Boj o Brazíliu: Slovensko vyhralo nad Lotyšskom 2:1

Hamšík premieňa penaltu.
Hamšík premieňa penaltu. (Autor: TASR)
Pavol Spál|12. okt 2012 o 19:45

O víťazstve Slovenska rozhodla prvá desaťminútovka, v ktorej sa gólovo presadili Hamšík a Saláta.

BRATISLAVA. Štadión na bratislavských Pasienkoch bol poloprázdny, fanúšikovia tentoraz nepískali, ale ani príliš nepovzbudzovali.

Sporadicky sa ozval potlesk, ktorý ku koncu zápasu zosilnel.

Favorizovaní futbalisti Slovenska splnili v treťom zápase kvalifikácie o postup na MS v Brazílii 2014 povinnosť, Lotyšsko zdolali 2:1. Nebol to excelentný výkon, ale skôr slušne odvedená práca.

„Do súboja sme vstúpili rozprávkovo, dve akcie a dva góly. Kontrovali sme hru, dobre sme kombinovali. Boli sme lepší vo všetkých činnostiach. Nevychádzala nám však finálna fáza. Takto s gólovými šancami nesmieme zaobchádzať. Po zbytočnej penalte sme sa o body strachovali,“ hodnotil zápas tréner Griga.

Dve penalty

Slováci plán proti slabšiemu súperovi splnili už v piatej minúte. Weiss šikovne zabehol za obranu Lotyšov a brankár Vanins ho poslal faulom k zemi. Akcii predchádzala elegantná prihrávka Mareka Saparu.

Hamšík nariadenú penaltu bezpečne premenil. Bol to jeho desiaty gól za národný tím. Čoskoro na to pridal druhý gól stredopoliar Sapara – jeho strela z priameho kopu bola ešte tečovaná.

V závere zápasu znížil z penalty striedajúci Verpakovskis – s 29 gólmi najlepší strelec v dejinách lotyšskej reprezentácie.

Muž činu

Tridsaťročný Sapara je zatiaľ ústrednou postavou Slovákov v kvalifikácii a suverénne najproduktívnejší hráč. Dal gól vo všetkých troch zápasoch.

Slováci mali podľa predpokladov viacej z hry, no ďalšie sľubné akcie už nedotiahli do konca. V 42. minúte musel pre zranenie striedať aktívny Weiss, v závere zápasu sa zranil i šéf obrany a kapitán tímu Škrtel.

„Bol chvíľku i v bezvedomí,“ dodal Griga. Oproti predchádzajúcemu zápasu proti Lichtenštajnsku urobili tréneri Griga a Hipp tri zmeny v zostave.

Na ľavej strane obrany nastúpil Breznaník, na pozícii stopéra Saláta a na poste defenzívneho stredopoliara Pečovský. Žilinčan bol jediným zástupcom slovenskej ligy v zostave.

Naši pokračujú v kvalifikácii už v utorok, keď privítajú Grékov.

Slovensko - Lotyšsko 2:1 (2:0)

Góly: 5. Hamšík (11m), 9. Saláta - 84. Verpakovskis

ŽK: 5. Vanins, 8. Klava (obaja Lot.), rozhodujú: Danny Makkelie - Norbertus Josephus Cornelus Simons, Bas van Dongen (všetci Hol.)

Slovensko: Kuciak - Pekarík, Škrtel (90. Ďurica), Saláta, Breznaník - Pečovský, Sapara - Weiss (43. Ďuriš), Hamšík, Stoch - Bakoš (61. Hološko)

Lotyšsko: Vanins - Klava, Ivanovs, Gorkšs, Krjauklis - Laizans (70. Rugins), Fertovs - Višnakovs, Cauna (77. Verpakovskis), Lukjanovs (54. Gauračs) - Rudnevs

Zvyšné dva zápasy skupiny:

Lichtenštajnsko - Litva 0:2 (0:0)

Grécko - Bosna a Hercegovina 0:0

Aktuálna tabuľka:

Hlasy po zápase:

Marek Hamšík: "Mali sme dať tretí gól, takto sme si zbytočnou penaltou a inkasovaným gólom v závere skomplikovali život. Keby sme viedli 3:0, bolo by po zápase. Mali sme dosť príležitostí, len sme ich nepremieňali. Čakajú na nás Gréci, čo je súper z inej kategórie ako Lotyšsko."

