SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Federer na Turnaji majstrov vyhral aj tretí zápas, do semifinále postúpil i Sock (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Velmi dobry zapas. Do posledneho gemu druheho setu vyrovnany. Potom prevzal zezlo Federer a jasne vyhral. Federerovi nesiel backhand, podanie vsak bolo spolahlive; dal 17 es.
 

 

Za ultra-kvalitu by som to nepovazoval - Federer kazil jak diva svina, vsak sa tam aj casto rozculoval...
 

 

Otázka znie, či dobrý, napínavý zápas musí mať nevyhnutne minimum chýb?
 

 

Nemusí mať "minimum" (čo je minimum?) - ale ani nie nadpriemer chýb.

Inak...Sock je vraj sympaťak, nemám nič proti nemu. No jeho účasť v SF...to je čosi ako vlani Cibuľa.
 

 

Esá, ich počet, závisia aj od schopností returnujúceho hráča.
 
Hodnoť

 

Eso je iba taký lacný ukazovateľ. Osobne medzi esom a priamym bodom z podania nevidím žiaden rozdiel. Mám taký matný pocit, že keď som pred mnohými rokmi (presnejšie mnohými desaťročiami) začínal, eso bol každý priamy bod z podania (bez ohľadu, či sa hráč na prijme dotkol loptičky alebo nie). Ale nedám za to ruku do ohňa, keďže to bolo...už ani nepamätám. A ako vravím, je mi úplne jedno, či sa súper môjho podania dotkne alebo nie. Mo a keď sa páli na telo hráča...je vysoko pravdepodobné, že aj bomby sa dotkne...ale ju nevráti (teda to si prajem pri podaní).
 

 

Za tých skoro 50 rokov, čo sledujem tenis sa ako eso označovala lopta, ktorej sa returnujúci nedotkol.


Samotný počet es je skutočne o ničom, omnoho významnejší počet nevrátených servisov a kľudne by sa tu dali započítať aj returny, ktoré síce prešli, ale nebol problém z nich ukončiť.

Esá sú atraktívne pre divákov. To bude dôvod pre ktorý sa vedie ich štatistika.
 

 

Ťažko mi je vžiť sa do polohy diváka - netenistu. Ale som si úplne istý, že mnohí eso považujú za nudu. Teda hru na 1/2/3 údery. Vlastne iba podanie aj ja. Tri údery, to už žeriem. Najmä ak je ten tretí z mojej rakety :-).
 

 

Asi budeš mať pravdu o tej atraktivite.

Aspoň podľa komentátorov platí, čím dlhšia výmena tým krajšia.

Ja mám rád rýchle výmeny, servis volej. Taký pekný zápas Edberg-Becker. Možno preto, že so svojou výškou to hrať nemôžem.

PS : Práve postúpil Sock proti Zverevovi
 

 

Na rekreačnej úrovni vstupujú fyzické parametre do hry až na posledných miestach. Keď si vieš vybrať vhodnú chvíľu, zahráš adekvátny prípravný úder a vieš odhadnúť loptičku, volej zahráš aj na vozíčku. Servis volej tiež nie je problém, ale závisí na spoľahlivosti servisu, ktorý na (priemernej) rekreačnej úrovni býva najväčším problémom. Hlavne jeho spoľahlivosť.
 

 

Mám už po päťdesiatke a neviem o žiadnom päťdesiatnikovi s dostatočne účinným servisom. To čo som písal sa vzťahovalo na časy kedy som aktívne hrával.

PS : Pred 2-3 rokmi som pozeral zápas Sempres - Agasi. Sampresov servis absolútne nepostačoval na účinný prechod na sieť a to je odo mňa mladší a priznávam, že jeho servis bol výrazne lepší ako môj.
 

 

Nehovorím o účinnom servise, ale o spoľahlivom. Keď máš za servis hru problém trafiť prvé podanie, alebo podanie vôbec, servis - volej sa nemáš vôbec ako naučiť hrať. Uplne ti chýba prvá časť. Druhou premennou je returnujúci hráč. Keď je na druhej strane siete Agassi s najlepším returnom všetkých čias, servis volej bude mať proti nemu problém hrať aj hráč s najlepším servis volejom všetkých čias (a určite to nie je Sampras).

Ja som reagoval a hovoril o tom, že fyzické parametre ako faktor do rekreačného tenisu vstupujú až na posledných miestach. Ak máš dobrú techniku a odhad, zahráš servis-volej aj so 150 centimetrami.

P.S.: najstarší človek, proti ktorému som kedy hral tenis, mal 75 rokov a servis volej zvládal s prehľadom.
 

 

Nesúhlasím. Povedzme takých 35 rokov späť mi rekreačný hráč servis dokázal zreturnovať len výnimočne. Dnes to už dokáže. Je to jednak raketami, ale významnejší podiel má vek. Servis je úder ktorý vekom stráca kvalitu najviac.

PS : To čo s prehľadom stačilo na rekreačných hráčov, bola v súťažnom tenise nepoužiteľná taktika.
 

 

1) hovorím o rekreačnom tenise a bavím sa (evidentne sám so sebou) o tom, ako veľmi, resp či vôbec v rekreačnom tenise (podciarkujem rekreačný tenis) v taktike zavážia fyzické parametre. Ja tvrdím, že minimálne, Ty si sa k tomuto (okrem príspevku, na ktorý som prvýkrát reagoval). Nevyjadril vôbec.

2) vo veľkej väčšine riešiš vek hráča, ku ktorému som sa vyjadril úplne okrajovo a iba jedným špecifickým príkladom, ktorý zaručene nie je bežným štandardom. Nesúhlasíš teda konkrétne s čím?
 

 

Ja som to vztiahol na seba. Navyše v rôznom čase, čím mohol vzniknúť zmätok. Za mlada som hrával tenis súťažne a dnes hrávam samozrejme už len rekreačne so starými pánmi, s ktorými som hrával za mlada. Teda občas niekto hrá súťažný veteránsky zápas, ale to už nie je tenis ako normálne turnaje.

Techniku ktorú si raz získal, len tak nestratíš. Samozrejme, že sa zmení, ale hlavný problém je v strate fyzických schopností. Chýba rýchlosť, sila výbušnosť.
 

 

To závisí aj od toho, či divák niekomu fandí. Pre mňa Federerove eso hlavne v dôležitom momente je pôžitok.
 


Najčítanejšie na SME Šport