, ktorá má v NHL momentálne najmenej bodov, dali šable všetky tri góly v presilovkách. V prvej tretine dvakrát využili početnú výhodu o dvoch hráčov. Podiel na oboch góloch mal Miroslav Šatan. Prvý sám strelil, pri druhom si pripísal asistenciu. Pred stretnutím museli od tímu hostí s podozrením na vírus Severe Accute Respitory Syndrome (SARS) odísť obrancovia Brian Campbell a Rhett Warrener. "Aj ja som sa sústredil na chlapcov, ktorí majú podozrenie na vírus. Vedenie nám vysvetlilo situáciu, údajne nám nič nehrozí. Teraz už nehráme pod tlakom. Nepamätám si, kedy sme naposledy strelili tri góly v presilovkách. Je to skvelý pocit po ťažkých časoch, ktoré sme prežili," povedal Šatan, ktorý ukončil 11-zápasovú šnúru bez streleného gólu.
Jubilejné 40. víťazstvo sezóny dosiahli v piatok hokejisti Minnesoty pred domácim publikom. Wild svoj triumf vybojovali nad zdecimovaným Chicagom až po predĺžení. Black Hawks, jeden zo zakladateľov NHL, bude v play off opäť chýbať. Pod výhru Minnesoty sa podpísali obaja slovenskí zástupcovia v drese Wild. Obranca Ľubomír Sekeráš i krídelník Marián Gáborík zaznamenali po jednej prihrávke. Talentovaný útočník v druhej časti ligy bojuje s hernou krízou. Kým v úvodných 29 zápasoch vsietil až 19 gólov a dostal sa do exhibície All Star, v ostatných 27 stretnutiach sa presadil iba trikrát.
Brett Hull hrajúci proti svojmu bývalému tímu zaznamenal 33. hetrik v kariére. Detroit prehral z ostatných 22 zápasov len tri. Tohtosezónny debut absolvoval obranca St. Louis Chris Pronger. Na ľade strávil vyše 17 minút a v 17. minúte sa mu podarilo aj skórovať. Prvý zápas po príchode z Floridy odohral za domácich Valerij Bure. V posledných minútach sa stretnutie premenilo na boj a rozhodcovia udelili celkovo 243 trestných minút.
Čech Roman Čechmánek vychytal piatykrát v sezóne čisté konto. V kariére sa mu to podarilo už 19-krát a v klubovej štatistike sa v počte shutoutov dostal na 2. miesto vedľa Rona Hextalla. Za Philadelphiu skóroval aj Michal Handzuš a bol to už jeho 22. gól v aktuálnej sezóne. Flyers dokázali zdolať Pittsburgh na vlastnom ľade v devätnástom z posledných 20 vzájomných stretnutí.

PIATOK:
NY Islanders - Toronto 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Ani štvrtá prehra na domácom ľade výrazne nenaštrbila postupové šance newyorských Islanders do play off. Posledným premožiteľom tímu z Long Islandu je kanadské Toronto. Islanders však stále patrí ôsma priečka v konferencii. Toronto, ktoré postúpilo do bojov o Stanleyho pohár piatykrát v rade, má v závere základnej časti problémy so zraneniami. Základná zostava víťazného mužstva bola už pred piatkovým duelom ochudobnená o šesť hráčov - Gary Roberts (slabiny), Mikael Renberg (koleno), Glen Wesley (členok), Phil Housley (frakúra nohy), Travis Green (chrbát) a Doug Gilmour (koleno). Najväčšou stratou pre kanadský tím však je zranenie úspešného kanoniera Owena Nolana, ktorý zápas nedohral. Slovenský obranca Róbert Švehla je zatiaľ zdravotne v poriadku a v piatok si do štatistík pripísal dve gólové prihrávky.
Góly: 10. Hamrlík (Parrish, Peca), 29. Webb (Bates, Weinhandl) - 3. Mogiľnyj (Berg, Sundin), 9. Sundin (R. Jackman, Höglund), 25. T. Kaberle (Sundin, ŠVEHLA), 53. Reichel (Healey), 60. Mogiľnyj (ŠVEHLA). Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Wiemer (NYI), Domi (TOR) Na 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:22. Brankári: Snow - Belfour. Diváci: 16 234.

