SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Turnaj v Madride ovládol Murray (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Opravte si mesto v nadpise

Hralo sa v Madride... Rafa hral dnes priserne a Andy vysoko nadpriemerne. Nadalovi nepadali do dvorca "banany", ale hlavne tie mis-hity, to bolo na zamyslenie. Samozrejme, ze svoje urobilo aj to, ze sa hralo vecer a nie popoludni...
 

 

Už som to hlásil...cca 5 minút.

Rafa hral tak, ako hral celý turnaj, možno ešte trošku lepšie. Banány mu tam nepadali kvôli Andyho hre a pekných pár mu tam spadlo. Andy si to dnes vyhral, nie Rafa prehral.
 
Hodnoť

No teda!

V takomto vydaní som Andyho v živote nevidel. Žiadne ksichtenie sa, gestikulácie, nadávanie - normálne kultivované vystupovanie. Celú kariéru na antuke nevyhral nič, teraz v priebehu týždňa dva turnaje: v Nemecku porazil vo finále Nemca, v Španielsku dokonca "kráľa". Kompliment!

Miesto neurotika zrazu gentleman...až mi je to podozrivé. Niekto asi ilegálne robí transplantáció of mozek.
 

Jedno aj druhé.

Biť Rafu na antuke sa ešte zatiaľ neopozeralo a možnože aj manželstvo prináša pozitívne ovocie...:)
 

Takto?

Kei dnes nezopakoval to, čo predviedol minule. A Andy hrá ako "odľahčený". Mám pocit, že chalanom, ktorí chodia s jednou babou cca 5 rokov či aj viac...sobáš prospieva. Nič zásadné sa nemení, no zbavia sa nepríjemnej povinnosti, formality. Ja osobne som svadby/sobáše nikdy nemal rád...obzvlášť vlastné. Takže, je to úľava - keď je PO.

Čítajte viac: http://sport.sme.sk/diskusie/2...
 
Hodnoť

Predservisový rituál sa nezmenil:

(Všetko robí pravá ruka)
1.vytiahnutie slipov zarezaných v zadku
2.uhladenie vlasov nad ľavým uchom, potom nad pravým (toto býva striedané s uhladením -utretím potu-nad pravým a ľavým obočím
3.utretie potu pod ľavým, potom pod pravým okom
4.niekedy nasleduje "odlepenie" trička na ľavom, potom na pravom pleci
5.otretie prstov pravej ruky do trenírok na pravej strane
...tak a teraz nasleduje servis (zvláda to cca za 20 sec.).
Diváci veľmi chceli...Rafa sa trápil. Na Andym bolo vidieť, že cíti prevahu, ale zvládol to naozaj gentlemansky - ako povedal Kroki.
 

 

Ako sa Rafa trápil? Prvý set bol dosť tesný - rozhodol skorý break a druhý Rafa hodil na Andyho všetko, ale on to ustál. Andy trápil Rafu, nie Rafa sa trápil. V tom je veľký rozdiel.
 

:-)

No trápil sa v porovnaní so svojimi hviezdnymi výkonmi z minulosti...Napr. viacero loptičiek "medzi divákov"...tých "rámov" nebývalo toľko.
Andy hviezdil v porovnaní so svojím trápením z minulosti.
:-)
 

 

Jesus. Áno, v tetjo logike sa aj Roger trápi v porovnaní so svojimi hviezdnymi výkonmi z minulosti, aj Hingisová sa trápi v porovnaní so svojimi výkonmi z minulosti a aj Jožko Golonka sa trápi v porovnaní so svojimi hviezdnymi výkonmi z roku 1968...

Rámov bolo toľko, pretože

A) v rámci jedného mesiaca zmenil raketu na ľahšiu a aj sa vrátil naspäť ku starej a

B) na antuke ho nikto takto(ako Andy včera) neplieskal od čias Robina Soderlinga z 2009
 

 

A čo takto minuloročné finále v Madride. Pokým Keia neseklo v chrbte tak tam Nadal robil zberača.
 
Hodnoť

A bude to horšie...

Na prvý pohľad hrá Rafa tak isto ako predtým. Len súperi sú trpezlivejší, viac vydržia, a tak Rafa (z mojho pohľadu) prehráva vlastnými zbraňami. Súperi ho uštvú. Z toho potom vyplývajú nevydarené údery a nedôrazná hra. Chýba plán B, takže sa dočkáme len častejšieho opakovania scenára. Uvidíme, dokedy ho to bude "baviť", lebo on nehrá pre hru, ale pre víťazstvá.
 
