SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fourcade vyhral aj vytrvalostné preteky a získal štvrté zlato (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Medzinárodné majstrovsvá

Francúzska
 

 

Skôr majstrovstvá M. Fourcada, ak sme len u mužov, tu na MS aspoň Fillon Maillet či Desthieux iste chceli viac. Btw to tu dosť štve Nórov, i keď tí sú prajní všetkým. Také MS už mal i v Ruhpoldingu, no tu to vyzerá na neobvyklú dominanciu. Snáď ho súperi zdolajú v masáku, nakoniec kontakt je iný a i on ho pár krát pretaktizoval.

Dnes individuál v dramatičnosti zaostal za ženami včera. Aj keď mal už početnú divácku kulisu, keď včera pre mýlku mediaálne slávnej nórskej meteoslužby (hmla neprišla a presunom naopak vyhmátli horšie podmienky v snežení na úvod) to mnohí diváci nestihli, len tí čo došli 3 hod. vopred, keď sa otvára areál pre divákov, resp. ak sa stihli včas informovať (ostatným prípadne platnosť lístkov presunuli na dnes).
Landertinger už v Kanade naznačil, že sa s ním počítať musí, no že až takto bude bežecky bojovať s M. Fourcadom na záver bolo pozitívne. Eder žiaľ zase nie ja takým bežcom, osobitne pri 20 km, ale má konečne prvú medailu. Vskutku pekne od Rakúšanov, že Francúza poriadne popreháňali. J. Boe si iste nepredstavoval, že bude zemiakovým kráľom (3x 4.), dnes jeho jediná minela v posl. stojke žiaľ bola tesne mimo, keď do nej viedol. Krajania sa však tiež nevytiahli, hlavne prekvapil naozaj pomalý beh Svendsena, neviem či zrovna on nepremazal. Šipulin asi zle trafil formu na MS, podobne však aj Schempp, i keď ten bol nemocný, budú mať v nedeľu poslednú šancu.
Zato M. Krčmář ukázal, ako sa dá uspieť, to už aj predposl. kolo bežal veľmi dobre, záver skvelý (a tiež o tzv. padnúcom jablku zo stromu, no otca už predčil výrazne :-). Bežecky dnes skvele Šlesingr, no 3 chyby mu nedali šancu na úspech. Ale môže patriť k čiernym koňom na popredné umiestnenie v nedeľu, nakoniec ak sa Moravec dá dokopy, tak i v štafete, keď dnes dobre šiel aj Soukup. Na masák však bude veľý boj, indiv. medailu okrem J. Boea nemajú ani Nemci i Rusi atd.
Znovu pekne i Fak, aspoň teda tu na MS, keď sa v sezóne trápi.

Do masáku sa pre svoje povestné posl. stojky nechcelo Otčenášovi, dnes by mu stračilo 32. m., pred poslednou streľbou sa i tu pohyboval, i keď bol pomalší v behu. Štafeta síce tento rok už i prekvapila, no tu sa to nedá očakávať. Pre favoritov je otvorenou minim. u Nórov, Francúzov, Nemcov i Rusov, no i Rakúšania tento rok v plnej zostrave neskončili horšie než štvrtý. Dobrý štandard predvádzali aj Američani, prekvapiť môžu Česi, Ukrajincom chýba minim. štvrtý silnejší člen, tu na MS zatiaľ trošku zaostávajú Kanaďania.
 

Na MS sú i ženy, nielen Fourcade

Bilancia F :
ženy 3 preteky - 4 medaily
štafety: 1 preteky - 1 medaila
celkom Zlaté:
FR - 5
NO - 1
DE - 1
 

Fourcade

v masáku poraziť ho môže len celková vyčerpanosť. Určite si pamätáte viacero pretekov, keď mu "došlo". Pochybujem, že mu kolegovia odovzdajú štafetu na 1.mieste, pri stíhaní bude musieť siahnúť na opäť na dno(ako dnes). A tak sa obávam, že v masáku prípadné trestné kolo behom už nevykompenzuje.
 

 

Iste, všetko je možné, nie je stroj. No ak pôjde o 1 minelu, dnes to bola minúta pri 20 km, prečo nie len o čosi viac ako tretina na 15 km. To môže stačiť i Boeovej rýchlopaľbe, ktorá sa tu však zatiaľ celkom nekoná. Ale tých Johannesov v tom masáku jednak bude viac, a hlavne práve že ide o kontakt, tam to bežecké úplne neplatí, niekedy s taktikou vôbec (ako vo všeobecnosti u mužov výraznejšie ako u žien). Ale že nejak by nejak často odpadával, skôr práve že nie je úplne najsilnejší typ na cieľový finiš, nie je nazoaj stroj...

Prajem pekný zážitok, a nech sa darí i jeho kolegom, keď vo Francúzsku je biatlon vo verejnosti veľkou neznámou. Ten prvý silnejší mediálny záujem práve nedávno zodvihol on i vč. Dorinová, ani Poirému sa neodvďačili. Ani IBU sa tam moc nedarí pretlačiť viac pretekov. Pritom i ženy i muži sú takmer kontinuálne dlhé roky v popredí a to dosť početne. Organizačne je biatlon pod ich lyžiarskou federáciou, teda vč. klasiky, alpských či všetkých možných moderných lyž. disciplín až po rýchlostné zjazdy či kolieskové korčule.

to prvé - :-) toto naozaj nie je témou, no tiež iste sa to nedá tak označiť. No ak sa tak páči, tak s týmto nadsadením možno nálepkovať napr. klasické behy tejto sezóny u Nórov a ešte viac Nóriek, kde najlepší mimo nich je i len siedma/-y. Tu na MS je to len o M. Fourcadovi a Dorinovej, nie francúzskej dominancii. Pri biatlone to ani nezvykne byť, ani pred 3 rokmi v N. Meste neboli nórske s podobnou bilanciou 8 titulov z 11 a to sa tam o tie ich indiv. zlatá delili aspoň už v trojici. Jedine že čisto počtom, že tieto spomenenuté sú v tomto výnimočné, i keď podielom medailí už pár krát napr. Nemci sa predviedli podobne i početnejšie.
A veď práve i tá spomenutá štafeta to podtrhuje, že nejde o francúzsku dominanciu. I keď i tu môžu medailovo uspieť, tím na to majú, a i ženy.
 


Najčítanejšie na SME Šport