Minnesota - Chicago 4:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)
Jubilejné 40. víťazstvo sezóny dosiahli hokejisti Minnesoty pred domácim publikom. Wild svoj tiumf vybojovali nad zdecimovaným Chicagom až po predĺžení. Black Hawks, jeden zo zakladateľov NHL, bude v play off opäť chýbať. Pod výhru Minnesoty sa podpísali obaja slovenskí zástupcovia v drese Wild. Obranca Ľubomír Sekeráš i krídelník Marián Gáborík zaznamenali po jednej prihrávke. Talentovaný útočník v druhej časti ligy bojuje s hernou krízou. Kým v úvodných 29 zápasoch vsietil až 19 gólov a dostal sa do exhibície All Star, v ostatných 27 stretnutiach sa presadil iba trikrát.
Góly: 4. Žoltok (SEKERÁŠ), 56. J. Marshall (Žoltok), 60. Ronning (Žoltok, Brunette), 62. Park (GÁBORÍK) - 12. Eastwood (Bell), 51. Radulov (Arnason, Henry), 57. Karpovcev (Žamnov). Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:25. Brankári: Roloson - Passmore. Diváci: 18 568.

Atlanta - New Jersey 1:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Presná strela Scotta Gomeza necelé štyri minúty pred koncom zápasu zabezpečila New Jersey bod za remízu s Atlantou. Devils mali síce počas celého stretnutia prevahu, o čom svedčí pomer striel 44:18. V závere však museli zachraňovať aspoň bod, pretože vo výbornom svetle sa opäť predstavil fínsky gólman Pasi Nurminen. Tím New Jersey neprehral v šiestich vystúpeniach v rade. Kanadského brankára Martina Brodeura delí od 40. triumfu iba jediná výhra.
Góly: 52. Savard (Heatley, Viačeslav Kozlov) - 56. Gomez (S. Niedermayer, T. Stevenson). Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše Lessard, Exelby - McKenzie, T. Stevenson na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 18:44. Brankári: Nurminen - Brodeur. Diváci: 17 532.

Buffalo - Montreal 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Buffalo natiahlo víťaznú sériu v domácom prostredí HSBC Areny na štyri stretnutia. Prvý hetrik kariéry zaznamenal 21-ročný útočník Taylor Pyatt. Buffalu to však už k postupu do play off nepomôže. Pri dvoch úspechoch mladého Pyatta bol i Miroslav Šatan. Kapitán majstrov sveta z Göteborgu by nemal na šampionáte chýbať ani tento rok. V NHL v aktuálnej sezóne naziebral už 69 bodov (24+45) a od osobného maxima ho delia iba štyri body. Postupová šanca Montrealu i napriek prehre stále žije. Canadiens by však museli v ďalších štyroch dueloch základnej časti zvíťaziť, kým mužstvo Islanders nesmie získať ani jediný bod.
Góly: 1. Pyatt (Briere, Žitnik), 21. Hecht (Dumont, Briere), 31. Pyatt (Žitnik, ŠATAN), 33. Pyatt (ŠATAN) - 49. Perreault (Dackell, Brisebois). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:27. Brankári: Biron - Garon. Diváci: 16 024.

