SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štafetové zlato získali domáci Nóri, Slováci skončili dvanásti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Identická zostava a úseky Nemecka i Nórska ako vlani na MS, podobný priebeh pre oboch, no poradie vymenené. To aj pre konečne plne predvedenú rýchlopaľbu J. Boea na stojke (tá bola zlomovou pre väčšinu), no tiež Peiffera porazil výraznejšie v posl. kole. Na tomto úseku nakoniec bol i papierovo najvznamnejší rozdiel medzi oboma štafetami. Nóri dokonca premazávali lyže na posl. úseky, bolo vidieť, že OEB i T. Boe ich v zjazde mali pomalšie. Svendsen už nezopakol Soči, síce Schempp sa priblížil na 10 sek. no bežecky sú i v sezóne na tom podobne, tak ako v streľbe, tak veľké stíhanie sa už na záver nekonalo.
Celkovo perfektné výkony od lídrov, v behu 1. a 2. okruhu jasné zameranie na úspešnosť streľby, záver už veľké trháky na súperov.

Kanadské prekvapenie nemusí byť až takým prekvapením, keď sa podarí všetko. Nakoniec Smith i Green patria k širšej elite hlavne v 2 položk. pretekoch, mladší Gow (1. úsek) k excelentným strelcom. Rizkový starší Gow zase zvládol stojku i s 3 dobíjaniami ako jeden z najrýchlejších (vlani na MS práve on pokazil už ležkou, keď boli v popredí). Tak mal už vyše 35 sek. náskok, to dnes Moravec, J. Eberhard i Babikov patrili k tým najslabším v tíme. Tu na MS síce sa im doteraz nedarilo výraznejšie (ani zajtra v masáku nebudú), zato dnes ideálne.

Rakúsko kontinuálne vysoký štandard, no za medailou so stálicou trest. okruhov Eberhardom, ten si neodpustil i dnes. Ale Eder s Landertingerom ich majú so staršími kolegami zo štafiet z MS i OH viacero, tu na MS však aj individuálne. Česko aj s aktuálne slabším Moravcom i tak zopakovalo svoj najlepší výsledok z vrchol. podujatí. Zato Rusi, ktorí v tejto sezóne mali úspešné štafety, už od úvodu zaostávali, keď kontakt stratil pádom Cvetkov, no stratu hlavne prehĺbil Garanyčev trest. okruhom na stojke, keď riskol rýchly beh pred ňou. Babikov pridal pomalším posl. kolom, Šipulin už len mohol rýchlym behom na pre nich nie lichotivé 6. m. Ešte horšie Francúzi, ktorý síce nepatrili k abs. favoritom, no iste mohli i na medailu, ale mali na prvých troch úsekoch veľa dobíjaní a Desthieux i Fillon Maillet mali pomalšie závery, M. Fourcade na záver už mohol zase len uvoľnene povinnou jazdou.
Ukrajina tiež za možnosťami, hneď na úvod medailsta zo šprintu Semenov s trest. kolom. a spolu až 14 dobíjaní. Američania mohli súperiť i napr. s Kanadou, no na 2. úseku nestačil bežecky Nordgreen.

Slováci si na záver predviedli zaujímavé preteky, keď úspešnou streľbou sa držali v popredí, no to bolo aj odzrkadlením taktiky lídrov. Plne konkurenčný bol len Kazár, Hasilla už nemohol stačiť, no i tak iste max. spokojnosť. A u Šímu sa ukázalo, že na necelých 3 km so stojkou sa dajú stratiť hneď 2 min. Otčenáš už nemohol nič vylepšiť, ani nešiel moc dobre, len mu Bulhar 3 trest. okruhmi poskytol možnosť o 1 miesto. Výsledok podobný vlaňajšiemu, len s výraznejšie rozdielnymi úsekmi.

Zajtra v pretekoch elity to bude otvorené a vyrovnané ako vždy v masáku, či budú také prekvapenia ako vlani v Kontiolahti sa ale nedá asi čakať. Už len či sa dočkajú medaily Rusi, či nájde M. Fourcade premožiteĺa(ľov) a či sa dočká úspechu Soukalová, za túto sezónu jej to iste praje každý.
 

nedočkali, našiel, nedočkala...

Rusom majstrovstvá nevyšli a aj keď v poslednej disciplíne sa Šipulin snažil, tak mu to vydalo len na polovicu masáku. MF našiel premožiteľa aj keď v poslednom kole skúšal uplatniť svoje bohaté taktické skúsenosti, ale nakoniec rýchlosť a viac fyzických síl rozhodlo o tom, že poslednú "zlatú" bundu na sebe mať nebude. A nedočkala sa ani vedúca žena svetového pohára. Škoda. A ktovie či sa jej podarí udržať veľký glóbus.
 


Najčítanejšie na SME Šport