Orange logo
Chráňte svojich domácich s Bezpečným internetom
Chráňte svojich domácich pred online útokmi s Bezpečným internetom
Advertisement

Bež za zážitkom: Najlepšie maratóny na Slovensku a v Česku (prehľad)

Štart jubilejného 20. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2025.

Bež za zážitkom: Najlepšie maratóny na Slovensku a v Česku (prehľad)

Fotogaléria (28)
Štart jubilejného 20. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2025. (Autor: TASR)
Štart jubilejného 20. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2025.
Fotogaléria (28)
Štart jubilejného 20. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2025. (Autor: TASR)
Sportnet|28. apr 2025 o 09:30

Pozrite si kalendár, prehľad a históriu zaujímavých slovenských a českých maratónov. Aké sú tipy pre účastníkov pri registrácii, ubytovaní, výžive či tréningu?

BRATISLAVA, KOŠICE, PRAHA. Beh sa v súčasnosti teší stále väčšej popularite. Okrem súťažných bežcov čoraz viac pribúda aj tých rekreačných.

A práve tí, ktorých beh chytil za srdce, chcú posúvať svoje možnosti. Jedným zo spôsobov je aj kráľovská disciplína vytrvalostného behu - maratón.

A práve na maratónoch sa stretávajú profesionálni svetoví a domáci bežci, ale aj rekreační športovci, ktorí rovnako chcú prekonávať svoje hranice.

Ak chce niekto zo Slovenska či Česka absolvovať prestížne a maximálne zaujímavé maratóny, vôbec nemusí ísť ďaleko. Obe krajiny ich ponúkajú dostatok a každoročne sa ich zúčastňujú tisícky bežcov.

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je dokonca najstarším maratónom v Európe, Pražský maratón sa tiež teší medzinárodnému uznaniu a rýchlo rastie aj Bratislavský maratón.

Zo Slovenska a Česka to však určite nie je všetko. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých maratónov a polmaratónov v okolí.

Spoznajte ich históriu, trasu, atmosféru, ale aj tipy a možnosti ubytovania pre účastníkov aj návštevníkov.

Najznámejšie maratóny na Slovensku a v Česku

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach (Slovensko)

Termín: október

Popis: Medzinárodný maratón mieru (MMM) je najstarším podujatím v tejto disciplíne v Európe. V posledných rokoch účasť prekročila hranicu 16-, resp. 17-tisíc bežcov.

Po rokoch významných jubileí sa organizátori MMM dívajú do blízkej budúcnosti s veľkým odhodlaním a mnohými plánmi ako udržať prestíž, kvalitu a atraktivitu tohto podujatia. Súčasťou podujatia sú okrem maratónu aj disciplíny inline, handbike, vozičkári, štafetový maratón či polmaratón.

V Košiciach s výnimkou špecifického covidového roku 2020 dlhodobo vládnu vytrvalci z Afriky. Poslední mimoafrickí víťazi boli Poliak Adam Dobrzynski (2004) a Bieloruska Maryna Damancevičová (2011). Traťové rekordy patria Keňanom. Mužský drží Philemon Rono (2:06:55 h) a ženský Rebbeca Sirwaneiová (2:21:08 h).

Oficiálnu stránku podujatia nájdete na tomto odkaze >>>

História: Ide o najstarší maratón v Európe s bohatou tradíciou. Vojtech Braun Bukovský, športový zanietenec, organizátor i novinár v jednej osobe navštívil v lete 1924 olympijské hry v Paríži. Nadšenie, s akým sa vrátil domov sa pretavilo do rozhodnutia zorganizovať v Košiciach maratónsky beh.

Uplynulo iba pár týždňov a 28. októbra, v deň 6. výročia vzniku Československa, sa osem odvážlivcov postavilo na štart. Už v druhom ročníku bola účasť medzinárodná.

