SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veronika má svoj tím, ja takisto. Pôjdem vlastnou cestou, tvrdí Vlhová (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Už sa teším na lyžovanie a skoky.
 

 

Skoky sa "pokazili" v posledných rokoch. Pre mňa naj biatlon, dúfam sa "naša" Nastenka rozbehne poriadne.
 

 

Ako sa skoky pokazili? Myslíš tie všelijaké prepočty? To mi ako umelina vadí. Skokan vie, že skočil najďalej...no na výsledok musí čakať. Hodnotenie, vietor, nájazdové okno...bordel.
 

 

Presne, všetko je to už závislé od techniky, a to sa mi nepáči.
 

 

Ja by som nehodnotil ani štýl. Asi si to nebudeš pamätať, kedysi sa za V zrážali body. Lyže sa mali viesť paralelne. Už dlho sa skáče iba V. Nech skáču ako chcú, doskakujú hoci na hlavu...meral by som iba vzdialenosť.

Pri skoku do výšky je dôležitý štýl? Kedysi sa skákali nožničky, potom obkročmo...už dlho flop. Kedysi sa skákalo ponad špagát, ktorého sa skokan nesmel dotknúť. Teraz sa tyč ide zlomiť...ak nepadne, platí. Pri tyči ju tuším skokan môže aj rukou podržať.
 

Nejeké tie rozdiely

medzi skokom do výšky či diaľky a skokmi na lyžiach predsa len sú. V atletických disciplínach je z hľadiska ohrozenia zdravia športovca prakticky jedno či niekto skáče 200 alebo 250 cm či sedem alebo osem metrov, je to v podstate obmedzené výškou stojanov a dĺžkou doskočiska ktoré sú ale dimenzované tak že ich športovci neprekonajú.
V skokoch na lyžiach má každý mostík hranicu kde je ešte bezpečné doskočiť, za ňou je už doskok značne rizikový a ohrozuje zdravie športovca. Takže podľa mňa má hodnotenie štýlu letu a doskoku svoj zmysel aby obmedzovalo prílišné riskovanie v honbe za čo najdlhším skokom. Doskakovanie na hlavu, no neviem aká by bola životnosť skokanov ;-)
 

 

staci znizit najazd a hned nebudu skakat za kriticku hranicu mostika...hodnotenie stylu by sa malo zrusit, pretoze je neobjektivne(ako vsetko o com rozhoduje clovek)...
 

To iste stačí

ale podmienky sa častokrát rýchle menia takže je častokrát náročné stanoviť optimálny nájazd aby boli skoky dlhé a atraktívne, ale zároveň aj bezpečné. Ja tiež nemám rád v športe "známkovanie" rozhodcami, ale myslím si že vplyv známky za štýl je pri skokoch predsa len minimalizovaný a rozhodujúca je dĺžka.
 

 

No vidíš, pri skoku do výšky...atléti dopadajú na šiju. Keby skákali do piesku vo výške odraziska ako sa skákalo kedysi...asi by nevolili tento štýl:-). Z výšky 2.40 na šiju do piesku a kotúľ dozadu...to asi nebude zrovna rozkoš.
 

 

Sport sa vyvija spolu s ludstvom. Nove technologie, materialy, nove lyze, atd. Takze aj nove styly a pravidla.
Pri skokoch na lyziach v sucasnosti styl rozhoduje v podstate len pri dopade, inde sa moc bodov nestraca, resp. stylovy skok byva aj dlhsi. Ak nebudeme riesit, ze skokan spadol, tak vplyv na vysledok ma hlavne telemark. A tej je nepriamo o bezpecnosti. Doskok do telemarku musi byt pripraveny, ak sa skok natahuje dlzkovo co najviac, na telemark uz nie je cas. A pripraveny dopad je bezpecnejsi - skokani su teda motivovani, aby uprednostnili telemark pred nejakym metrom navyse, lebo sa to oplati.
V sucasnosti ma ovela vacsi vplyv vietor, teda prepocty smeru a sily vetra na body. Verim, ze to budu postupne spresnovat, aj ked uplne objektivne sa to neda, kedze vplyv vetra moze niekedy byt meranim tazko vystihnutelny. Ked su z hladiska vetra stabilne podmienky, rozhoduje v podstate len dlzka skoku...
 

No neviem...

Vlani som videl toľko čakania na skoky (vietor), toľko posúvania (premiestňovania) nájazdových okien...že mi to pilo krv. Myslím, že si skokan môže aj bez dôvodu zmeniť okno ako chce. A to sa počíta.

