SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cibulková vo finále podľahla tesne Vekičovej, príliš sklamaná nie je (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

dobre dominika a skrecovat az na konci ocino podal
 
Hodnoť

stream

 

Ako naprotiveň stream skapal... a tie vysledky tu na SME tiež aktualizujú raz za tri dni... :(
 

stream ide

bol iba nejaky vypadok
 

 

Všimol som si... :)
 
Hodnoť

Cibulkovi , sa v Kanade darí super!...

Znížil na 2:1 ? Či ? Tenisový bo.del, prečo sa hrajú turnaje cez Fed Cup? Vo fodbal ide o rádovo iné lówe ,a takéto nezmysli neexistujú. Keď chce Cibulko odpočívať tak nech odpočíva a né že sa naháňa po kurte jak šialený.
 

 

Si sa ozral na velkonocnu nedelu chudacik?
Navrhujem ti pockat kym vytriezvies, myslim ze ten odpocinok potrebujes hlavne ty.
 

Prechylujeme kurča!!!!

Kašlem na jej konto, nech si tie prachy užije, no zrejme aj tebe z toho niečo kvapne... Oblíž mi korčulu. Cibulková je nepriatel prechylovania ,ak o tom nevieš , preto moja irónia. To ale nepochopíš.
 

žiadna tenistka neprechyľuje

ani slovenké, ani české tenistky zásadne neprznia CUDZOJAZYČNÉ priezviská. Ak sa niekto volá Ana Ivanović, tak je jej rod daný krstným menom. A Cibulková by bez -ová, teda v mužskom rode bola Cibulka, nie Cibulko...
 

Chichi , tak ty si výborný....

Všetky ženské mená sa v slovenčine prechylujú , ale tenistkám nie, cheche.
Na "Slovak!" športe išiel komentátor basket GA Košice už neviem s kým sekať bez prechylovania , po 5 min. už prechyloval aj rozhodcu chlapa ,tak už bol z toho zmagorený , cheche. Keď ty slečna , či naše skvelé tenistky chcete przniť slovenčinu vynechávaním prechylovania tak si to môžte rozdať zo Štúrom , Hatalom a jazykovedcami. Fajn hovor po anglicky keď nechceš prechylovať v slovenčine sa musí prechylovať každé ženské meno, nerobte zo slovenčiny otroka angličtiny.
 

 

Je zábavné, keď niekto obviňuje z prznenia slovenčiny a pritom sám seká také hrúbky, až z toho bolia oči. Najskôr sa nauč pravopis a potom sa zaoberaj prechylovaním.
 

bez prechyľovania žije skoro celá európa

a vôbec nevypadá, že by jej to nejako vadilo.. aj naši susedia rakúšania, maďari a ukrajinci sú bez nej.. a takisto im to netrhá žily.. takže to tvoje slávne a ospevované prechyľovanie môžeš dosýta používať len na slovensku, v čechách a v poľsku..

serena williams, barbra streisand a judit polgár ti za to nevynášanie prechyľovania von za hranice budú len a len vďačné.. a možno ti za tú ochotu napečú aj nejaký ten fajný koláč..
 

Veru nie, priateľu

Bolo by mimochodom fajn, keby si si najprv niečo poriadne prečítal...potom sa urputne snažil lucídne (čo najjasnejšie) pochopiť prečítané...a až potom vypúšťal vetry. Ako napísal tuším ktosi vyššie...na Veľkonočnú nedeľu si si tento neslávny vstup to do našej posvätnej krčmy mohol hádam aj odpustiť :-))). Ale prosím, je otvorené.

Napísal som jasne: slovenské a české tenistky, hádam bez výnimky...zásadne neprechyľujú priezviská svojich zahraničných kolegýň. Dokonca aj bez použitia krstného mena, pani, slečna...tvrdo dávajú originál. To je jedna vec.

Druhá vec je, že si nepochopil - že nejde o prechyľovanie mien tenistiek, ale všeobecne. Martina Hingisová má v rodnom liste - ová, tam to -ová aj má byť. No také Rusky...Pre zmilovanie Božie, občas im po prvom ová pricapia ešte DVE: ov-ov-ová...Nestačí Kuznecova? Čo Safina? Je to už v ženskej podobe...Má byť Safinová, nebodaj Safinovová? Ak je niekto Schiavone alebo Stosur...tak iba ja a nikto iný ho môžem premeniť na Fera či Sama :-))).

Iste, slovenské či české priezviská skloňujem aj ja podľa tvojich predstáv. Ale už ani tu, v SR...nie je povinné používať "ová". O chvíľu (možno) príde nejaká dáma a osvetlí ti to zo ženského pohľadu. Každopádne - baby, ktoré sa narodili ako Kerber či Majoli...nemusia trpieť žiadne - ová.
 

