Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Ottawa i Dallas v úvodnom zápase play off zakopli

NEW YORK 10. apríla (SITA) - Hokejistom Ottawa Senators sa v úvodnom zápase prvého kola play off NHL vo Východnej konferencii nepodarilo potvrdiť úlohu favorita. Najlepší tím po základnej časti nedokázal streliť ani gól a s New York Islanders prehral 0:3.

Prvé čisté konto v kariére v bojoch o Stanleyho pohár vychytal brankár Garth Snow, o góly víťazov sa postupne postarali Dave Scatchard, Alexej Jašin a Shawn Bates. Domáci fanúšikovia najskôr pri každom dotyku s pukom bučali na bývalého kapitána Jašina, no v závere vypískali svoj tím. "Keď hráte prvý zápas doma, diváci čakajú, že vyhráte," povedal slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý bol súčasťou výmeny Jašina do Islanders. "S nespokojnosťou ľudí sa musíme vyrovnať. Najlepšie tak, že sa sústredíme na ďalší zápas," dokončil. "Bolo to jedno z tých stretnutí, ktoré musíme ihneď pustiť z hlavy. Viem, že máme na oveľa lepšie výkony," vyjadril sa tréner Senators Jacques Martin. Islanders sa chystali na úvodný nápor Ottawy, ten sa však nekonal. Domáci hráči vystrelili na Snowa len šesť striel, kým New York až 15. "To bola naša taktika. Udržať úvod a utíšiť ich fanúšikov. Darilo sa nám blokovať ich strely. Z našej strany to bol typický zápas play off," povedal Scatchard, ktorý v 8. minúte otvoril skóre. Na 2:0 zvyšoval Jašin. Ruský center musel v súboji čeliť niekoľkým ostrým bodyčekom. "Alexej hral z nasadením a srdcom, všetkých nás na lavičke inšpiroval. Tímová práca bola základom úspechu," chválil Jašina tréner Peter Laviolette. "Hrali sme ako tím. Je to dobrý pocit, keď viete, že nie ste na ľade sám. Dúfam, že nám výhra pomôže k zvýšeniu sebavedomia. Cítim sa, akoby ma niekto zbil, ale tvrdosť je súčasť hry. Ak sa budú sústrediť na mňa, je to dobré. Aspoň tak pomôžem tímu," skonštatoval ruský útočník, ktorý deväť minút pred koncom ostal otrasený po zákroku Chrisa Neila pri ľavom mantineli. V záverečnej minúte však Neilovi zákrok vrátil Eric Godard.
Zranením ďalších dvoch hráčov zaplatilo Toronto za výhru 5:3 na ľade Philadelphie. Duel pre zranenia nedohrali útočníci Nikolaj Antropov a Darcy Tucker. Kanadskému tímu sa navyše pred play off zranili skúsení Doug Gilmour (koleno), Travis Green (rebrá) a Glen Wesley (členok). "Je to frustrujúce. Zranenia nás sužujú od začiatku sezóny," krútil hlavou kapitán Mats Sundin. Jeho tím však napriek tomu prvý duel vyhral, a to aj vďaka ruskému krídelníkovi Alexandrovi Mogiľnému, ktorý strelil tri góly. Hráči Maple Leafs potrebovali na strelenie piatich gólov len 15 striel, kým hokejisti Flyers vyslali na gólmana Eda Belfoura 31 streleckých pokusov. Duel nevyšiel brankárovi Romanovi Čechmánkovi, ktorý zaznamenal len desať úspešných zákrokov. "Z mojej strany nie je čo chváliť. Viem, že dokážem chytať oveľa lepšie," povedal český reprezentant. Remízu 3:3 zlomil päť minút pred koncom využitou presilovkou Mikael Renberg. Švédovi na gól prihrával český obranca Tomáš Kaberle a Slovák Róbert Švehla. Philadelphii nepomohli ani asistencie Michala Handzuša a Radovana Somíka.
