Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Anaheim, Ottawa a New Jersey postúpili, Stümpel na MS

New York 18. apríla (TASR) - V deviatich zápasoch 1. kola play off NHL sa v noci na štvrtok a na piatok rozhodlo o prvých troch postupujúcich tímoch.

Najprv v Západnej konferencii prešiel do štvrťfinále vyrďovačky ako prvý senzačne Anaheim, ktorý vyradil obhajcu trofeje Detroit 4:0 na zápasy. O deň neskôr vo Východnej konferencii Ottawa a New Jersey rozhodli o svojom postupe v piatych zápasoch.

V šiestich zápasoch v noci na štvrtok sa zo slovenských hokejistov najvýraznejšie bodovo presadil útočník Ottawy Marián Hossa, ktorý gólom a asistenciou prispel k víťazstvu svojho tímu na ľade NY Islanders 3:1. Skóre otvoril už v 28. sekunde za asistencie Hossu otawský útočník Fisher a raketový nástup Sens potvrdil ruský obranca Volčenkov. Posledný gól zápasu strelil Slovák a konštatoval: "Prvé dva góly boli kľúčové. Publikum v New Yorku býva obyčajne veľmi hlučné, ale zo šoku sa ťažko spamätávalo." Hossov gól padol so šťastím, pretože jeho krížnu prihrávku na Havláta v presilovke si zrazil do vlastnej siete Kvaša. "Po kontaktnom góle domáci ožili a preto bol tretí gól dôležitý. Potom sme už kontrolovali hru a dobre sme sa bránili v oslabeniach," dodal Hossa. Druhý Slovák v akcii Zdeno Chára mal plusový bod a trikrát vystrelil.

Ani tretí gól slovenského kanoniera Petra Bondru nestačil na odvrátenie druhej prehry Washingtonu s Tampou Bay na domácom ľade (1:3). Bondra odpovedal na úvodný zásah St. Louisa, keď tečoval medzi chrániče Chabibulina strelu obrancu Doiga. O dve minúty však opäť čiperný St. Louis dostal blesky do vedenia a posledné slovo mal kapitán Lecavalier. Oba tímy prehrali zápasy doma a stav série je vyrovnaný 2:2.

Prvým postupujúcim tímom do druhého kola sa stali hráči Anaheimu, ktorí šokujúco hladko vyradili obhajcu Stanleyho pohára Detroit 4:0 na zápasy. Nádej vlial červených krídlam v závere štastným gólom Fiodorov a svojím 50. zásahom v play off vynútil predĺženie. O všetkom však rozhodol Steve Rucchin v siedmej minúte nadstavby. Hrdinom série bol brankár Giguere, ktorý v štyroch zápasoch kryl 165 zo 171 striel. Detroit sa stal len druhým obhajcom v histórii NHL, ktorý vypadol v nasledujúcom ročníku v prvom kole v štyroch zápasoch. V roku 1952 sa to "podarilo" Torontu.

Minnesota prehrala s Coloradom aj v druhom zápase na domácom ľade a je na pokraji vyradenia. Lavíny totiž vedú po víťazstve 3:1 rovnakým skóre aj v sérii. Jediný gól nováčika v play off strelil v presilovke Marián Gáborík, keď od ľavého kruhu prestrelil Roya. "Séria sa neskončila. Musíme stále tvrdo pracovať, ešte viac útočiť a maximálne využívať šance," nevzdáva sa Gáborík. Zápas sa veľmi nevydaril Ľubomírovi Sekerášovi, ktorý bol pri dvoch góloch Colorada.

Hráči St. Louis na sto percent využili výhodu domáceho prostredia a po víťazstve 4:1 vedú v sérii nad Vancouverom 3:1 na zápasy. Produktívnu formáciu Pavla Demitru nahradilo trio Drake, Weigh, Ručinský, keď vyprodukovalo tri góly Blues. Prvýkrát sa v play off presadilo v základnej časti duo Näslund, Bertuzzi. Demitra si pripísal len dve minúty za bránenie v hre.

Drámu v Toronte ukončil v 114. minúte útočník Philadelphie Mark Recchi, keď po nahrávke Michala Handzuša strelil víťazný gól a vyrovnal stav série na 2:2. Slovenský center asistoval aj pri prvom góle Recchiho a v prvom predĺžení mal na hokejke rozhodnutie. Puk po jeho strele síce prekĺzol cez chrániče Belfoura, ale skončil tesne vedľa. Letci prestrieľali Toronto 75:38 a vytvorili rekord NHL v počte striel v jednom zápase play off. Deväť pokusov zaznamenal Handzuš.

