SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Djokovič pred Masters v hale neprehral 27 zápasov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

SKutočne v hale....

má Djoker výhodu eliminácie poveternostných vplyvov, čím pri jeho nekompromisnej hre neurobí veľa nevynútených chýb. Držím mu palce, aby potvrdil, že je vo všetkých činnostiach medzi najlepšími dvoma, troma a neprekonateľný bojovník, ktorý si zaslúži obdiv!
 

 

Lebo on robí "vonku" strašne veľa nevynútených chýb...
 

Milý Louis...

hráč, ktorý je lepší, má vonku jednoznačne nevýhodu v tom, že nemôže hrať svoju precíznu rýchlu hru a tým sa zotierajú rozdiely vo výkonnosti, ak nie sú ideálne poveternostné podmienky.
Pozri si štatistiky winnerov a nevynútených chýb Djokera vonku a v hale.
Aj on tých chýb robí vonku oveľa viac. Je to normálne.
 

...

Milý Louis prečo sa tak silene staviaš za najväčšieho alfasamca v každej diskusii, ktorú poctíš svojou odbornou expertízou.
 

 

???

Nože daj zopár príkladov. Alfa samcom, ani samozvaným, ma ešte v živote nikto nenazval. Zaujímalo by ma, čím som si to "zaslúžil"...
 

 

Prepáč. KAŽDÝ robí vonku viac chýb. Djoko ale zo všetkých účastníkov WTF z halových podmienok "vyťaží" asi najmenej(už iba Nadal by snáď vyťažil menej). Jeho "percentage tennis" bez halfovlejov, útokov z prvých možných loptičiek a bez maximálneho rizika akosi "absenciu vonkajších elementov" nutne nepotrebuje. Wawrinka, Čilič, Berdych, Raonič a hlavne Federer, tí sa z haly určite tešia najviac. Nišikori, Murray a Djoko (presne v tomto poradí) z halových podmienok vyťažia najmenej.

V hale sa Djokovič možno viac opiera do returnu...jediná vec, ktorú by šlo asi obhájiť.
 

 

Btw rozdiely sa skôr zotierajú v hale. Vonku každé zaváhanie, zlý odhad odskoku a vetra urobia 2X vačší rozdiel vo výsledku. Napriek tomu najlepší hráči vyhrávajú, pretože odhad majú najlepší a pomaly nikdy nezaváhajú. Sú proste lepšími tenistami aj v podmienkach, v ktorých sa každá chyba akcentuje dvojnásobne. V hale dvojnásobný akcent odpadá.

Vezmi si futbal. Na klzkom a premočenom trávniku je oveľa tažšie spracovať loptu, či odhadnúť silu prihrávky, preto sa lepší futbalista presadí skôr. V hale v ideálnych podmienkach loptu spracuje skoro "každý". Iste, sú potom takzvaní futsalisti, ktorí sú vonku vynikajúcimi futbalistami, ale keď si na nohy obujú sálovky a zapoja sa do futsalu v hale, nikto na nich nemá. V tenisovej terminológii je to napr Federer, ktorý halu vyslovene miluje a kariérne má v rámci halového tenisu aj najlepšie čísla.
 

Hmmmmm!

Príklad s futbalom bol veľmi nešťastný a Tvoje myšlienky o výhode lepšieho hráča na zlom teréne sú úplne mimo. Spýtaj sa Messiho.:-)))
 

A ešte k tým futsalistom:

Asi si nikdy nepočul o halovom efekte. Kto hráva celý život na tráve a kto hráva (aj iný šport) v hale na palubovke, má úplne inak vyformované a citlivé členky, úpony atď. A preto je veľký rozdiel medzi hráčmi futbalu a futsalu, keď si vymenia povrch ihriska.
Sám som celý život hral sálový šport a keď som sa dostal na trávu, okamžite som cítil neuveriteľný rozdiel v zaťažení nôh, hlavne členkov a obmedzenie využitia dobre vytrénovaného organizmu. Je to celé zložitejšie, ako si myslíme.
 

 

Pozrel som si zápas Djokovic - Cilic, aby som "to" mal čerstvo v oku.

Prvá a zásadná vec: povrch v O2 aréne je NESKUTOČNE pomalý a s vysokým odskokom. V podstate antuka bez hrbolčekov. Ani Berdych, ani Čilič dnes nedokázali uplatniť svoje forehandy a ani podania, ktoré sú prevažne plochými údermi. Ploché údery sa v Londýne akosi "trú" o povch a de facto sú pomalšie, než spinované údery Djokoviča a Wawrinku.