Fotogaléria: Medzinárodný maratón mieru 2024 v Košiciach

Príbeh ako jeden z mála tých športových pokračoval. Neprerušila ho ani Viedenská arbitráž, po ktorej sa Košice ocitli v rukách horthyovského Maďarska, ani druhá svetová vojna a prechod frontu. Prežil niekoľko štátov, režimov, prevratov, pandémiu. V roku 2024 oslavoval jubilejný 100. ročník a o rok skôr zasa 100 rokov od jeho založenia.

Trasa: Bežci počas pretekov prechádzajú mimoriadne pútavým historickým centrom Košíc. Trať roky podlieha iba veľmi miernym úpravám. Štart je tradične o 9.00 h v centre mesta pred Hotelom Doubletree by Hilton, kde je otočka po prvom okruhu a tiež cieľ polmaratónu i maratónu. Jeden okruh meria 21 km a tvorí kompletnú trasu polmaratónskej trate. Maratónci zabehnú okruh dvakrát.

Trate pre maratón aj polmaratón majú oficiálny certifikát IAAF/AIMS. Beží sa historickým aj širším okruhom mesta prevažne po asfaltových cestách (s kompletne uzavretou dopravou) alebo mačacími hlavami (dlažbou v pešej zóne). Prevýšenie trate tvorí asi 74 metrov.

VIDEO: Medzinárodný maratón mieru - prehľad trate

Atmosféra: Medzinárodný maratón mieru má v Košiciach významnú pozíciu. Aj vďaka dlhoročnej tradícii tu je silná podpora miestnych obyvateľov a návštevníkov. O ich účasť v uliciach v centre a jeho okolí nie je núdza.

Tip: Pre účastníkov maratónov na Slovensku je vhodné využiť ubytovacie možnosti dostupné na stránke Megaubytovanie.sk, ktorá ponúka široký výber ubytovania v rôznych lokalitách. Zísť sa vám to môže aj pri hľadaní ubytovania počas Košického maratónu.

Bratislavský maratón (Slovensko)

Termín: apríl

Popis: ČSOB Bratislava Marathon je rýchlo rastúce podujatie s narastajúcou popularitou. Svedčí o tom aj jubilejný 20. ročník v roku 2025, na ktorom sa predstavilo viac ako 16-tisíc bežcov rôzneho veku.

Prekonal sa tak účastnícky rekord z roku 2024, keď sa predstavilo 12.642 štartujúcich. Zo zahraničia sa na podujatí zúčastňuje približne 15 percent všetkých účastníkov.

V rámci podujatia sa idú disciplíny maratón, polmaratón, 10 km, ale aj minimaratón a štafetový maratón. Na podujatie sa treba hlásiť s predstihom, keďže registrácia na hlavné disciplíny bola uzavretá koncom februára, zvyšné disciplíny sa vypredali krátko nato.

Oficiálnu stránku podujatia nájdete na tomto odkaze >>>

História: Prvý ročník Bratislavského maratónu sa konal v roku 2006. Na jeho štarte vtedy stálo asi 1700 bežcov a bežkýň. ČSOB je generálnym partnerom tohto podujatia od 3. ročníka.

V histórii ČSOB Bratislava Marathon dosiahli víťazstvo v hlavnej ženskej kategórii štyri slovenské bežkyne - Andrea Bérešová v roku 2006, Dana Janečková v roku 2007, Kristína Néč-Lapinová v roku 2018 a Zuzana Polohová v roku 2025.

Medzi mužmi sa z prvenstva tešili traja slovenskí vytrvalci – Jozef Urban v roku 2017, Miroslav Ilavský v roku 2021 a Martin Rusina v roku 2025. Ročník 2024 bol prvý raz v histórii dejiskom slovenského maratónskeho šampionátu.