Ottawa - Washington 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Washington má už účasť v play off istú, no nádeje na prvenstvo v divízii a výhodnejšiu pozíciu vo vyraďovacej časti sa Capitals stále nevzdávajú. Mužstvo z hlavného mesta USA to potvrdilo výhrou v metropole Kanady v Ottawe nad miestnymi senátormi 3:2. "V ostatných zápasoch sa nám darí. Vychádzame z dobrej defenzívy, takže žiadny zápas nie je vopred stratený," uviedol Peter Bondra, autor gólu a jednej prihrávky. Ottawu, aktuálneho lídra ligovej tabuľky, delí od vyrovnania klubového rekordu v počte výhier (49) iba jediný triumf. Arbiter Kerry Fraser rozhodoval už 1 475. zápas a spolu s Andym Van Hellemondom mu tak patrí prvá priečka s najvyšším počtom stretnutí v NHL.
Góly: 7. Havlát (Varaďa, Pothier), 40. Havlát (Bonk, Varaďa) - 3. BONDRA (Zubrus, Gončar), 24. Berezin (Sutherby, Whitfield), 37. Whitfield (BONDRA, Sutherby). Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Redden, Neil na 5 min - Doig 2x5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:18. Brankári: Lalime - Kölzig. Diváci: 18 311.

Edmonton - Columbus 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Brankárska dvojka Edmontonu Fín Markkanen kryl 26 streleckých pokusov súpera a zaznamenal tretí shutout sezóny. Edmonton si ako posledný tím z Východnej konferencie zabezpečil posup do bojov o najcennejšiu hokejovú trofej Severnej Ameriky - Stanleyho pohár. Úvodný gól vsietil v ôsmej minúte zápasu Brad Isbister, posila z NY Islanders. Dresy hráčov kanadského tímu skončili po stretnutí v hľadisku na znak vďaky za podporu počas celej sezóny.
Góly: 8. Isbister (Laraque, Horcoff), 32. Smyth (Hemský, Marchant), 40. Cross (Comrie, Staios), 46. Chimera (Swanson). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 36:26. Brankári: Markkanen - Labbe. Diváci: 16 839.

SOBOTA:
Boston - NY Rangers 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Alexej Kovaľov ukončil osobný deväťzápasový gólový pôst a dvoma presnými zásahmi pomohol NY Rangers k víťazstvu na ľade Bostonu. Hostia tak stále živia nádeje na postup do play off, keď na ôsmu postupovú priečku vo Východnej konferencii, na ktorej je momentálne mestský konkurent Islanders, strácajú štyri body. Majú však na svojom konte o jeden zápas viac. Rangers zvíťazili vo štvrtom z posledných piatich stretnutí.
Góly: 32. J. Thornton (G. Murray, Knuble) - 19. Kovaľov (Barnaby, Mironov), 31. Kovaľov (Nedvěd, Barnaby), 43. Leetch. Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Boynton (BOS) DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:24. Brankári: Shields - Dunham. Diváci: 17 565.

St. Louis - Detroit 2:6 (1:2, 0:1, 1:3)
Góly: 17. Pronger (Martins), 53. T. Nash (Chavanov, Low) - 12. B. Hull (Zetterberg, Daciuk), 15. Daciuk (B. Hull, Legace), 39. Lidström (Shanahan, Larionov), 54. Fiodorov (Dandenault), 57. B. Hull (Schneider, Daciuk), 59. B. Hull (Daciuk, Zetterberg). Vylúčení: 12:12 na 2 min, navyše Low, T. Nash, Jackman, Mellanby, Drake - McCarty, Shanahan, Draper, Bykov na 5 min, Mellanby, Salvador, M. Walker, Podein, Weight - Schneider, Holmström, Robitaille, Dandenault na 10 min, Mellanby, Drake, Jackman - McCarty, Draper, Bykov DKZ, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:21. Brankári: Osgood - Legace. Diváci: 19 951.

Colorado - Phoenix 6:1 (3:1, 2:0, 1:0)
Colorado vyrovnalo klubový rekord ešte z čias Quebecu Nordiques v počte zápasov na domácom ľade, v ktorých získalo minimálne jeden bod. Lavíny bodovali v 15 domácich stretnutiach a v tabuľke Západnej konferencie získali na St. Louis, s ktorým bojujú o štvrtú priečku, dvojbodový náskok. Jediný gól Phoenixu strelil slovenský útočník Branko Radivojevič, v 9. minúte otvoril v presilovke skóre duelu.
Góly: 14. Hahl (Hinote), 15. Škoula (Forsberg, R. Blake), 16. De Vries (Reinprecht, Battaglia), 21. Hejduk (Forsberg, Morris), 34. De Vries (R. Blake, Shantz), 45. Hahl (Aubin) - 9. Radivojevič (Mara, Gratton). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Parker, Hinote, Marchment - Buchberger, Ference, Nazarov na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:28. Brankári: P. Roy - Bierk (od 34. Boucher). Diváci: 18 007.

