New Jersey proti Ottawe, na Západe Anaheim vyradil Dallas -text,hlasy,sumár

TASR|6. máj 2003 o 10:35

New York 6. mája (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa pomohol asistenciou k víťazstvu Ottawy 5:1 vo Philadelphii, k celkovému triumfu v sérii štvrťfinále ...

New York 6. mája (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa pomohol asistenciou k víťazstvu Ottawy 5:1 vo Philadelphii, k celkovému triumfu v sérii štvrťfinále play off NHL (4:2) a v boji o postup do finále Stanleyho pohára sa senátori stretnú s New Jersey. Spanilá a senzačná jazda "divokým západom" pokračuje v podaní Anaheimu, ktorý po obhajcovi trofeje Detroite vyradil aj ďalšieho favorita, šampióna Západnej konferencie Dallas. V šiestom zápase vyhrali káčeri 4:3 a celú sériu 4:2. V druhej vetve semifinále tejto konferencie znížila Minnesota víťazstvom 7:2 vo Vancouveri stav série na 2:3 aj zásluhou gólu a asistencie Slováka Mariána Gáboríka, ktorý kraľuje poradiu strelcov i kanadskému bodovaniu.

Philadelphia prehrala šiesty zápas s Ottawou 1:5 a senátori sa vo finále Východnej konferencie stretnú s New Jersey. "Nepochybovali sme o tom, že to dokáženme," povedal Daniel Alfredsson. "Nemôžeme však hľadieť do vzdialenej budúcnosti, teraz sa chceme dostať do finále Stanleyho pohára." Senátorom vyšiel úvod duelu, keď už po troch strelách viedli 2:0. Treťou hviezdou zápasu bol Marián Hossa, ktorý síce ani jednou z dvoch striel neprekonal Romana Čechmánka, ale v druhej tretine asistoval pri góle Alfredssona. Zdeno Chára si k jednej strele na bránku letcov pripísal aj tri plusové body. Jediný gól domácich dal v závere druhej tretiny Michal Handzuš, Radovan Somík zaznamenal mínusový bod.

V piatom zápase semifinále Západnej konferencie Vancouver nevyužil postupový mečbal v súboji s Minnesotou a Wild po víťazstve 7:2 znížili stav v sérii na 2:3. Divosi rozhodli o osude duelu piatimi gólmi počas pätnástich minút druhej tretiny. Strelecký koncert odštartoval v presilovke svojím prvým gólom v tohtoročnej play off Cliff Ronning po asistencii Mariána Gáboríka. Slovenský útočník sa počas štvrťhodinovej smršte presadil aj strelecky, keď deviatym gólom v play off zvýšil na 5:1. Brankár Vancouveru Dan Cloutier po druhej tretine a šiestich góloch z 21 striel prenechal miesto vo svojej svätyni nováčikovi Alexovi Auldovi. Napriek jasnému stavu fyzicky náročná hra pokračovala aj v záverečnej tretine, čo si odniesol najlepší strelec play off, keď v 42. minúte po údere lakťom od Mattiasa Öhlunda skončil otrasený na ľade. Ešte počas záverečnej dvadsaťminútovky sa však zo šatne vrátil naspäť na ľad.

O ďalšie prekvapenie v bojoch o Stanleyho pohár sa postarali káčeri z Anaheimu. V 1. kole vyradili Detroit 4:0 na zápasy a v 2. kole zdolali v šiestich dueloch Dallas, najúspešnejší tím konferencie po základnej časti. Prvé tri góly káčerov zariadil Steve Thomas, keď najprv vyrovnal na 1:1 a potom ešte dvakrát asistoval. "Zdolať Detroit bol úspech. Teraz sme vyradili aj Stars a to je úžasné," povedal Thomas. "Prekonali sme naše najdivokejšie sny," dodal tréner káčerov Mike Babcock. Necelých 8 minút pred záverom viedol Anaheim 3:2, Stu Barnes získal za bránkou puk, nakorčuľoval si pred Jeana-Sebastiena Giguera a nedal mu šancu zasiahnuť. Po konzultácii s videorozhocom hlavný arbiter gól neuznal pre posunutie bránky. Hviezdam sa však podarilo vyrovnať, keď strela Sergeja Zubova zmenila smer od korčule Brendena Morrowa. Aj o osude tejto akcie rozhodol názor videorozhodcu. O víťazstve 4:3 a historickom postupe káčerov rozhodol 67 sekúnd pred koncom Sandis Ozolinš, keď dopravil vyrazenú strelu Mike Leclerca za chrbát Martyho Turca.

Východná konferencia:

PHILADELPHIA - OTTAWA 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 39. HANDZUŠ (Williams) - 3. Schaefer (Havlát), 7. Fisher (Arvedson, Redden), 35. Alfredsson (HOSSA, Redden), 37. Smolinski (White, Fisher), 54. Havlát (Schaefer). Strely na bránku: 19:30. Brankári: Čechmánek - Lalime. 19.454 divákov. Konečný stav série: 2:4.

Západná konferencia:

ANAHEIM - DALLAS 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Góly: 23. Thomas (Ozolinš, Rucchin), 25. Čistov (Thomas, Krog), 44. Salej (Thomas, Pählsson), 59. Ozolinš (Leclerc) - 6. Muller (Kapanen, DiMaio), 35. Kapanen (DiMaio, Matvichuk), 55. Morrow (Zubov, Modano). Strely na bránku: 26:29. Brankári: Giguere - Turco. 17.174 divákov. Konečný stav série: 4:2.

VANCOUVER - MINNESOTA 2:7 (1:1, 1:5, 0:1)

Góly: 19. Morrison (Näslund, Klatt), 40. H. Sedin (Baron, Klatt) - 4. Park (Dowd), 22. Ronning (GÁBORÍK, Žoltoks), 28. Marshall (Brunette, Walz), 31. Brunette (Mitchell), 33. GÁBORÍK (Stevenson, Walz), 37. Ronning, 57. Walz. Strely na bránku: 27:26. Brankári: Cloutier (41. Auld) - Roloson. 18.514 divákov. Stav série: 3:2.