Úspešný vstup má za sebou New Jersey. Výborný výkon brankára Martina Brodeura a dva góly Jamieho Langenbrunnera zabezpečili Devils výhru 2:1 nad Bostonom. New Jersey je na tesné víťazstvá zvyknuté, veď v základnej časti dokázali až v 16 stretnutiach získať dva body pri strelení len dvoch gólov. "Hrali sme tak celú základnú časť, takže na play off sme dobre pripravení. Vždy je pre nás dôležité, keď strelíme prvý gól my. A to sa nám podarilo," vyjadril sa Brodeur, ktorý svoj tím v závere podržal. Z brejku dvoch na jedného zastavil nebezpečnú strelu Jozefa Stümpela a kryl aj veľkú príležitosť Glena Murraya s Bryanom Berardom. "Myslím, že sme mali dostatok šancí, ale Brodeur bol vynikajúci. V ďalších zápasoch sa musíme viac tlačiť pred jeho bránku a dorážať," naznačil taktiku tréner Bruins Mike O´Connell. Krídelník Devils Jiří Bicek príležitosť zasiahnuť do zápasu nedostal.
Rovnako ako Ottawa zakopol v prvom zápase po základnej časti aj vedúci celok Západnej konferencie Dallas. Stars síce vyhrávali po góle Mika Modana z 9. minúty nad Edmontonom 1:0, ale v druhej časti hry otočili hráči Oilers skóre. V oslabení vyrovnal Ryan Smyth a víťazný gól vsietil Shawn Horcoff. "Je to síce len jeden zápas, ale aj tak máme obrovskú radosť," tešil sa Horcoff. Modano hľadal príčinu prehry vo vlastných radoch. "Sami seba sme prekvapili zlou hrou. Mali sme šancu prebrať iniciatívu, ale nestalo sa tak. Potrebujeme si vytvoriť viac šancí, jeden gól je málo." Brankár Oilers Tommy Salo svojmu tímu verí. "Každý duel bude nesmierne náročný, ale ak budeme pokračovať v takejto hre, môžeme postúpiť." Dallas sa snažil v tretej tretine vyrovnať, ale zabránili mu v tom časté vylúčenia. Kapitán Derian Hatcher dokonca zápas nedohral, keď za faul lakťom na Steva Staiosa dostal trest na päť minút plus do konca stretnutia. "Ak hráč udrie protihráča do tváre, je to faul. Ale po preštudovaní videozáznamu je jasné, že to bol čistý zákrok, prinajhoršom na dve minúty," hneval sa Hatcher.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA:
Ottawa - N.Y. Islanders 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Góly: 8. Scatchard (Hamrlík, Niinimää), 12. Jašin (R. Robitaille, Hamrlík), 30. Bates (Aucoin, J. Blake). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:34. Brankári: Lalime - Snow. Diváci: 18 273. Stav série: 0:1.

New Jersey - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 16. Langenbrunner (Friesen, Eliáš), 32. Langenbrunner (Nieuwendyk) - 44. Berard (J. Thornton, G. Murray). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:27. Brankári: Brodeur - Shields. Diváci: 15 418. Stav série: 1:0.

Philadelphia - Toronto 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
Góly: 10. Weinrich (HANDZUŠ, Recchi), 26. Brashear (Juškievič, C. Lapointe), 27. Desjardins (S. Kapanen, SOMÍK) - 9. Mogiľnyj (Sundin), 13. Mogiľnyj (Lumme), 24. Domi, 55. Renberg (T. Kaberle, ŠVEHLA), 60. Mogiľnyj (Sundin). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 31:15. Brankári: Čechmánek - Belfour. Diváci: 18 937. Stav série: 0:1.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA:
Dallas - Edmonton 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Góly: 9. Modano (Sydor, Zubov) - 24. Smyth (Cross), 28. Horcoff (Isbister, Laraque). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Hatcher (DAL) na 5 min + DKZ za faul lakťom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 21:23. Brankári: Turco - T. Salo. Diváci: 18 532. Stav série: 0:1.