Fotogaléria: ČSOB Bratislava Marathon 2025

Trasa: Podujatie sa beží v mestskom prostredí s výhľadom na Dunaj. Organizátori v jubilejnom 20. ročníku upravili trasu. Reagovali tak na nárast počtu účastníkov, ako aj na dynamické stavebné zmeny v centre mesta. Ich cieľom je ukázať čo najviac z krás mesta, ale súčasne udržať aj kvalitné podmienky pre pretekárov a súčasne rešpektovať bežný život mesta.

Bežecký okruh pozostáva z troch častí. Prvých 11 km sa beží po širokých cestách, kde si každý nájde svoje tempo a skupinu. Následne bežcov čaká približne 4-kilometrový technickejší priebeh centrom mesta a záver patrí úseku vedúcemu najväčším parkom – Sadom Janka Kráľa.

Organizátori sa pravidelne musia vysporiadať s prácami v meste, ale hovoria, že trasa je kompromisom medzi želaným a možným. Vzhľadom na plánované spustenie električky z Petržalky do centra mesta, prejde trasa podujatia výraznými zmenami.

Atmosféra: Ide o moderné podujatie s medzinárodnou účasťou. Bežcov podporujú návštevníci centra, ktorých nie je málo. Zaujímavý je aj prechod mostami ponad Dunaj. Organizátori sa snažia poukázať na vzájomnú toleranciu a uvedomenie si, že nie všetci máme rovnaké podmienky na beh, no cítime ho všetci rovnako.

Beh je v Bratislave veľmi obľúbeným športom, na čom má podiel aj tento maratón. Bratislavčania tvoria okolo 35 percent všetkých účastníkov. Bratislavský maratón sa pravidelne nesie v znamení dobrej nálady, prajnej atmosféry, súdržnej komunity a prináša do bratislavských ulíc množstvo pozitívnej energie

Ďalšie maratóny na Slovensku

Pražský maratón (Česko)

Popis: Pražský maratón, ktorý nesie názov Orlen Maraton Praha, patrí spoločne s tým košickým a bratislavským k vrcholom na Slovensku a v Česku. Je ocenený známkou kvality Elite od Svetovej atletiky a patrí medzi elitu svetových maratónov. Ide o rýchlo rastúce podujatie s narastajúcou popularitou.

Preteky musia spĺňať vysoké štandardy vo voľbe trasy, elitných pretekárov, meraní času, zaistenia občerstvenia aj zdravotnej starostlivosti. Súčasťou maratónskeho víkendu sú aj sprievodné akcie a behy pre verejnosť. V rámci Behu pre dobrú vec je možné zakúpiť si štartovné cez neziskové organizácie a tým ich podporiť. Podujatie doprevádzajú aj hudobníci na Marathon Music Festivale.

Oficiálnu stránku podujatia nájdete na tomto odkaze >>>

História: V roku 2025 ide už o jubilejný 30. ročník tohto podujatia. Podujatie je známe aj ako Prague Internationl Maraton a bolo založené v roku 1995 Talianom Carlom Capalbom. Súčasťou tohto behu sú aj Majstrovstvá Českej republiky v maratóne.

Zlatú známku Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) získal v roku 2010. Zaradil sa tak medzi najvýznamnejšie mestské maratóny, ako sú Tokio, Chicago alebo Londýn. Rekordy podujatia držia Keňan Eliud Kiptanui (2:05:39 h v roku 2010) a izraelská reprezentantka pôvodom z Kene Lonah Chemtaiová (2:19:46 h v roku 2019).

VIDEO: Pražský maratón 2024

Trasa: Ide o maximálne zaujímavú trať, ktorá vedie centrom Prahy, popri Vltave, cez niekoľko pražských mestských častí aj okolo viacerých historických pamiatok Prahy.

Atmosféra: Pražský maratón ponúka nezabudnuteľnú atmosféru, keď aj amatérskym účastníkom umožní behať po boku svetových rekordérov.

Tip: Široký výber ubytovacích zariadení nájdete aj na MegaUbytko.cz, napríklad pri hľadaní ubytovacích zariadení počas Pražského maratónu.

