Prekvapenia na úkor Colorada a Detroitu

SITA|11. apr 2003 o 11:00

NEW YORK 11. apríla (SITA) - Hokejisti Washingtonu vstúpili úspešne do tohtoročných bojov o Stanley Cup a porazili Tampu Bay na jej ľade. Brankár Olaf Kölzig zneškodnil všetkých 28 striel domácich a pripísal si šiesty shutout kariéry v play off. "Chceli b

Najväčšie prekvapenie sa zrodilo v Colorade, keď Minnesota porazila vo svojom prvom zápase play off v histórii klubu jedného z favoritov na zisk Stanley Cup-u. Hosťujúcemu mužstvu sa podarilo prečkať bez ujmy obrovský nápor domácich v prvej tretine, o čom svedčí aj pomer striel 18:3. Wild rozhodli o svojom víťazstve v priebehu necelých piatich minút druhej tretiny, keď najprv v presilovke strelou bez prípravy prekonal Roya český obranca Filip Kuba. V ďalšej početnej výhode bol úspešný slovenský krídelník Marián Gáborík, ktorý dorazil strelu Cliffa Ronniga, a o 25 sekúnd zvýšil na 3:0 Wes Walz. Kľúčovým momentom bolo tiež ubránenie najproduktívnejšieho hráča základnej časti Petra Forsberga, ktorý sa vôbec nepresadil. Zaujímavosťou je, že pre Minnesotu to bolo vôbec prvé víťazstvo na ľade Colorada.

Obhajca minuloročného prvenstva Detroit Red Wings zakopol hneď v prvom zápase série s Anaheimom, keď v 104. minúte rozhodol o prekvapujúcej výhre hostí strelou zápästím kapitán Paul Kariya. "Bol to Giggyho (prezývka Giguera - pozn. SITA) zápas. V niektorých momentoch nás skutočne podržať." pochválil svojho spoluhráča Kariya. Giguere zaznamenal 63 úspešných zásahov, čo je najviac v zápase play off v histórii NHL, a prekonal tiež rekord v počte zásahov v jednom predĺžení, keď hneď v prvom musel čeliť až 20 strelám domácich hokejistov. "Pred zápasom som bol trochu nervózny, ale mne nervozita pomáha správne sa vyburcovať. Podarilo sa mi tieto emócie využiť pozitívne," komentovala zápas hosťujúca opora. Detroit, pre ktorý je to už trinásta účasť v play off za sebou, mal v predĺžení veľkú smolu, keď strela Luca Robitailla skončila najskôr na brvne a potom sa odrazila od žŕdky von z bránky

Dokonalým debaklom domácich sa skončilo prvé stretnutie série medzi Vancouverom a St. Louis. Hosťujúci hráči zaskočili domácich hneď na začiatku a zásluhou Stillmana a Nasha sa dostali do rýchleho vedenia. Po celý zápas boli Blues lepší, vyhrávali viac osobných súbojov, boli dôraznejší pred bránkou a aj lepšie kombinovali. V druhej tretine pridali ďalšie dva góly, na ktorých sa prihrávkami podieľal aj najproduktívnejší hráč St. Louis Pavol Demitra, ktorý v stredu úspešne asistoval pri narodení svojho syna. V poslednej tretine pečatili výsledok Chavanov a Weight a vypredané domáce publikum počastovalo svoje mužstvo hlasným bučaním. "Hrali sme strašne," nešetril kritikou domáci tréner Marc Crawford. Vancouver neskóroval už v siedmich tretinách v sérii, keď vo štvrtok si nenašla cestu do bránky ani jedna z 20 striel domácich. Brankár Chris Osgood si tak mohol pripísať jubilejný 10 shutout kariéry v play off.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA:

