SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Barcelona bez opôr remizovala s posledným tímom, Lobotka si zahral proti Atléticu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"Napriek tomu, že v tíme hostí nezasiahli do stretnutia mnohí dôležití hráči základnej zostavy, Katalánci nedokázali ani raz prekonať defenzívu súpera."- toto kto písal, preboha? Nech vráti maturitné vysvedčenie. Hlavne, že sa na Slovenčine deti učia, že vo vete "Vytiahol som malého z gatí" sa nachádza spodstatnené prídavné meno vo funkcii priameho predmetu. Jedna exspolužiačka z gymnázia napísala do čitateľského denníka podobne kauzálne spotvorenú vetu - "Quasimodo bol hrozne škaredý, ale napriek tomu bol veľmi skromný."
 

 

Fajn komentár o kauzalite vety. Hodil by sa ešte komentár o veľkom písmene v slove slovenčina.
 

 

Hľadal som v tvojej vete chybu, aby som vrátil loptičku na tvoju stranu kurtu, ale nenašiel som nič. Budeš musieť napísať niečo dlhšie. Ale aj tak si myslím, že kauzalita vo vete je oveľa dôležitejšia ako formálne pravidlo o písaní malých/veľkých písmeniek. Napríklad by som si mohol povedať, že Slovenčina je názov predmetu, vlastné podstatné meno... ja by som tam veľké písmená dával, napríklad aj v slovách Matematika, Biológia... de gustibus non est disputandum.
 

 

Je to názov predmetu, ale píše sa s malým písmenom. Kauzalita je dôležitá, najmä u redaktorov, pre ktorých je slovenčina pracovným nástrojom. Ani ja nie som bez chyby, ale snažím sa písať správne. Najviac ma pobavia diskutéri, ktorí majú plné ústa Slovenska a národa (najmä v tzv. alternatívnych médiách) a neovládajú ani základy slovenského jazyka.
 

 

Pozerám, 4 komentáre k včerajším zápasom, tak hádam aspoň jeden bude k futbalu a nie k datimu a ono všetky k slovenčine... A ja pre istotu pridávam piaty mimo tému..
 

 

:-) Ono tie zápasy moc za komentár ani nestáli.
 


Najčítanejšie na SME Šport