Running festival Olomouc (Česko)

Termín: jún

Popis a história: Na rozdiel od predchádzajúcich podujatí, Mattoni Running festival Olomouc má ako najdlhšiu disciplínu polmaratón, no podobne ako Pražský maratón patrí do prestížnej série RunCzech a je známy svojou organizáciou.

K dispozícii sú aj trate na 5 km, detské behy, rodinná míľa či polmaratónová štafeta. V roku 2025 je na programe 15. ročník, štartuje na ňom približne 6 a pol tisíc bežcov. Rekordy držia Keňania Stephen Kiprop (1:00:15 h) a Mary Keitanyová (1:06:38 h)

Oficiálnu stránku podujatia nájdete na tomto odkaze >>>

Trasa: Počas pretekov si bežci budú vychutnávať krásy hanáckej metropoly, trať prechádza malebnými uličkami, ukáže krásy historického centra Olomouca a poteší aj pohľad na okolitú prírodu. Štartuje sa na Hornom námestí, ktorému kraľuje stĺp Najsvätejšej Trojice a radnica s unikátnym orlojom. Počas pretekov sa môžu bežci pozerať na zaujímavé historické budovy a pekné parky.

Atmosféra: Bežecké preteky v Olomouci ponúkajú unikátnu atmosféru tohto mesta. Súčasťou podujatia je priateľská komunita a motivujúca podpora divákov.

Running festival České Budějovice (Česko)

Termín: máj

História: Mattoni Running festival České Budějovice je mladší polmaratón s rastúcou popularitou. V roku 2025 sa koná jeho 12. ročník a zúčastňuje sa na ňom približne 4-tisíc bežcov. Rekordy držia Keňania Daniel Chebii (0:59:49 h) a Agnes Jerutová (1:09:53 h). Behať sa dajú aj trate na 5 km, detské behy, rodinná míľa či polmaratónová štafeta.

Oficiálnu stránku podujatia nájdete na tomto odkaze >>>

Trasa: Polmaratón prechádza historickým centrom a okolitými scenériami. Štartuje na druhom najväčšom námestí v Českej republike. Cestou bežci uvidia historické budovy a unikátne miesta, ktoré robia České Budějovice unikátnymi.

Atmosféra: Podujatie je spojením športu a kultúry v juhočeskom regióne. Vyznačuje sa jedinečnou atmosférou mesta.

Tipy pre účastníkov maratónov

Registrácia: Aby mal bežec istotu, že sa podujatia bude môcť zúčastniť, základom je včasná registrácia. Najmä tie populárnejšie maratóny majú niekoľko tisíc registrovaných bežcov, ale zároveň podliehajú aj kapacitným limitom. V prípade veľkého záujmu je možné, že organizátori s predstihom ukončia registráciu, a tak jedným z hlavných odporúčaní je, aby ste si nenechávali prihlásenie na poslednú chvíľu. Registrovať sa často dá priamo na oficiálnej stránke podujatia.

Ubytovanie: Po tom, čo sa bežec úspešne zaregistruje, nemal by dlho čakať ani s rezerváciou ubytovania, ktorú je tiež potrebné urobiť v dostatočnom predstihu. Napriek tomu, že mestá ako Bratislava, Košice či Praha, majú mnoho ubytovacích kapacít, pri viac než 15-tisícovej účasti na maratóne môže byť pri pokročilom dátume výrazný problém zohnať ubytovanie.

Tréning: Ak chcete absolvovať bežecké preteky, dôležitým aspektom účasti je správny tréning, ktorý je prispôsobený podľa profilu trate. Obzvlášť, ak ide o prípravu na maratón.

Beh je prirodzený pohyb pre každého človeka. Evolučne je ľudské telo na beh dokonale prispôsobené. Mnoho pohybov počas behu robí ľudské telo absolútne prirodzene a podvedome. Napriek tomu je dobré dbať na správnu techniku. Pomáha predchádzať zraneniam, umožní vám športovať dlhodobo, efektívnejšie vynakladať energiu a menej sa trápiť. Článok o správnej technike behu nájdete na tomto odkaze.