Novak nie je hráčom, ktorý by hral "one two tennis". Teda bombové podanie a útok z prvého ůderu. On si víťazné údery pripravuje, buduje. Málokedy vyslovene triafa čiary, v podstate len v tesných zápasoch s porovnateľne talentovanými tenistami, čo v súčasnosti sú Rafa, Roger a Wawrinka (Andy bejvávalo, občas Nišikori resp. niekto momentálne maximálne inšpirovaný). Novak dokonca zúrivo nejde ani po polovičných šancách na víťazný úder, ako to má vo zvyku Federer, alebo Wawrinka. Proste je to prototyp tenistu, ktorého charakterizuje "percentage tennis" v celom svojom význame.

Teda...Novak nepotrebuje hrať loptičku tesne po odskoku, nehrá halfvoleje, pri ktorých sa vonku, za prispenia vetra a zlých odskokov, robí najviac nevynútených chýb. Keďže sa hýbe najlepšie zo všetkých tenistov na okruhu, má zrejme najlepšie čítanie hry a určite najlepší tenisový software v hlave(myslím výber správneho úderu, nie nutne niečo geniálne á la Federer - to sú dve rozdielne veci), plus má zrejme najlepšiu fyzičku - môže si dovoliť hrať dlhé výmeny, v ktorých si počká na slabši úder, nesprávne odhadnutie loptičky či nesprávny "court positioning" svojho súpera, ktorý hneď a zaraz potrestá.

Preto sú to práve jeho súperi, ktorí musia hrať "one two tennis", musia bezpodmienečne exelentne podávať (Čilič dnes síce podával 125+ mp/h, ale pri vyššom odskoku priamo do Novakovej returnovej hit zóny a uhral len dve hry na servise), ukončovať výmeny pri prvej možnosti(pritom sa vyhnúť nevynúteným chybám), hrať halfvoleje, tesne po odskoku a rýchlo prechádzať na sieť. Všetko činnosti, pri ktorých absencia zlých odskokov, zafúkania vetríka, či zasvietenie slniečka do očí pri výhoze na servise robí OBROVSKÝ rozdiel. Podstatne vačší, než je absencia týchto faktorov benefitom pre Novaka.

Že Novak aj tak vyhráva v hale? Pomalý povrch hrá hlavnú úlohu, Novakova kvalita, ktorá je 98percent zápasov vyššia než 98percent hráčov na okruhu s tým asi tiež má čo do činenia. Ak by si bol Novak dnes na zápas s Čiličom bol priniesol len svoj return, aj tak by bol zápas vyhral. Return som (možno) videl lepší iba u Agassiho...


K paralele s futbalom:

Vysvetlil som to zle. Predstav si, že by si miesto futbalového zápasu taký Filip Šebo a Lionel Messi kopali loptu na premočenom trávniku. Kopali by si to do vyhraneného priestoru, lopta musí preletieť cez poliacu čiaru a "príjemcovi" nesmie utiecť von + za odhoratie z prvej je bonusový bod. Nemám absolútne žiadnu pochybnosť, že Messi so svojou technikou by Šebovi nakopal prdel.

Teraz ich oboch prenesieme do haly na krásny, liaty futsalový povrch, poumývaný a vytretý do sucha tak, že by na ňom "pískali" aj lodičky Paris Hilton. Messiho zlepšenie kontroly by šlo do absolútna, ale benefit, prírastok kontroly by bol podstatne väčší na strane Šeba.

Tým netvrdím, že Šebo ten "zápas" vyhrá. Hovorím len o tom, komu vo finále halové prostredie zlepší výkon viac. Novakovi hala pomáha tiež, hlavne(iba?) na returne, zbytok je o rýchlosti povrchu. Takému Rafovi absencia elementov proti najlepším neskutočne prekáža, preto v hale dokopy nikdy nič nevyhral(aj preto, že jeho súperom hala naopak pridáva na výkone) a takému Federerovi...
 

 

Dokončím:

a takému Federerovi, ktorý halfovleje, "one two tennis" a totálnu ofenzívu má v krvi (a na vonkajších kurtoch ho elementy brzdia) hala dáva krídla a má v rámci halového tenisu najlepšie čísla možno v histórii tenisu.

Ad sálový šport:

Futsal hrám nejakých 12 rokov na relatívne vysokej úrovni, futbal na klasickej tráve, so skákavou loptou č.5 z nostaligie asi raz do roka. Presne viem, čo prechod na klasickú trávu znamená. Párkrát som si aj pri tej "outdoorovej" príležitosti natiahol achilovku. Nezvyk. V tomto s Tebou teda súhlasím.

Btw. ten prvý dotyk s loptou na trávnatom ihrisku po roku strávenom v hale a na umelke je na nezaplatenie. Inštinkt nepustí, pokus o spracovanie podrážkou končí tažkým prefliaskaním mojej fasády, intímnych partií a tak podobne. Ale aspoň sa človek rýchlejšie zorientuje. Na nezaplatenie :P
 


Najčítanejšie na SME Šport