Obhajca Detroit ukončil púť v play off už v 1. kole

SITA|17. apr 2003 o 10:38

NEW YORK 17. apríla (SITA) - Tím Anaheim Mighty Ducks sa stal prvým postupujúcim do 2. kola play off NHL, keď vyradil obhajcu trofeje Detroit hladko 4:0 na zápasy. V poslednom štvrtom stretnutí rozhodol o víťazstve "káčerov" v stredu v predĺžení Steve Ruc

chin. Druhýkrát v histórii sa stalo, že obhajca Stanleyho pohára vypadol v 1. kole a nezvíťazil ani v jednom zápase. Naposledy takto vypadlo v roku 1952 Toronto, keď úspešnejším v sérii bol vtedy práve Detroit. V dueloch s Red Wings nemali mať "káčeri" žiadnu šancu. V play off sa tieto dva tímy stretli dvakrát, v roku 1997 v 2. kole a v roku 1999 v prvom však celkovým výsledkom 4:0 postupoval ďalej Detroit. Domácich však v celej sérii podržal brankár Jean-Sebastien Giguere (minulý rok chytal na MS za Kanadu). Proti najviac skórujúcemu tímu základnej časti čelil nováčik v play off 171 strelám a inkasoval len šesťkrát (priemer 1,24 gólu na zápas). Všetky stretnutia vyhral Anaheim o gól. "Keby ste mi pred začiatkom série povedali, že postúpime, neveril by som," povedal šťastný domáci gólman. "Detroit má skvelý tím a je to výborný pocit vyradiť veľkého favorita," vyjadril svoje pocity útočník Anaheimu Paul Kariya.

Ottawa v druhom zápase na ľade Islanders rozhodla o svojom víťazstve 3:1 v úvodnej päťminútovke a rovnakým skóre vedie aj v sérii. Na góly Mika Fishera a obrancu Antona Volčenkova odpovedali domáci v 23. minúte gólom Aucoina (1:2), no o šesť minút neskôr dal senátorom definitívnu istotu Marián Hossa (1:3). "Dva rýchle góly boli kľúčom k úspechu. Domáci majú za sebou publikum, ktoré býva dosť hlučné. Gólmi sme však divákov utíšili," povedal Hossa, ktorého gól prišiel v 29. minúte v presilovke. Najproduktívnejší hráč Senators v základnej časti snažil prihrať Martinovi Havlátovia, ale jeho prihrávku obranca Islanders Oleg Kvaša vrazil za chrbát Gartha Snowa. Už druhýkrát v sérii sa stalo, že strelu ottawského hráča si "ostrovania" zrazili do vlastnej bránky. "Po strelení gólu mali dobré momenty. Vedeli sme, že keď sa nám podarí skórovať v presilovke, môžeme Islanders znova dostať pod kontrolu a podarilo sa nám to. Kľúčové bolo tiež, že sme neinkasovali v oslabeniach," dodal slovenský útočník.

Trénerovi Tampy Bay sa pred tretím stretnutím vo Washingtone podaril dobrý ťah so zmenou zostavy. Vyhrala 3:1 a vyrovnala stav série na 2:2. Po dvoch domácich prehrách, v ktorých dostali Lightning 9 gólov a dali len tri, posunul kormidelník J. Tortorella do elitnej formácie medzi Vincenta Lecavaliera a Václava Prospala Martina St. Louisa. Hráči tohto útoku strelili v stredu všetky tri góly víťazného tímu. Hneď na začiatku druhej časti hry dal hosťom veľkú šancu na skórovanie Peter Bondra, ktorý si za hru vysokou hokejkou vyslúžil dva menšie tresty. Lightning však túto výhoda nevyužili. V 36. minúte strelil Bondra jediný gól Washingtonu, ktorý len v utorok ukončil sériu 11 víťazných duelov s Tampou Bay na domácom ľade. Tampa Bay sa môže stať 22. tímom od roku 1990, ktorý mal v sérii dvojzápasové manko a aj napriek tomu dokázal postúpiť.

O víťazstve Philadelphie v Toronte rozhodol až v 14. minúte tretieho predĺženia strelou zápästím Mark Recchi (stav série 2:2). Bola to už 75. strela hostí v tomto súboji, čím si vytvorili historické maximum. Brankár Toronta Ed Belfour z nich inkasoval tri góly, pri poslednom mu puk prešiel pomedzi betóny. Vytvoril klubový rekord v počte chytených striel v play off a bol len jednu strelu od celkového rekordu NHL v záverečných bojoch. Maple Leafs ohrozili hosťujúceho Romana Čechmánka len 38-krát, v predĺžení vyprodukovali iba 10 striel. Rozhodnutie mal už v prvom predĺžení na hokejke Michal Handzuš, no jeho strela do bránky neprešla. Slovenský hokejista však prihrával Recchimu na víťazný gól a pripísal si aj asistenciu pri prvom góle toho istého hráča. Pre Toronto to bol tretí najdlhší zápas v klubovej histórii (114 min), celkovo najdlhší od roku 1943. Flyers odohrali historicky druhý najdlhší súboj.

