SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tenisová revolúcia. V Miláne bude namiesto rozhodcov iba jastrabie oko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

3 rusy+ Nemec Zverev+Kanaďan Šapovalov :)
 
Hodnoť

 

Je to zaujímavé, som ale zvedavý, či jastrab bude reagovať okamžite. Nie že o pol minúty po dopade loptičky :-).
 

 

Teraz som si vybavil pamätnú scénu z prvého filmu Robocoop, keď prototyp nedokázal vyhodnotiť odhodenú zbraň a rozstrieľal chalpa.
 
Hodnoť

 

Už je načase, keďže sme videli, ako Serenka Wiliamsovie naháňala po kurte čiarovú rozhodkyňu.
 

 

Tá rozhodkyňa sa rozhodla, že sa v rozhodujúcej chvíli bude sebarealizovať a zahlási chybu nohou, ktorá z pohľadu hry nie je rozhodujúca a normálne sa nehlási. To čiarový ozaj musí byť nachystaný pre takéto niečo. Mimochodom, vtedy Serena túto chybu NEurobila.

Prečítal som si článok (zbežne) - tak zrovna chyba nohou zostáva na ľudskom posúdení. No a ostatné zmeny sa mi už nepáčia. Iba čiarové rozhodovanie - ak bude fungovať ako teba. Keďže to bude "prvotina" tak asi to fungovať zo začiatku nebude dobre.
 

 

Isteže to nebol prešľap. Fakticky to bol rasový konflikt, čína vs afrika. BTW, foot faul som počul zahlásiť len raz pred mnohými rokmi v Prahe na Davis Cupe, keď náš premotivovaný čiarový rozhodca chcel rozhodiť nášho súpera. Ale ten sa iba pozrel na neho, že vole, to už nerob. Nenaháňal ho raketou ako Serenka tú úbohú číňanku, ktorá z nej bola polovica.
 
Hodnoť

Hmmm

chcel som aby môj raz vyštudoval za čiarového rozhodcu, ale radšej ho zrejme dám za bránkového na futbale...
 
Hodnoť

myslím, že počas zápasu

je k dispozícii sedem čiarových rozhodcov a zrejme sa niekedy aj striedajú takže ďalších sedem.. počítačové technológie dokážu hotové zázraky, hawk eye je jedným z nich, ale ani on nie je na milimeter presný.. vždy lepšie ako by sa mal zápas zlomiť kvôli chybnému rozhodnutiu nejakého čiarového rozhodcu..

druhé podanie zápasy zbytočne naťahuje, je to úplná anomália.. prestávku medzi podaniami by som predĺžil na tridsať sekúnd a dovidenia zmeny pravidiel na ďalších sto rokov.. yeah..
 

 

Otázne je, či jastrab dokáže vyslať zreteľný signál o aute okamžite (tak, ako hlásia čiaroví)...alebo po metrovom aute hráči majú pokračovať v hre pol minúty, kým technológia vyhodnotí X pohľadov kamier.

Nehovoriac o podaní. Musí to byť bleskovo. Neviem si to celkom predstaviť. Teda viem si to predstaviť, no doterajšia rýchlosť je od toho veľmi ďaleko.
 

 

neboj nic, ta latencia bude ovela lepsia ako ta ktoru maju ludski rozhodcovia...
 

Podľa tohto videa

https://www.youtube.com/watch?...
trvá vyhodnotenie dopadu 10 sekúnd. A v tomto dokumente
http://pulse-static-files.s3.a...
uvádzajú, že stredná chyba je 2.6mm.
 

 

Presnosť +/- 2.6 mm je viac než super. Vyhodnotenie dopadu (čas) - to zatiaľ zďaleka nie je super.

Zabudol som nižšie Axelovi napísať poznámku, že nejde o projekt ITF, ale ATP. A že predáva bludy ako fakty. Jedno je myslieť si (domnievať sa), niečo iné vedieť. Ak neviem, netvrdím. Ale ak vie - tak je to OK.
 

Občas sa stáva,

že musia obraz veľmi zväčšiť, aby bolo zrejmé, či je lopta v aute alebo nie. Vtedy by aj tých 2.6mm mohlo znamenať nesprávne rozhodnutie.
Okrem toho, to nie je presnosť. Stredná chyba (pravdepodobne mysleli strednú absolútnu chybu) je štatistická hodnota, ktorá sa vypočíta ako stredná hodnota absolútnych hodnôt chýb. Presnosťou sa väčšinou myslí interval, v ktorom sa chyba nachádza s 90 percentnou pravdepodobnosťou. A to bude podľa mňa viac ako +/-2.6 mm.
 

 

No musí sa zväčšiť, keď sa už začalo s "optickými štúdiami v mikrometroch". Preto sú mnohí, najmä starší tenisti proti technike v tenise. Bolo by kontraproduktívne, ak by sa tenis zmenil na študovanie/analyzovanie odtlačkov. Vlastne čo berie jastrab? Odtlačok, priemer loptičky (tuším je povolené rozpätie 5 mm v priemere loptičiek, čo je viac ako chybovosť jastraba)...alebo priemer "ropleštenej" loptičky? Poradie som dal od najmenšieho po najväčšie. Na antuke sú bežné oveľa väčšie chyby. Keby nebol jastrab, platí, čo povie rozhodca. Žiadne prestoje, čakanie na "výsledok".

Týmto som nechcel povedať, že odmietam techniku, len aby jej nebolo príliš. Nie je to streľba. Oveľa menšia presnosť je v skokoch do diaľky/trojskoku...kde sa padá do piesku. A tam je najmenšia jednotka diaľka cm. V skokoch na lyžiach dokonca 0.5m. Ale skokan čaká pol minúty, kým mu prepočítajú všetko možné a nemožné. Vie, že skočil ďaleko/nedostatočne ďaleko...ale na výsledok, vyhodnotenie, prepočty čaká. Až potom sa teší...alebo odchádza so sklonenou hlavou.

No a ťahať tenis do mikrometrov...to by už bolo choré. Chybovosť 2.6 mm či koľko, to ešte "vylepšovať"? Chybovosť je rovnaká pre všetkých, pre každý úder.
Že sú menej dôležité a super-dôležité loptičky...s tým sa nedá robiť nič.

No a nakoniec, pri rôznych úderoch sa loptičky deformujú rôzne (ak je projekcia nedeformovanej loptičky 1 mm od čiary, "rozpleštená" jú môže brať), loptičky sú rozdielne v "chlpatosti" - aby to potom nešlo na "dĺžku chlpov".
 

 

Myslim ze by si mal okamzite kontaktovat medzinarodnu tenisovu federaciu. S tymto vobec nepocitali.

Ta doterajsia rychlost je tam len pre efekt. Ta technologia vyhodnoti dopad rychlejsie ako rozhodca otvori usta.
 

 

Fakt? Ty ju obsluhuješ? Videl si ju fungovať autonómne?
 
Hodnoť

No

ak niekto bude prísne merať Nadalove 25 sekundové pauzy, tak ten okamžite ukončí kariéru. :-)
 

 

Uznaj, kto by sa ponáhľal búchať do lobdičky, keď sú takéto lákadlá.
https://www.youtube.com/watch?...
 

 

Ale koľko toho za 25s stihne...
 
Hodnoť

No

a teraz uz len preniest technologiu do futbalu..
 


Najčítanejšie na SME Šport