V noci na piatok diabli z New Jersey aj bez Jiřího Biceka zdolali Boston 3:0 a druhý najúspešnejší tím Východnej konferencie postúpil do 2. kola play off po víťazstve v sérii 4:1. Martin Brodeur v bránke domácich chytil všetkých 28 striel medveďov, dosiahol druhý shutout v sérii a pätnásty v kariére v play off. Neprekonala ho ani jedna z troch striel Jozefa Stümpela, pre ktorého sa sezóna v NHL už skončila a podľa vyjadrení trénerov slovenskej reprezentácie by mal prísť na MS.

Rovnako v piatich zápasoch vyradila Ottawa New York Islanders. Držiteľ Prezidentskej trofeje po úvodnej domácej prehre (0:3) ani raz nezaváhal a v poslednom stretnutí si po výsledku 4:1 zabezpečil postup. Zdeno Chára i Marián Hossa zaznamenali po jednej strele, obranca senátorov si navyše pripísal aj jeden plusový bod.

V Západnej konferencii hviezy z Dallasu otočili vývoj série proti Edmontonu a po víťazstve 5:2 im k postupu chýba už iba jeden úspech. Marty Turco v bránke domácich po tretí raz za sebou v prvých dvoch tretinách neinkasoval.

noc na štvrtok:

NY ISLANDERS - OTTAWA 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Góly: 23. Aucoin - 1. Fisher (Smolinski, HOSSA), 5. Volčenkov (Varaďa, Havlát), 29. HOSSA (Bonk, Alfredsson). Strely na bránku: 22:28. Brankári: Snow - Lalime. 16.234 divákov. Stav série: 1:3.

WASHINGTON - TAMPA BAY 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Góly: 36. BONDRA (Doig) - 32. St. Louis (Sarich, Neckář), 38. St. Louis (Andreychuk), 42. Lecavalier (Cullimore). Strely na bránku: 23:25. Brankári: Kölzig - Chabibulin. 15.576 divákov. Stav série: 2:2.

ANAHEIM - DETROIT 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 16. Kariya (Oates, Sýkora), 45. Krog (Carney), 67. Rucchin (Carney, Niedermayer) - 14. Zetterberg (Hull), 58. Fiodorov. Strely na bránku: 27:34. Brankári: Giguere - Joseph. 17.174 divákov. Stav série: 4:0.

MINNESOTA - COLORADO 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Góly: 58. GÁBORÍK (Ronning, Žoltoks) - 7. Sakic (Reinprecht), 9. Sakic (Forsberg), 59. Hinote (Hahl, Sakic). Strely na bránku: 25:21. Brankári: Roloson (10. Fernandez) - Roy. 19.350 divákov. Stav série: 1:3.

ST. LOUIS - VANCOUVER 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Góly: 25. Pronger (Bure, Martins), 36. Drake (Weight, Ručinský), 55. Ručinský (Drake, Pronger), 56. Ručinský (Weight) - 12. Näslund (Sopel, Bertuzzi). Strely na bránku: 20:33. Brankári: Osgood - Cloutier. 19.936 divákov. Stav série: 3:1.

TORONTO - PHILADELPHIA 2:3 po trojnásobnom predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:0, 0:1)

Góly: 5. Green (McCabe, Healey), 42. Sundin (Wesley, Höglund) - 2. Recchi (HANDZUŠ, Therien), 21. Roenick, 114. Recchi (HANDZUŠ, Juškievič). Strely na bránku: 38:75. Brankári: Belfour - Čechmánek. 19.574 divákov. Stav série: 2:2.

noc na piatok:

NEW JERSEY - BOSTON 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 9. Madden (Tverdovskij), 48. Langenbrunner (Madden, Pandolfo), 60. Langenbrunner (Rafalski, Madden). Strely na bránku: 31:28. Brankári: Brodeur - Hackett. 16.445 divákov. Konečný stav série: 4:1.

OTTAWA - NEW YORK ISLANDERS 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 14. Havlát (Bonk, Redden), 32. White (Redden, Alfredsson), 39. Bonk (Havlát), 58. Bonk (Varaďa) - 27. Parrish (Jašin, Aucoin). Strely na bránku: 19:32. Brankári: Lalime - Snow. 18.500 divákov. Konečný stav série: 4:1.

DALLAS - EDMONTON 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)

Góly: 10. Young (Modano, Sydor), 10. Zubov (Modano, Sydor), 26. Modano (Young, Zubov), 46. Zubov (Barnes, Muller), 60. Malhotra (Barnes, Boucher) - 50. Comrie (Laraque), 59. Brewer (Horcoff, Chimera). Strely na bránku: 28:17. Brankári: Turco - Salo. 18.532 divákov. Stav série: 3:2.