Výživa: S úspešným maratónom súvisí správna strava pred a počas pretekov. Príprava na maratón je základ, preto je najlepšie začať s úpravou jedálnička už dva týždne pred podujatím. Začnite zvyšovať príjem sacharidov optimálne o 65 až 75 %, príjem bielkovín zvýšte o 25 % a tuky navýšte o 10 % (nenasýtené formy). Táto stratégia vám pomôže vytvoriť zásobu glykogénu v svaloch, ktorý sa následne použije počas maratónu.

Aby ste mohli začať preteky s optimálnymi zásobami glykogénu, je dôležité jesť potraviny bohaté na sacharidy v deň alebo dni pred pretekmi (je dôležité tiež znížiť množstvo a intenzitu tréningu, aby ste znížili využívanie zásob glykogénu). 

Dopĺňanie sacharidov sa občas zamieňa s prejedaním sa. To nie je potrebné ani žiaduce. Dobré zdroje sacharidov zahŕňajú cestoviny, ryžu, zemiaky a chlieb. Extrémne diéty s nadbytkom sacharidov nie sú potrebné.

Dobré raňajky pred bežeckými pretekmi zahŕňajú 100-200 gramov sacharidov 3-4 hodiny pred začiatkom. Niektorí športovci majú problémy s jedlom pred pretekmi, môžu však profitovať získaním sacharidov z nápojov.

Športovci, ktorí majú často problémy s trávením, by sa mali vyhýbať raňajkám s vysokým obsahom vlákniny, tuku a bielkovín. Osoby, ktoré majú veľkú náchylnosť na gastrointestinálne problémy, by mali tiež zvažovať vyhýbanie sa mliečnym výrobkom (alebo použiť bezlaktózové výrobky).

Dobré zdroje sacharidov v deň pretekov

rafinované obilniny, biela ryža, obilné výrobky z kukurice/ryže, biely chlieb, bagety (bez semienok), palacinky, varené zeleniny (bez semienok), varené zemiaky, zrelé banány, varené ovocie, jablková omáčka/džemy, ryžové koláče, med, sirup, šťava z ovocia bez dužiny

Tak 15-30 minút pred štartom môžete predzásobiť svoj žalúdok palivom, bez rizika vývoja tzv. reaktívnej hypoglykémie: nízky krvný cukor, pretože inzulín a cvičenie stimulujú odstránenie glukózy z obehu.

Gél je jednoduchý spôsob, ako to urobiť, ale iné zdroje sú tiež v poriadku. 

Cieľom 15-30 minút pred štartom je dosiahnuť 20-30 g (80-120 kcal) sacharidov s 90-180 ml vody. Gél je jednoduchý spôsob, ako to urobiť, ale iné zdroje sú tiež v poriadku. Uistite sa, že toto skúšate aj počas tréningu.

Výživa počas maratónu vyžaduje trochu plánovania. Dôležité je zistiť, čo bude k dispozícii na trati a vypracovať plán, ktorý zohľadňuje jedlá a nápoje na občerstvovacích staniciach. Niektorí ľudia preferujú jedlo, iní tekutiny, a niektorí majú radi oboje.

Typy dopĺňania energie počas maratónu

  • Gély a energetické produkty: Väčšina maratónov má občerstvovacie stanice s gélmi, tyčinkami, energetickými nápojmi a banánmi. Pred behom by ste mali vedieť, aké produkty budú k dispozícii na trati, a môžete sa rozhodnúť, ktoré z nich chcete využiť a v akých intervaloch.
  • Vlastný prísun: Niektorí bežci si radi prinášajú svoje vlastné produkty, ktoré zvyknú konzumovať počas tréningu. Ak vám vaše vlastné produkty vyhovujú, môžete ich mať so sebou na maratóne.
  • Voda a elektrolyty: Nezabudnite na hydratáciu. Na občerstvovacích staniciach zvyčajne nájdete vodu a športové nápoje s elektrolytmi. Dôležité je udržiavať rovnováhu tekutín počas behu.
  • Strava na žuvanie: Niekto má radšej tradičné potraviny, ako sú sušienky alebo energetické tyčinky na žuvanie.