Ale kdeže,

nemáš pravdu, už niekoľko rokov sa všetky ženské mená v slovenčine neprechyľujú. Nejako si pozabudol, že socializmus sa už skončil a že (našťastie) nastala doba, keď sa ženy samé môžu rozhodnúť, či si nadobudnuté priezvisko "prechýlia" alebo nie, poprípade či si popri získanom manželovom nechajú aj svoje dievčenské. Príkladov je dosť, len tak námatkovo Andrea Pálffy-Belányi, Zuzana Mauréry, Jana Krescanko-Dibáková, Silvia Kucherenko, známe je aj meno Dominikinej menovkyne, moderátorky Markízy, ktorá sa predstavuje ako Denisa Cibulka. Niekomu sa to možno zdá divné, ale dá sa na to zvyknúť, len treba chcieť a hlavne vedieť, že je to možné, stačí ozaj málo, zájsť na matriku. No a pripájam sa k diskutérovi nado mnou, že keď už niečo kritizuješ a spomínaš jazykovedcov, naozaj by si mal popracovať na gramatike. Slovenskej, pochopiteľne.
 

presne tak..

ten zoznam by som ešte doplnil o mená ako: jana kirschner, szidi tobias a takisto o moju fajnú manželku perlorodku.. úradníčky na príslušnom matričnom úrade nám pred svadbou povedali, že na priezvisko bez koncovky -ová majú právo len príslušníci národnostných menšín.. tak sme sa obaja rýdzou slovenčinou prehlásili za maďarov a bolo to vybavené.. :-)
janko slota trp !
 

Dík za starostlivosť o moju gramatiku...

No tak naschvál mi popíšte tie hrúbky, teda okrem bodiek či nárečia ,ktoré sú tiež slovenčina né? Prečítajte si mój nik ,ja sa už na lepšiu úroveň nedostanem, tak mi dovolte mať názor na slovenčinu aj s mojou gramatikou.

Nič ste mi nevyvrátili, veď to je fajn milé špecifikum slovenčiny ktoré si treba chrániť ,né že ju za každú cenu anglikanizovať. Tá už aj bez tohto fenomému dostáva aj tak na frak. To bolo frajerov či bankárov a kadejakej hávede , 44 euro sem 55 euro tam , a dnes už títo machri pekne skloňujú 44 eúr , euro neskloňujú už iba hlupáci. A verím že slovenčina odrazí aj tento svetácky a hlúpi antiprechylovací kŕč. To že panie umelkyne, Maďarky a hlúpe maďarónky si poanglikanizujú a pomaďarčia (už pomaďarčené!!) meno je to ich problém, ale hovoriť v texte a skloňovať ženské meno bez ová je v slovenčine neprirodzené, trápne a smiešne. Kludne si bojujte proti slovenčine, a robte z nej otroka angličtiny, ale to sa Vám nepodarí.
PS: Netuším či sú krčmi otvorené ,ale Vy to viete zjavne dobre.
Je to super ,v Kanade sme vypadli do druhej skupiny, SKVELÝ TURNAJ DOMINIKA!!!!!!!
 

prečo u nás na slovensku nikdy nehrajú

krásky typu ana ivanovič, eugenie bouchard či camila giorgi ?
pretože sa u nás ešte nenašiel nikto, kto by do takého turnaja zainvestoval milión euro.. alebo rovno dva milióny euro.. čo ty na to ?

koľko euro treba na zorganizovanie takéhoto veľkého podujatia ??
 

Daj smerákom návod,

vymyslia spätné toky a vrece s turnajmi a exhibíciami sa rozbehne. Operú sa čierne peniaze, správni ľudia sa nabalia a my sa potešíme živým pohľadom na tenisové missky:)
 

smer, nesmer

niekto by sa tu už mohol nájsť.. v prešporku alebo v kassa városi.. ak má slovensko päť hráčok v top70, tak si už hádam zaslúži aj nejaký ten poriadny turnaj.. táto krajina by za smiešny milión euro dostala poriadne promo a všetkých päť elitných dievčat by sa konečne stretlo pod jednou strechou..

a možno by prišiel aj krásavec schiavone.. ;-)
 

Veď aj to súvisí s tým čo hovorím.

Keď si nevážime sami seba, tobôž svoju reč a ohýňame ju tak či onak, nikto si nás nebude vážiť , a prašivý zlodeji naši či zahraniční ktorí cucajú republiku bez toho aby tu nechali nejakú protihodnotu pre verejné blaho kašlú na všetkých. Nikdy tu nebude poriadny turnaj keď popularitu tenis na to má ,či HDP na to SR má. Len obyčajný človek ,Slovák, tu má hodnotu poddaného v stredoveku.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Šport