Jedenásť rokov čakali fanúšikovia Minnesoty na zápas play off. V druhom zápase série s Coloradom na domácom ľade sa dočkali strelenia gólu, no na prvé domáce víťazstvo si budú musieť asi ešte rok počkať. Colorado totiž nad Wild vedie v sérii 3:1. Veľkú zásluhu na tom má Joe Sakic, autor dvoch gólov v stredajšom súboji, a brankár Patrick Rox, ktorý bol len 160 sekúnd od druhého shutoutu po sebe. Po 117 minútach a 56 sekundách bez inkasovaného gólu ho však strelou z miesta ľavých kruhov na vhadzovanie prekonal Marián Gáborík. Royovi clonil vo výhľade Andrew Brunette, preto mal slovenský útočník ľahšiu cestu k druhému streleckému zápisu v tohtoročnom play off. Gól vyburcoval atmosféru vo vypredanej Xcel Energy Center. Nádej trvala len 81 sekúnd, pretože Dan Hinote po dorážke získal hosťom opäť dvojgólové vedenie. "Musíme si teraz oddýchnuť, a potom sa pokúsiť znova zabojovať. Potrebujem zlepšiť ofenzívu, sústrediť sa a čo najlepšie využívať gólové šance," povedal po zápase Gáborík. V tejto sérii znamená strelenie prvého gólu oveľa viac ako výhoda domáceho prostredia. Kým na domácom ľade zvíťazili mužstvá len raz, kto dal prvý gól, tešil sa z triumfu až štyrikrát.

Prvýkrát sa v play off strelecky presadil Markus Näslund (so 49 gólmi najlepší strelec Vancouveru základnej časti)a Vancouver sa v St. Louis ujal vedenia 1:0. V druhej časti hry však už mali hru vo svojich rukách opäť hokejisti St. Louis. Vyrovnať sa podarilo prvým tohtosezónnym streleckým zápisom v záverečných bojoch o Stanleyho pohár obrancovi Chrisovi Prongerovi. V závere zápasu v priebehu 97 sekúnd pustil hosťujúci gólman Dan Clouiter za svoj chrbát dve ľahké strely českého útočníka Martina Ručinského. Brankár bluesmanov Chris Osgood si pripísal 32 úspešných zákrokov a v štyroch zápasoch série s Vancouverom inkasoval iba štyrikrát.

Východná konferencia:

NY Islanders - Ottawa 1:3 (0:2, 1:1, 0:0) - stav série: 1:3

Góly: 23. Aucoin - 1. Fisher (Smolinski, Marián HOSSA), 5. Volčenkov (Varaďa, Havlát), 29. Hossa (Bonk, Alfredsson). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:28. Brankári: Snow - Lalime. Diváci: 16 234.

Washington - Tampa Bay 1:3 (0:0, 1:2, 0:1) - stav série: 2:2

Góly: 36. BONDRA (Doig) - 32. St. Louis (Sarich, Neckář), 38. St. Louis (Andreychuk), 42. Lecavalier (Cullimore). Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 23:25. Brankári: Kölzig - Chabibulin. Diváci: 15 576.

Toronto - Philadelphia 2:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:0, 0:1) - stav série: 2:2

Góly: 5. T. Green (McCabe, Healey), 42. Sundin (Wesley, Höglund) - 2. Recchi (HANDZUŠ, Therien), 21. Roenick, 114. Recchi (HANDZUŠ, Juškevič). Vylúčení: 9:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 38:75. Brankári: Belfour - Čechmánek. Diváci: 19 574.

Západná konferencia:

Minnesota - Colorado 1:3 (0:2, 0:0, 1:1) - stav série: 1:3

Góly: 58. GÁBORÍK (Ronning, Žoltoks) - 7. Sakic (Reinprecht), 9. Sakic (Forsberg), 59. Hinote (Hahl, Sakic). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:21. Brankári: Roloson (od 10. Fernandez) - P. Roy. Diváci: 19 350.

St. Louis - Vancouver 4:1 (0:1, 2:0, 2:0) - stav série: 3:1

Góly: 25. Pronger (V. Bure, Martins), 36. Drake (Weight, Ručinský), 55. Ručinský (Drake, Pronger), 56. Ručinský (Weight). Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:33. Brankári: Osgood - Cloutier. Diváci: 19 936.

Anaheim - Detroit 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0) - konečný stav série: 4:0

Góly: 16. Kariya (Oates, Sýkora), 45. Krog (Carney), 67. Rucchin (Carney, R. Niedermayer) - 14. Zetterberg (B. Hull), 58. Fiodorov. Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:34. Brankári: Giguere - Joseph. Diváci: 17 174.