Som si istý, že som videl víťazné skoky kratšie o dobrých 10 m ako najdlhšie. Tie korekcie sú výrazné, rozhodne by som ich nebagatelizoval. Vôbec nerozhoduje dĺžka skoku. Tentokrát sa nezhodneme :-).

Štýl...ten je zakomponovaný desaťročia. Iste TM je veľmi nosný. No nie je to jediné, čo sa hodnotí a čo zásadne ovplyvňuje výsledok.

A ten vietor...Keby sa meria? Pred skokom? V čase odrazu z hrany? Počas celého letu? Neverím, že počas celého letu. Nie je to kóšer.
 

 

No, písal som, že ak sú stabilné podmienky - teda fúka všetkým v princípe rovnako, tak rozhoduje dĺžka. Samozrejme, ak niekto nespadne, alebo neskáče "do bobku" ako trebárs Ammann alebo Vasiliev... Áno, pri podobných skokoch môžu rozhodovať detaily, ale ak niekto skočí o dva - tri metre menej, tak to za bežných okolností na štýle nedobehne. Štýlová letová fáza podporuje aj dĺžku letu, takže dlhší skok je spravidla aj štýlovo čistejší a naopak chyby v štýle sa prejavia aj v kratšej dĺžke. Čo si ja pamätám, tak rozptyl štýlových známok, ak sa nejedná o dopad, nebýva veľký. A áno, keby niekto vymyslel úplne nový štýl, asi by to chcelo čas, kým by bol uznaný - tak ako to bolo v prípade Véčka.

Áno, vietor preteky zdržuje, ale to robil vždy. Pamätám si, tuším to bolo na olympiáde v Albertville 1992, keď jedno kolo zopakovali. Také reštarty bývali časté. Alebo sa skokani tvárili, že majú problém s viazaním, aby mohli svoj skok odližiť a nemuseli ísť do zlého vetra. A sú podmienky, kedy pustiť skokana z veže by bola vražda - buď toho skokana, alebo by zabili preteky tým, že by nemal žiadnu šancu skočiť dobrý skok.

Okná sa posúvajú vtedy, keď sa ukáže, že podmienky sa na dlhší čas výrazne zmenili oproti začiatku kola. Vtedy to paradoxne môže preteky urýchliť, lebo zmenou nájazdu sa menia aj hodnoty vetra, do ktorého môžu skokana pustiť (tzv. veterný koridor). Takže ak fúka proti, po znížení nájazdu je s tým menší problém a skáče sa plynulejšie. Naopak, keďže nikoho nebaví pozerať sa na to, ako skokani padajú do jamy v "zaďáku", je dobré mať možnosť zdvihnúť nájazd, aby sa skákalo ďalej.

Pretekár má možnosť cielene si znížiť nájazd. Je to taký "hazardný" prvok, zvyšujúci napätie. Musí totiž skočiť, ak sa nemýlim, 95% dĺžky najdlhšieho skoku kola. Ak sa mu to podarí, získa bonusové body. Ale ak skočí menej, nezíska nič. Riziko prináša vzrušenie... ;o) Zvýšiť si ale sám od seba pretekár nájazd nemôže. Tá taktika so zníženým nájazdom sa používa vtedy, ak súper skočil veľmi ďaleko, ale je to hop alebo trop...

Vietor sa meria priebežne a vytvára sa akými prepočet. Nie je to ideálne, jednak z hľadiska toho čo presne zmerať a potom, ako to interpretovať. Tak isto bodová hodnota za posun nájazdu je sporná. Ale nejaké objektivizačné prepočny, vyplývajúce z parametrov mostíka, za tým určite sú. A verím, že tie výpočtové algoritmy a spôsoby merania sa postupne budú korigovať tak, aby to bolo čo najspravodlivejšie. Aj keď - je to šport, ktorý sa koná v prírode, tak s tým treba počítať. Koniec koncov, ako sme sa už určite bavili, ani tenis nie je úplne spravodlivý, prasiatka, dopad na čiaru, nerovnosti povrchu najmä na antuke... ;o)
 

 

V podstate si rozumieme. Až na to, že podľa mňa je umeliny veľa...podľa Teba akceptovateľné kvantum. Mne vlani išli fest na nervy.
 

 

No, kazdopadne, snad bude tato sezona z hladiska vetra a snehu pre skoky priazniva... ;o)
A aj pre zjazdarov... a biatlonistov... ;o)
 
Hodnoť

Múdro

Veronika je vo Francúzsku, má svoje roky a zázemie. Treba sa vymaniť z jej tieňa.
 
Hodnoť

Vlhova ma najvacsi potencial

na to, aby sa dostala na Shriffinovej uroven. Len si to musi zrovnat v hlave.
 


Najčítanejšie na SME Šport