Hodnoť

Skúsim tak narýchlo v jednom príspevku,

pretože nemám moc času a ani piano :-)

I keď je mi jasné, že Nadalova prehra tu v tejto diskusii vždy sposobí vlnu radosti, tak ale nedá mi to...
za prvé - videl som aj sobotné semifinále s Berdychom, aj včerajšie finále s Andym a ono sa to nedá porovnávať. Samozrejme, možeme debatovať o príčinách, prečo Rafa včera nehral tak, ako v sobotu, ale výsledok bol taký, že nehral. V sobotu sa mi marí, že počas celého prvého setu nespravil ani jednu nevynútenú chybu z FH (ale možem sa mýliť)...Včera spravil len počas prvej hry 4 UE. Takže určite nesúhlasím s tým, že Rafa hral tak, ako celý týždeň a možno aj o niečo lepšie. Samozrejme, aj mňa Andy prekvapil tým, ako dobre na antuke hral, a bolo by nefér znevažovať jeho úspech, no aj neznalému musí byť jasné, že keď rodený antukár Andy Murray porazí Rafaela Nadala na antuke v Madride 6:3, 6:2, tak to asi nebude čisto Andyho neskutočným výkonom....(pritom sám tvrdíš, že takto Rafu za posledných 6 rokov neplieskal....to bude protirečenie).

Rafova hra sa už dost odlišuje od tej jeho povodnej, spred rokov. Povodne, na jeho úplných začiatkoch, hral vyslovene defenzívne, nechal súperov tvoriť, vybehal aj neskutočné loptičky, vracal ich všetky do kurtu, "obstreľoval" tých, čo sa pokúsili vybehnúť ku sieti a podobne.... No časom, keď ho zdravotné problémy dobehli, bolo vidieť, že mierne zmenil taktiku (ono sa to zmenilo aj tým, že sa čisto z antukára stal všestranný tenista, takže tým sa jeho antukový level pochopiteľne zhoršil). I keď stále vedel pochytať všeličo, už viac vsádzal na to, aby on diktoval hru a rozhadzoval loptičky a rozbehal súpera - stačí si pozrieť zopár jeho zápasov z vydareného roku 2010. Bolo vidieť, že i keď bol rokmi mierne pomalší, veď ako každý, tak techniku úderov si zlepšil. Na začiatku kariéry mal neskutočne slabé podanie a dokázal na ňom pekne zapracovať (viď USO 2010). BH zlepšil takisto....a FH dotiahol do dokonalosti. Problém posledného obdobia je v tom, že stratil istotu v týchto úderoch. Už som o tom písal pred časom, je to pravdepodobne aj z veľkej časti o psychike. No stačí sa pozrieť napríklad, koľko nevynútených chýb robí z FH, koľko loptičiek mu končí v sieti, pričom s jeho rotáciou úderov sa mu to proste takmer vobec nestávalo. Alebo ten jeho typický rukopis "banánovej strely"....tam častokráť míňa o metre.

Preto si myslím, že hlavný problém je v jeho hlave, nie v tom, žeby ho súperi uštvávali. Pre tých, čo si pamatajú - pozrite sa na niektoré zápasy z roku 2013, keď sa vrátil po zranení a toľko toho povyhrával. Keď sa teraz hrá na antuke, tak si spomeňte na jeho zápas s Gulbisom v Ríme alebo s Ferrerom v Madride....dá sa povedať, že obaja ho "bili ako žito" značnú časť zápasu...a ako to nakoniec skončilo. Aktuálny Nadal si proste neverí, nemá istotu v úderoch.

Uvidíme, ako ďalej v Ríme si bude počínať. Osobne u neho badám v globále zlepšienie oproti žalostným výkonom napr. z Južnej Ameriky, ale uvidíme, či ho náhodou takáto prehra nezlomí. V treťom kole ho čaká Isner, čo je nevyspytateľný súper, tak uvidíme...
 

 

1) Jediným dôvodom, prečo tu Nadalova prehra "pôsobí vlnu radosti" je len a len Dati (česť výnimkám, ako napr Kroki. Ten Rafovu hru nemá rád...ani ja nie)

2) Sobotné semi som videl aj ja. Berdych má strašne ďaleko od...aj od Andyho. Hýbe sa na antuke podstatne horšie, preto Rafa nemusel loptičku tlačiť na čiary, pretože úder po údere si vytváral priestor na finálny winner. Proti Andymu stačilo na jednu loptičku nezatlačiť a z bijúceho sa stal bitý. Tuto ide celý kredit Murraymu, pretože ani jemu nie je 100% vlastná hra na plný plyn počas celého zápasu, resp. absolútne útočné poňatie hry.

