Ševčenko oslavuje svoj gól. (Autor: SITA/AP)
Andrej Sarvaš|12. jún 2012 o 00:30

V D-skupine sa ukázal potenciál ukrajinského mužstva. Derby medzi Anglickom a Francúzskom sklamalo.

BRATISLAVA. Tridsaťpäťročný Andrej Ševčenko je stále výnimočným hráčom.

Nemusí hrávať ani v popredných svetových ligách, a aj tak vie stále vycítiť správny moment a udrieť.

Kapitán domáceho mužstva dvoma presnými hlavičkami zabezpečil Ukrajine tri body zo zápasu so Švédskom a tiež vedúcu pozíciu v tabuľke D-skupiny.

Treba dodať, zaslúžene. Vedenia v zápase sa ujali v úvode druhého polčasu trochu prekvapivo Švédi.

Nemohol byť pri tom nik iný, než Zlatan Ibrahimovič, ktorý ako jediný hráč Severanov predstavoval akú-takú hrozbu pre brankára súpera (v prvom polčase trafil hlavičkou žrď).

Dvojgólová odpoveď

Ukrajincov však inkasovaný gól nezrazil, naopak, už o tri minúty dokázali vyrovnať. Štyria švédski obrancovia nestačili na jedného Ševčenka.

Prešlo len niekoľko minút a štadión v Kyjeve burácal ešte viac. Ibrahimovič nechal pri rohovom kope Ševčenka trestuhodne osamoteného, a ten opäť nezaváhal. 2:1.

Švédi sa síce v úplnom závere ešte zmohli na dve šance, no chýbalo im i trochu šťastia. Nič to ale nemení na zaslúženom víťazstve Ukrajiny vo veľmi kvalitnom zápase.

Celých 90 minút behali hráči oboch tímov zo strany na stranu, kombinovali, centrovali, zvádzali tvrdé súboje. Trochu nezvyk po zápase Francúzska s Anglickom.

Kvalita stretnutia príjemne prekvapila, podobne ako kvalita ukrajinského mužstva. Nie najistejším dojmom pôsobil len brankár Pjatov.

Hostiteľská krajina sa výborným výkonom zaradila k Rusku či Chorvátsku a môže ešte veľa ukázať aj v ďalších zápasoch.

Navyše, Francúzi a Angličania nepatria v súčasnom rozpoložení ani zďaleka do kategórie nezdolateľných.

Remíza splnená

Podvečerný zápas skupiny potešil futbalového fanúšika omnoho menej. A to sa nezačal najhoršie.

Angličania v úvode zaujali až netypicky „futbalovým“ prejavom a útočiť chceli aj Francúzi. Počiatočné nasadenie však rýchlo opadlo. Až príliš rýchlo.

V 14. minúte zahodil James Milner tutovku, keď po perfektnom vysunutí obišiel už aj brankára, no netrafil prázdnu bránku.

Milnerove zlyhanie v štýle Fernanda Torresa napravil po pol hodine hry Lescott, keď hlavičkou zužitkoval Gerrardov center z priameho kopu.

Jeho presný zásah však zostal jedinou anglickou strelou, ktorá mierila do priestoru Llorisovej bránky.

Haartov reflex

Onedlho prišiel azda najkrajší moment zápasu, keď Diarrovu hlavičku reflexívne vytlačil anglický brankár Joe Haart a Francúz neuspel ani na druhýkrát.

Haart však zakrátko už nemal nárok na presnú strelu jeho tímového spoluhráča Nasriho. Mimochodom, všetci kľúčoví hráči zápasu pôsobia v klube Manchester City (Haart, Milner, Lescott, Nasri).

Vyrovnávajúcim gólom Francúzov sa zápas vlastne skončil. Obe mužstvá si podvedome uvedomovali dôležitosť bodu a prispôsobili tomu aj taktiku.

Tribúny v Donecku najmä v druhom polčase úplne stíchli alebo sa z nich ozýval piskot nespokojných divákov. Tí si vstupenku na prestížny zápas kupovali určite s inými očakávaniami.

Posledná pol hodina bola už čistým trápením a čakaním na záverečný hvizd. Šláger D-skupiny sa stal zatiaľ najhorším zápasom na celom Eure.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Ševčenko to stále vie, Angličanov s Francúzmi vypískali