Kalendár maratónov na Slovensku a v Česku v roku 2025

Súčasťou viacerých maratónskych sú aj polmaratóny či trasy na menšie vzdialenosti (10 km, 5 km), štafety aj detské behy

Dátum

Názov

Mesto

Detail

6.4.

ČSOB Bratislava Marathon

Bratislava (Slovensko)

TU >>>

12.4.

Furčiansky maratón

Košice (Slovensko)

TU >>>

1.5.

Podvihorlatský maratón

Michalovce (Slovensko)

TU >>>

3.5.

Bezvýznamný maraton

Chocerady (Česko)

TU >>>

3.5.

Orlen Maraton Praha

Praha (Česko)

TU >>>

7.6.

Banskobystrický maratón

Banská Bystrica (Slovensko)

TU >>>

14.6.

Jirkovský crossmarathon

Jirkov (Česko)

TU >>>

14.6.

Záhorácky maratón

Senica (Slovensko)

TU >>>

14.6.

Kysucký maratón

Čadca (Slovensko)

TU >>>

22.6.

Sunrise Marathon

Brno (Česko)

TU >>>

22.6.

MarathOn LABE

Kolín (Česko)

TU >>>

28.6.

Hármornický maratón

Medzev (Slovensko)

TU >>>

29.6.-5.7.

Moravský UltraMaraton (7x maratón)

Juhomoravský kraj (Česko)

TU >>>

27.7.

Zlatý maraton Emila Zátopka

Štruncovy sady Plzeň (Česko)

TU >>>

9.8.

Rajecký maratón

Rajec (Slovensko)

TU >>>

16.8.

Jazerný maratón

Košice (Slovensko)

TU >>>

23.8.

Salomon Jesenický maraton

Skřítek, Jeseníky (Česko)

TU >>>

5.10.

Medzináročný maratón mieru

Košice (Slovensko)

TU >>>

11.10.

PUMA Třeboňský půl/maraton

Třeboň (Česko)

TU >>>

6.12.

1. český Marathon Praha-Dobříš

Praha (Česko)

TU >>>

Beh sám osebe je skvelým spôsobom, ako tráviť voľný čas. Ak sa spojí s pohybom na zaujímavých miestach, zážitok je o to väčší. Maratónska trať je veľkým lákadlom a cieľom mnohých bežcov. Na veľké šťastie, za ikonickými maratónmi nemusíme vôbec cestovať ďaleko, a preto vám aj tento článok môže slúžiť ako motivácia na to, aby ste sa dali na účasť na niektorom z nich.

Beh v týchto destináciách vám s určitosťou ponúkne jedinečný zážitok. Síce maratón nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou a vyžaduje si zodpovednú prípravu, ponúkne vám výnimočné zážitky v okolí historických pamiatok, nádhernej prírody a takisto aj priateľskú a prajnú atmosféru zo strany priaznivcov, ktorých povzbudzovanie dokáže potiahnuť ako profesionálnych, tak aj amatérskych bežcov vo svojich maratónskych cieľoch.

Tip: Ak plánujete účasť na jednom z týchto maratónov, zvážte uzavretie vhodného poistenia. Na stránke Poistenie.sk nájdete rôzne druhy poistení, vrátane cestovného poistenia, ktoré môže pokryť nepredvídané udalosti počas vašich športových aktivít.

Prečítajte si aj ďalšie správy zo sveta atletiky

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Bež za zážitkom: Najlepšie maratóny na Slovensku a v Česku (prehľad)