Rafa na tom nie je fyzicky tak, ako pred 4 rokmi. Vtedy sa NIKTO na antuke nehýbal lepšie ako on. Včera hral proti hráčovi, ktorý má rovnakú silu v úderoch a hýbal sa lepšie ako on. Dlhé výmeny boli 50/50, možno mierne v prospech Andyho. Rafa to cítil a správne pochopil, že nemá 5 setov na to, aby Andyho zlomil/uštval, resp nemá na to kondičku. Začal preto zakončovať skôr, "unáhlene" na jeho vkus a to viedlo k častejším chybám.

Nikto mu nič do jedla medzi sobotou a nedeľou neprimiešal, Hral proti podstatne lepšiemu súperovi, ktorý navyše proti nemu zvolil Djokovičovsky účinnú taktiku - rozbil mu forehand.

3) Andyho taktika - výmeny sa vedú cez Rafov backhand, ale zápas sa vyhráva cez forehand. Akonáhle ide zahrať do Rafovho forehandu, ide sa na maximálne riziko s maximálnou(možnou, vzhľadom k situácii) silou. Preto Nadal, ktorý si obieha čo najviac BH, je pri forehandoch neskoro, prespinováva ich(pretože ich hrá mierne za osou tela) a robí chyby.

4) Samozrejme, že problém je v hlave. 70% tenisu je v hlave, ak som nepodhodnotil. Rafovi nepomohlo ani zúfalé menenie rámu za ľahší na turnaj v Barcelone, pričom v Madride už hral so svojím starým. JE zúfalý, nevie, čo má robiť a nie je si istý sám sebou. JE to ale fáza v jeho kariére a vo výsledkoch turnajov sa NEBUDE petitom uvádzať, v akom psychickom stave sa veličenstvo Rafael v danom čase nachádzal. Každý tenista si týmto v kariére - niektorí niekoľkokrát - prešiel. To je život. Je to jeho problém, nie zbytku Tour.

Mladí žraloci ale "zacítili Rafovu krv" a on začína strácať gloriolu "kráľa antuky". Bude to mať ťažšie a ťažšie, logicky.

Teda problém v hlave sa nedá oddeliť od celkového výkonu. Súperi ho možno neuštvávajú, ale on uštváva seba samého tým, čo od seba čaká a čo reálne z jeho rakety vyletí. Nemá ale veľa času. Má 28 rokov a ak chce potiahnuť pár rokov za 30, musí sa dať dokopy pronto. Možno je načase dať strýkovi Tonimu adios...
 

Ešte pár dní 28 rokov

O tri týždne bude mať 29...a Novak + Andy ešte predtým 28. Keď mal Federer 28, už mal titul "deduško spod Álp" :-)). A strýko Tony už nevymyslí nič, čo by jeho synovcovi pomohlo. Tam už mal byť pár rokov normálny profík (lebo Tony nie je tenista).
 

Dobrý, fundovaný príspevok.

Chcel by som sa ešte pristaviť pri Tvojom konštatovaní, že mladí žraloci zacítili Rafovu krv. Je to tak a pôsobí to na obidve strany. Jednak súperi už teraz veria, že pri zhode okolností môžu vyhrať a nehrajú už len na čestnú prehru a na druhej strane každou takouto prehrou stráca "kráľ antuky" časť svojho kráľovstva, čo mu na pokoji nepridáva. (Podobne v atletike, alebo v plávaní, keď niekto prekonal mentálnu bariéru nejakého zdanlivo nedosiahnuteľného výkonu, zrazu sa našlo veľa nasledovníkov. Príklady tiahnu.)
 

Ja nemám pocit

že ide o "mladých žralokov". Preklepávajú ho postarší žraloci, ktorí sa ho doteraz báli a nastupovali do každého gemu za stavu 0:30.
 

Veď to!

Ja som len citoval Louisa. Všimol som si, že súperi, ktorí v poslednej dobe našli na Rafu recept mu trpezlivo kopcovali, čím mu umožnili vychutnať si v praxi radosť z urýchlovania loptičiek. (No za hlavný dôvod považujem, že mu už asi definitely zatrhli Zaubertrank. A bez neho už nemá taký náskok - najmä na konci zápasov.
 

 

Mladí žraloci ho len začnú preklepávať, keď si po pár Rafových prehrách začnú veriť ešte viac.
 


Najčítanejšie na SME Šport