SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Andrej Martin porazil Laaksonena a vyrovnal stav série so Švajčiarskom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Táto prehra vôbec neprekvapuje. Kližan to dal dosť jednoznačne najavo v nedávnom rozhovore.Kližan nechce hrať Davis Cup,lebo tam nič nezarobí ale musí.Keby mohol,radšej by šiel hrať nejaké tenisové zápasy v zahraničných ligách,kde mohol zarobiť za každý zápas cca 3000 eur.Hrať ale musí,lebo na začiatku kariéry bol v NTC,čo znamená že aj keď skončí v NTC,musí naďalej Slovensko reprezentovať.Keď ste v NTC,musíce určité percentá odvádzať Slovenskému tenisovému zväzu.Oplatí sa tam byť,keď ste v rebríčku ešte nízko.Zväz do vás viac dáva ako vy vraciate za výhry.Keď sa začalo Kližanovi dariť a viac zarábať,skončil v NTC.Hráč,s ktorým prehral je okolo 300 miesta v rebríčku a hraje turnaje,na ktoré sa Kižan ani neprihlasuje,lebo sú veľmi nízko bodované.Možno mal Hrbatý nominovať Molčana,ktorý toho Švajčiara asi pred 2 týždňami porazil.Osobne si myslím,že Hrbatý už Kližana ďalej nepostaví.
 

 

nie tak dávno Kližan v jednom rozhovore povedal,že tenis ho vlastne nikdy nebavil,berie ho ako nutné zlo!jeho dnešné vyjadrenie po zápase-no ved to sa stáva!D.Hrbatý-budíček,dufam a snád nie len ja,že chlapec nadobro skončil,vraj v Jaguári v Nitre prijímaju nových zamestnancov,tak by sa mal rýchlo prihlásiť...
 

Kližan

nikdy nepovedal, že berie tenis ako nutné zlo. Povedal, že ho nenapĺňa. Že je to pre neho práca, ako každá iná. A že pozná veľa ľudí, ktorí sú po tých rokoch v práci vyhorení. V tom sa si zhodneme. Takých je veľa aj v tenise. Nalbandian, Marco Rios, Kyrgios, Davydenko, a mnohí iní. Myslím, že Kroki z fleku sekne dalších 20 podobných.
 

 

Iste. Ale do menších rozpakov ma privádza fakt, že pred pár mesiacmi mal asi polhodinový rozhovor v TV (opakovali to viackrát). Tam sa vyjadroval o predstavách týkajúcich sa potenisovej budúcnosti (spomínal obchodovanie s autami či nehnuteľnosťami). No jedným dychom vravel, že si myslí...že tenisom sa bude živiť ešte dobrých pár rokov. Nakoniec, pred cca rokom sa chystali s Dominikom útočiť na prvú dvadsiatku. To bol teda akosi chabý útok.

Vyhorieť...môže len to, čo horelo. On nehorel. Alebo ak horel pred pár mesiacmi...rak zhorel tak rýchlo, že by mu nepomohol ani prof. Koller.

Jeho prístup nie je úplne bežný. On možno obrazne stále iba tlel...a na momenty zahorel. Iné sú napr. baby (povedzme Češky typu Bedáňová či Vaidišová)...tie sa ako tínedžerky s hviezdnou budúcnosťou vzopreli rodičom a sekli tenisom.

3 zo 4 chalanov, ktorých spomínaš aj veľa dosiahli, aj zarobili. Kyrgi je unikát, ten sa nikdy ani netváril, že má ambície. Čo Nick chce...to asi nikto zatiaľ nepochopil. Vlastne, ani do Kližanovej hlavy sa nikto poriadne nedostal. Ostatní sú pre mňa aj čitateľní. Tento nie.
 

OT

Pre mna dlho nezodpovedaná záhada. Keď tenista, ktorýkoľvek, hlavne však Federer, nabieha po ideálne zahratej výmene na sieť a súper je rezignovaný v jednom rohu, prečo musí dať z téčka totálnu pecku do opačného rohu, keď by len stačilo nastaviť raketu a prehodiť pohodlne za sieť. Pritom sa bežne stáva, že to odstrelí na tribúnu? To tak má byť? Na to sú nejaké tréningové metódy, ktoré zabraňujú to zahrať po sedlácky s rozumom?
 

Na to ti neodpoviem...