Philadelphia - Pittsburgh 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Roenick (M. Murray, Weinrich), 39. HANDZUŠ, 54. M. Murray (Roenick, Juškevič). Vylúčený: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:20. Brankári: Čechmánek - Caron. Diváci: 19 654.

Toronto - Washington 4:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Pred stretnutím bol Mats Sundin ocenený za to, že ako štvrtý hráč v klubovej histórii odohral v NHL 1000 zápasov a nazbieral v nich viac ako 1000 bodov. V predĺžení potom v presilovke rozhodol o víťazstve nad Washingtonom. Početnú výhodu získali domáci po faule Sergeja Gončara na Owena Nolana, za ktorý dostal hosťujúci obranca dvojnásobný menší trest. Domáci viedli už 3:1, keď si pri treťom góle pripísal asistenciu slovenský obranca Róbert Švehla. O vyrovnanie sa postaral hosťujúci Peter Bondra. Najprv asistoval pri góle Konowalchuka, neskôr sám skóroval a vyrovnal. V predĺžení však rozhodol Sundin a pripísal si 12. gól v predĺžení v kariére.
Góly: 36. McCabe (Reichel, Antropov), 41. Mogiľnyj (Sundin), 49. Belak (ŠVEHLA), 63. Sundin (Mogiľnyj, Höglund) - 39. Berry (Nylander), 54. Konowalchuk (BONDRA, Gončar), 57. BONDRA (Berezin, Gončar). Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše Belak - Peat na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 30:31. Brankári: Belfour - Charpentier. Diváci: 19 427.

Carolina - Buffalo 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Buffalo dosiahlo prvýkrát v sezóne štyri víťazstvá po sebe. Caroline, ktorá má v NHL momentálne najmenej bodov, dali šable všetky tri góly v presilovkách. V prvej tretine dvakrát využili početnú výhodu o dvoch hráčov. Podiel na obch góloch mal Miroslav Šatan. Prvý sám strelil, pri druhom si pripísal asistenciu. Pred stretnutím museli od tímu hostí s podozrením na vírus Severe Accute Respitory Syndrome (SARS) odísť obrancovia Brian Campbell a Rhett Warrener. "Aj ja som sa sústredil na chlapcov, ktorí majú podozrenie na vírus. Vedenie nám vysvetlilo situáciu, údajne nám nič nehrozí. Teraz už nehráme pod tlakom. Nepamätám si, kedy sme naposledy strelili tri góly v presilovkách. Je to skvelý pocit po ťažkých časoch, ktoré sme prežili," povedal Šatan, ktorý ukončil 11-zápasovú šnúru bez streleného gólu.
Góly: 11. DeFauw (Daniels, St. Jacques) - 14. ŠATAN (Briere, Connolly), 20. Afinogenov (Pyatt, ŠATAN), 21. Briere (Hecht, Dumont). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:15. Brankári: Weekes - Noronen. Diváci: 17 677.

Montreal - Ottawa 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Po domácej prehre s Ottawou stratili hokejisti Montrealu šancu na postup do záverečných bojov o Stanleyho pohár. Na udržanie šance na postup museli Canadiens zvíťaziť. Zásluhou Koivua sa ujali vedenia 1:0, potom však vyrovnal Bryan Smolinski a góly strieľali už len hostia. Asistenciu si pri Smolinskeho góle pripísal Marián Hossa.
Góly: 21. Koivu (Rivet) - 22. Smolinski (Schaefer, Marián HOSSA), 27. Pothier (Spezza), 58. Spezza (J. Hull, Neil). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Audette - Hnidy na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:31. Brankári: Theodore - Lalime. Diváci: 21 273.

