Spezza udržal Ottawu v hre o finále Stanleyho pohára

SITA|20. máj 2003 o 10:07

NEW YORK 20. mája (SITA) - Kanadsko-americká NHL si bude musieť na druhého finalistu Stanleyho pohára ešte počkať. V pondelkovom finálovom stretnutí Východnej konferencie porazili hokejisti Ottawy svojho súpera z New Jersey 3:1 a znížili stav série hranej

na štyri víťazstvá na 2:3. Trénerovi Senators Jacquesovi Martinovi vyšlo nasadenie nováčika Jasona Spezzu, ktorý nahradil v zostave bitkára Chrisa Neila a odohral vôbec svoj prvý duel v play off. Devätnásťročný útočník, dvojka draftu 2001, strelil gól a na ďalší prihral. "Snažil som sa ostať čo najviac pokojný. Pred takým hľadiskom, ako máme v Ottawe, sa však hrá skvele," zhrnul svoje dojmy Spezza. "Séria sa ešte neskončila. Teraz sa musíme sústrediť na ďalší zápas," dodal Spezza, ktorý sa prvýkrát dostal k slovu v 48. minúte, keď spolu s Petrom Schaeferom vypracoval víťazný gól pre českého krídelníka Martina Havláta. O päť minút nato v presilovej hre po akcii Chrisa Phillipsa so Zdenom Chárom vsietil tretí presný zásah svojho tímu. "Vyhral som buly a počkal na vynikajúcu prihrávku od Phillyho. Ja som len usmernil puk do siete," popisoval akciu Spezza. "Vedeli sme, že nám jeho zaradenie do zostavy dodá viac energie. Jeho útočné schopnosti hovoria samé za seba," chválil mladého centra skúsený obranca Curtis Leschyshyn, ktorý ako jediný z Ottawy už vlastní prsteň za zisk Stanleyho pohára. Kouč Devils Pat Burns sa o výkone Spezzu nechcel priveľmi zhovárať. "Nie som skaut, ale tréner," odbil novinárov Burns. "Ale bude z neho výborný hráč," dodal. Dôležitý moment zápasu prišiel v 24. minúte, keď Magnus Arvedson obral pri presilovke New Jersey o puk obrancu Briana Rafalského a jeho prihrávku využil na otvorenie skóre Todd White. Devils strelili svoj jediný gól v zápase o dve a pol minúty neskôr, keď po vyhratom buly Pascala Rheauma prekvapil strelou od modrej čiary Scott Stevens. Kapitán New Jersey sa predstavil aj v inom svetle. V prvej tretine tvrdo atakoval slovenského útočníka Mariána Hossu, ktorý sa do hry vrátil až v druhej tretine, avšak so zranením v dolnej časti tela. Po zápase Hossa novinárom k dispozícii nebol. Víťaz série sa vo finále stretne s tímom Anaheim Mighty Ducks, ktorý prešiel cez Minnesota Wild 4:0 na zápasy.

Východná konferencia - finále:

Ottawa - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 24. T. White (Arvedson), 48. Havlát (Schaefer, Spezza), 53. Spezza (Phillips, CHÁRA) - 27. Stevens (Rheaume). Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 18:22. Brankári: Lalime - Brodeur. Diváci: 18 500. Stav série: 2:3 (3:2 po predĺžení, 1:4, 0:1, 2:5, 3:1).

Zostavy:

Ottawa: Patrick Lalime - Karel Rachůnek, Anton Volčenkov, ZDENO CHÁRA, Chris Phillips, Wade Redden, Curtis Leschyshyn - Daniel Alfredsson, Mike Fisher, Radek Bonk, Peter Schaefer, MARIÁN HOSSA, Magnus Arvedson, Bryan Smolinski, Shaun Van Allen, Václav Varaďa, Todd White, Jason Spezza, Martin Havlát

New Jersey: Martin Brodeur - Richard Šmehlík, Scott Niedermayer, Brian Rafalski, Scott Stevens, Colin White, Tommy Albelin - John Madden, Jeff Friesen, Brian Gionta, Jamie Langenbrunner, Sergej Brylin, Jim McKenzie, Jay Pandolfo, Pascal Rheaume, Scott Gomez, Joe Nieuwendyk, Patrik Eliáš, Grant Marshall,