...ale čo mňa fascinuje, je, že Federer to dáva VŽDY a BEZ VÝNIMKY z prvej. Ešte aj takí kvalitní tenisti ako Nadal či Djoković si loptičku nechajú raz odraziť a až potom pália viac na istotu. Je pravda, že Federerova hand-eye coordination pri volejoch, half-volejoch a overhead smečoch je pravdepodobne najlepšia na Tour a preto si to môže dovoliť, ale on to asi robí z dôvodu rýchlej hry. Málokedy vracia loptičky na druhú polovicu len tak aby preehodil sieť, do stredu kurtu. Skrátka keď rozohrá každú výmenu, snaží sa súpera rozhodiť do strán aj za cenu nevynútených chýb a následne čo najrýchlejšie zakončiť, čiže je to asi v súlade s jeho celkovým rytmom hry. On sa dostane do svojho rytmu a nedá pritom súperovi vydýchnuť. S tým súvisí aj jeho veľmi rýchle podania, kde Nadal a Djoković majú problém s 25-sekundovým limitom, ale Federer niekedy podáva rýchlejšie, než je jeho súper pripravený na príjme.
 

 

Áno, v podstate sa to tak od malička učí. Ale mnohí kreatívni hráči to po sedlácky upracú na druhú stranu tak, že súper nemá "lopatu" šancu dobehnúť. Mňa najviac pri týchto situáciách šokuje, že často pália priamo na toho v rohu stojaceho...a ten sa odtiaľ nepohne a vráti im to. Nie je dôvod počítať s protipohybom, ak súper má prebehnúť 15 metrov. Podobne je to aj so smečovaním na viackrát. Smeč má byť jeden: prvý a posledný.

Iba poznámka, že tomas2001 nie som ja - netuším, kto to je.

Kroki
 

K tej vyhorenosti...

Neviem sa vyjadriť, nie som Palach.... ale dosť bolo čierneho humoru. Nalbandian mal dlhú kariéru v ktorej potrápil celú Big Four (napr. s Federerom mal bilanciu 8-11). Najvyššie bol Top 3 a odišiel na svoju dobu už v relatívne veteránskom veku (po 30-ke). Áno, viem, je mladší od Federera. To je aj Roddick. Skôr by som miesto Nalbandiana uviedol Hewitta, ktorý na mladé kolená vyletel a potom už tie kolená zrejme nestačili jeho štýlu (inak tiež Federerov rovesník). No a samozrejme taký Baghdatis, ktorý sa ako mladý predral do finále AO (s Federerom) a odvtedy už len poväčšine vymetá challengere (štyri roky mladší Federera). Rios súhlasím, to bola taká podenková jednotka, ako, ostatne, v tom čase mnohí ďalší (Rafter, Moya, Kafelnikov, Muster, Ferrero, Moya, Safin, Roddick). Davydenko mal takisto pomerne dlhú a úspešnú kariéru (takisto Federerov rovesník, skončil ako 33-ročný) a jeho delové forhendy dokázali potrápiť obranárov typu Murray, Djoković či Nadal (s ním mal dokonca vyrovnanú bilanciu 6-6!), čiže ani tohto by som nebral za vyhoreného. A tenisového mladíka Kyrgiosa za vyhoreného si myslím že jee tiež predčasné, najmä keď aj v tejto sezóne ukázal, že vie vyhrať proti komukoľvek. To už skôr Tomic, ďalší talentovaný Austrálčan (telntom, rebríčkovým umiestnením, vyjadrovaním sa a správaním sa na kurte je to v podstate austrálsky Kližan), sa dá napriek veku označiť za vyhoreného, ibaže Tomic bol ešte o kúsok lepší od Kližana. Kyrgiosovým problémom nie je motivácia, skôr inkonzistencia, nevyrovnanosť výkonov, ktorá, mimochodom, trápi mnohých ďalších talentovaných hráčov (Monfils, Brown...)
 

 

A tomu sa ani nedivím lebo tenis je hrozná nuda. Tiež som s tým sekol.
 

Zahranicne ligy

v strede sezony?Ligy sa hraju v novembri a decembri...
 
Hodnoť

 

Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami. Nemotivovaný športovec sa rovná istej prehre.
 
Hodnoť

 

By som len chcel dodať, že s talentom čo Kližan má ( lepšie povedané mal ), by som povyhrával že naozaj veľa turnajov.. U Martina chýba bojovnosť, nasadenie, vášeň a túžba po výhre..Hold pre mňa žiaden športovec čo je hodný obliekať národný dres..Klobúk dole pred pred Martinom..Úplný opak, žiadne ambície na svetovú špičku, ale bojovnosťou a srdcom-velký výkon a gratulácia. Pána Hrbatého uznávam ako bývalého top hráča na ATP Tour, hlavne ako bojovníka a srdciara za národný tím, ale zároveň mu vyčítam neprofesionálny prístup vo výbere zostavy do Davis Cupového tímu..Tam mu to teda s Kližanom ulieta na plnej čiare...
 

 

Tebe ulieta pár elementárnych vecí, no nebudem to riešiť.
 


Najčítanejšie na SME Šport