Tampa Bay - Florida 1:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Martin St. Louis skóroval iba 37 sekúnd pred koncom stetnutia s Floridou a Tampa Bay tak natiahla sériu bez prehry na rekordných 11 zápasov. Florida strelila v posledných šiestich vystúpeniach maximálne jeden gól.
Góly: 60. St. Louis (Richards, Lecavalier) - 42. Jokinen (Viktor Kozlov, Huselius). Vylúčení: 7:4 na 2 min, navyše A. Roy (TB) na 10 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:30. Brankári: Chabibulin - Luongo. Diváci: 19 420.

Nashville - Atlanta 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Dany Heatley v prvej tretine nepremenil trestné strieľanie, no v druhej časti hry strelil už svoj 37. gól v sezóne. Atlanta tak prvýkrát v klubovej histórii zvíťazila na ľade Nashvillu.
Góly: 27. G. Johnson (Hulse, Petrov), 58. Pederson (Eaton, Hartnell) - 9. Safronov (Lessard, Cowan), 19. Savard (Tjärnqvist, Heatley), 39. Heatley (Savard, Viačeslav Kozlov). Nepremenené trestné strieľanie: 7. Heatley. Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše S. Walker - Tamer na 5 min, Walker na 10 min, Tamer DKZ, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:22. Brankári: Vokoun - Nurminen. Diváci: 15 363.

Calgary - Columbus 4:6 (0:2, 3:3, 1:1)
Geoff Sanderson strelil štyri góly a rozhodujúcou mierou sa zaslúžil o víťazstvo Columbusu na ľade Calgary. Šiestykrát v kariére prekonal hranicu 30 gólov v sezóne. Päť bodov si do kanadského bodovania pripísal jeho spoluhráč z útoku Andrew Cassels, s ktorým v minulosti hrávali v Hartforde.
Góly: 23. Conroy (Iginla, Leopold), 24. Montador (Saprykin, Drury), 25. Gelinas (Iginla, Conroy), 58. Gelinas (Conroy, Iginla) - 1. Cassels (Výborný, Sanderson), 6. Davidson (R. Nash, Pirjetä), 27. Sanderson (Špaček, Cassels), 33. Sanderson (Špaček, Cassels), 37. Sanderson (Whitney, Cassels), 60. Sanderson (Cassels, Výborný). Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Donovan - Jamie Allison na 5 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:26. Brankári: Turek - Denis. Diváci: 16 007.

Los Angeles - Vancouver 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Prvý gól strelili domáci zásluhou Frolova, asistencie pri jezho zásahu si pripísali Žigmund Pálffy a Ľubomír Višňovský. Potom sa však už presadili len hostia a v Los Angeles zvíťazili prvýkrát od 6. apríla 1996. V sezóne už Vancouver nazbieral 103 bodov, čím prekonal klubový rekord zo sezóny 1992/93.
Góly: 7. Frolov (PÁLFFY, VIŠŇOVSKÝ) - 17. Cooke (Reid), 27. H. Sedin (D. Sedin), 32. Näslund (Cooke), 42. Linden (Näslund, Sopel), 56. D. Sedin (H. Sedin, Malík). Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše Laperriere - Allen, Jovanovski (VAN) DKZ, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 32:34. Brankári: Storr - Auld. Diváci: 18 118.

San Jose - Dallas 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Sekundu pred koncom vystrelil Teemu Selänne, puk sa dostal do bránky, no rozhodcovia po preštudovaní videozáznamu gól neuznali. Dallas tak zvíťazil v San Jose 4:3.
Góly: 17. Selänne (Graves, Hannan), 38. Sturm (Marleau, McLaren), 52. Sturm (Damphousse, Harvey) - 2. Young (Lehtinen, Turco), 9. Lehtinen (Modano, Young), 39. Dahlén (Matvichuk, Robidas), 58. Morrow (Arnott, Dahlén). Vylúčení: 3:1 na 2 min, navyše Fahey - Morrow na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:38. Brankári: Toskala - Turco. Diváci: 17 496.