Tampa Bay - Washington 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Hokejisti Washingtonu vstúpili úspešne do tohtoročných bojov o Stanley Cup a porazili Tampu Bay na jej ľade. Brankár Olaf Kölzig zneškodnil všetkých 28 striel domácich a pripísal si šiesty shutout kariéry v play-off. "Chceli by sme ukončiť sériu čo najskôr. Naším cieľom bolo tento zápas vyhrať, a to sme splnili. V sobotu musíme hrať rovnakým spôsobom a znechutiť ich," povedala nemecká opora Capitals. Dva góly zaznamenal český center Robert Lang. V prvej tretine otvoril skóre po spolupráci s Mikom Grierom a slovenským kanonierom Petrom Bondrom a v druhej časti hry prekonal Nikolaja Chabibulina po úniku dvoch na jedného, keď mu puk naservíroval Darius Zubrus. Dôležitým momentom bol za stavu 1:0 fantastický Kölzigov zákrok pri obrovskej šanci Vincenta Lecavaliera. "Bol to rozhodujúci moment. Ak by sa im vtedy podarilo vyrovnať, mohol to byť iný zápas," okomentoval tento okamih hosťujúci tréner Bob Cassidy. Domáci, ktorí sa do play off prebojovali po siedmich rokoch, však ešte neskladajú zbrane. "Séria sa iba začala, ešte je ďaleko do konca. Musia vyhrať ešte tri zápasy," povedal kapitán Tampy Dave Andreychuk. V druhej tretine zasiahol puk do tváre domáceho krídelníka Martina St. Louisa a na ľavom líci mu pribudlo 20 stehov, v zápase však pokračoval ďalej.

Góly: 17. Lang (Grier, BONDRA), 38. Lang (Zubrus), 42. Nylander (Kip Miller, Gončar). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:22. Brankári: Chabibulin - Kölzig. Diváci: 20 214. Stav série: 0:1.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA:

Detroit - Anaheim 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:0, 0:1)

Obhajca minuloročného prvenstva Detroit Red Wings zakopol hneď v prvom zápase série s Anaheimom, keď v 104. minúte rozhodol o prekvapujúcej výhre hostí strelou zápästím kapitán Paul Kariya. "Bol to hlavne Giggyho (prezývka Giguera - pozn. SITA) zápas. V niektorých momentoch nás skutočne podržal," pochválil svojho spoluhráča Kariya. Giguere zaznamenal 63 úspešných zásahov, čo je najviac v zápase play off v histórii NHL, a prekonal tiež rekord v počte zásahov v jednom predĺžení, keď hneď v prvom musel čeliť až 20 strelám domácich hokejistov. "Pred zápasom som bol trochu nervózny, ale mne nervozita pomáha správne sa vyburcovať. Podarilo sa mi tieto emócie využiť pozitívne," komentovala zápas hosťujúca opora. Detroit, pre ktorý je to už trinásta účasť v play off za sebou, mal v predĺžení veľkú smolu, keď strela Luca Robitailla skončila najskôr na brvne a potom sa odrazila od žŕdky von z bránky Anaheimu.

Góly: 5. Shanahan (Holmström, Larionov) - 16. Oates (Leclerc, Sauer), 104. P. Kariya (Havelid, Rucchin). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 64:44. Brankári: Joseph - Giguere. Diváci: 20 058. Stav série: 0:1.

Colorado - Minnesota 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Góly: 34. Sakic (Reinprecht, Battaglia), 58. Hejduk - 26. Kuba (Brunette, Žoltoks), 30. GÁBORÍK (Ronning, Park), 30. Walz (Dupuis, Marshall), 56. Brunette. Vylúčení 3:3 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:27. Brankári: Roy - Roloson. Diváci: 18 007. Stav série: 0:1

Vancouver - St. Louis 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Góly: 2. Stillman (Weight, Boguniecki), 3. T. Nash (Podein, R. Johnson), 21. Tkachuk (DEMITRA, MacInnis), 36. Chavanov (Pronger, DEMITRA), 51. Chavanov (T. Nash, V. Bure), 57. Weight (Drake, Pronger). Vylúčení: 12:10 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:29. Brankári: Cloutier - Osgood. Diváci: 18 514. Stav série: 0:1