Nedeľa, 21. apríl, 2019

Mladík dosiahol na ME, čo nik pred ním

Berlín si podmanili nórski a belgickí bratia.

Vo finále behu na 1500 metrov štartovala trojica bratov Ingebrigtsenovcov, vyhral najmladší Jakob (v strede). (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Bežec Jakob Ingebrigtsen je najväčšou nórskou detskou hviezdou od čias krasokorčuliarky Sonje Henieovej, napísal najstarší denník Dagbladet.

Jakob Ingebrigtsen má sedemnásť (narodený 19. septembra 2000), slávna korčuliarka získala olympijské zlato (1928) už v šestnástich.

Prirovnanie je skutočne obrazné – iné športy, iná doba.

Prečítajte si tiež: Slovenky skončili na ME vo finále ôsme, do dejín vošiel 17-ročný bežec z Nórska

Nórsky mladík na majstrovstvách Európy v Berlíne však dosiahol čosi, čo nikto predtým na kontinentálnom šampionáte – vyhral kombináciu 1500 m a 5000 m.

Medzi dvoma zlatými behmi mal iba jednodňová prestávku. Ingebrigtsenovci sú jednou z najznámejších nórskych famílií.

Televízia NRK natočila zatiaľ osem epizód seriálu Team Ingebrigtsen o rodine manželov Gjerta (52) a Tone (47), ich piatich synov a dcérky Ingrid pod názvom Team Ingebrigtsen.

Kamery sledovali dej v rodine počas štyroch rokov.

Tréning v garážach

Otec pracuje ako logistický plánovač vo veľkoobchodnej spoločnosti. Nikdy vrcholovo nešportoval. Trénerom sa stal samoučným spôsobom.

Mama Tone je kaderníčka, vlastní salón. Synovia behajú, traja sa stali európskymi šampiónmi. Veľkým talentom je aj jedenásťročná Ingrid.

Prvú epizódu odvysielali už v roku 2016. V prázdnych garážach nákupného centra v juhonórskom Sandnese cepuje otec štyroch synov.

Jakob Ingebrigtsen (vľavo), sa raduje so svojím bratom Henrikom. (zdroj: TASR/AP)

On je na kolieskových korčuliach, chalani behajú ostošesť. Mama, tiež na korčuliach, utešuje v kočíku plačúcu malú dcérku. Je sedem ráno, teplomer ukazuje pod nulou.

Filip Ingebrigtsen (25) je majster Európy 2016, starší brat Henrik (27) vyhral kontinentálny šampionát štyri roky predtým. Obaja na 1500 metrov.

Aj v Berlíne patrili medzi favoritov. Rodinnú taktiku však zahrali na juniora Jakoba (17). Každý z bratov je teda šampiónom.

Pred posledným kolom si tľapli

Víťazstvo najmladšieho Ingebrigtsena na tisícpäťstovke prekvapilo, jeho zlato o deň neskôr na 5000 metrov šokovalo. Filip pre zranenie nebežal, hoci pôvodne chcel.

Berlínske finále režírovali tmavovlasý, fúzkatý Henrik a Jakob.

Junior prevzal čelo pretokov už dve kolá pred koncom. Henrik strážil možných prenasledovateľov. Do posledného kola vbiehali tak, že bratia si tľapli.

Jakob suverénne zvíťazil, Henrik skončil druhý. Triumf tímu Ingebrigtsen ako vyšitý. Jakob utvoril juniorský európsky rekord 13:17,06 min.

Denník Dagbladet ihneď začal písať o výzve Afričanov. Aj Jakob podľahol eufórii tvrdiac, že chce vyhrať olympiádu.

Vylúčené to nie je, ale v juniorských historických svetových tabuľkách je Nórova päťtisícka až na 91. mieste. Prevaha najmä Keňanov a Etiópčanov je zdrvujúca.

Pravda, na veľkých súťažiach sa nebehá na čas, ale na víťazstvo. Nóri majú skvelý príklad doma.

Osemstovku na OH 1996 v Atlante vyhral krajan Ingebrigtsenovcov, vtedy 23-ročný Vebjörn Rodal.

Už traja Borléeovci sú zlatí

Berlínska sobota bola súrodenecká. Príbeh belgickej rodiny Borléovcov sa ponáša na nórsky.

Aj tam otec Jacques, trénerský samouk, urobil zo synov šampiónov v behu na 400 m.

Belgická štafeta v zložení zľava Jonathan Borlée, Dylan Borlée, Kevin Borlée a Jonatha Sacoor sa raduje v cieli zo zisku zlata v štafete mužov na 4x400m. (zdroj: TASR/AP)

Dvojičky Kevin a Yonathan boli členovia zlatých štafiet (4x400 m) z ME 2012 a 2016. Kevin je majstrom Európy (2010) aj v individuálnych pretekoch.

Teraz v Berlíne do víťaznej štafety pribudol na prvom úseku najmladší Dylan Borlée (25).

Ich sestra Olivia (32), už skončila šprintérsku kariéru. Bola členkou senzačne zlatej belgickej štafety na 4x100 m na OH 2008.