Stanislav Griga, tréner SR: "Do zápasu sme vstúpili rozprávkovo, boli tam dve akcie a dva góly z nich. Škoda, že efektivita nám nevydržala po fantastickom úvode počas celého zápasu. Myslím, že potom sme celý zápas kontrolovali hru, mali sme kombinácie, vypracovali sme si šance, ale vo finálnej fáze sme už zlyhali. Namiesto toho, aby sme súperovi dali ešte dva góly, sme sa o výsledok napokon strachovali po góle z penalty. Samozrejme, tri body sú veľmi cenné. Ale tento zápas musí byť poučením, že musíme premieňať príležitosti, lebo by sa nám to nemuselo vyplatiť. Ku zraneným hráčom, Vlado Weiss má zranené koleno a Martin Škrtel bol chvíľu v bezvedomí."

Jurijs Ševlakovs, asistent trénera Lotyšska: "Chceli sme zachytiť úvod, lebo sme vedeli, že hráme vonku a proti kvalitnému súperovi. Nepodarilo sa nám to a dvakrát sme inkasovali za 9 minút. Takýto začiatok zápasu neželám ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Ale život ide ďalej a my budeme pokračovať v kvalifikácii. Verdikty rozhodcov pri pokutových kopoch nebudem komentovať. Zápas bol plne v mojej kompetencii, keď ma kouč Starkovs pred zápasom poveril jeho vedením."

Marek Sapara: "Pri góle som to tam chcel napáliť, našťastie to tam padlo. Po druhom góle sme sa asi až príliš upokojili a poľavili v koncentrácii. Škoda, že sme im tam nepridali tretí a štvrtý gól."

Martin Škrtel: "Prvý polčas bol z našej strany dobrý, ale potom sme Lotyšom dovolili až príliš veľa. Dôležité sú tri body, ktoré sme získali. Teraz sa musíme dôkladne pripraviť na Grékov. Dnes boli v našej hre dobré pasáže, ale ja slabšie chvíle. Ak chceme dosahovať úspešné výsledky, musíme dokázať hrať dobre počas celého duelu, nie iba jeho časť."

Miroslav Stoch: "Som rád, že sme do zápasu dobre vstúpili, taký bol náš cieľ a teší ma, že sme ho splnili. Rýchle góly nás upokojili a potom sa nám hralo ľahšie. Náš výkon bol dobrý, hoci ma mrzí, že sme nevyužili viaceré príležitosti. Mal som zopár streleckých pokusov a občas mi ku gólu chýbalo aj trocha šťastia. Toto stretnutie bolo náročnejšie než zápas s Lichtenštajnskom. Hralo sa však podľa mňa na lepšom teréne."

Online prenos:

95. minúta: Rozhodca ukončil zápas. Slovensko vyhralo 2:1.

90. minúta: Rozhodca nadstavuje 5 minút.

88. minúta: Škrtel sa pri hlavičkovom súboji zranil a museli ho vystriedať.

84. minúta: Faul v našej šestnástke, Lotyši premenili penaltu. Autorom gólu je Verpakovskis.

81. minúta: Hamšík nepremenil veľkú šancu.

74. minúta: Stoch dostal šlapák od Lotyša Fertovsa, museli ho ošetriť.

65. minúta: Za dvadsať minút druhého polčasu sme dostali dve žlté karty, tentokrát Stoch.

61. minúta: Hamšík nahral Bakošovi do čistej šance, ten bol v ofsajde. Hneď nato šiel striedať.

57. minúta: Brezaník dostal žltú kartu.

52. minúta: Slováci mohli vyhrávať už 3:0, nahrávku z ľavej stranu cez celú šestnástku nik nedorazil.

21:21 Začal sa druhý polčas

--------------------------------

21:03 Koniec prvého polčasu

46. minúta: Marek Hamšík mal v nadstavenom čase tesne pred koncom polčasu veľkú šancu, brankár jeho pozemnú strelu vyrazil.

45. minúta: Lotyši skórovali, gól pre ofsajd rozhodca neuznal.

43. minúta: Weiss mladší strieda, miesto neho nastúpil Ďuriš.

31. minúta: Lotyši mali prvú šancu, Kuciak vytlačil loptu na roh.

25. minúta: Slovensko kontroluje priebeh hry, drží Lotyšov mimo svojho pokutového územia.

15. minúta: Prvú štvrťhodinu hrali Slováci oveľa lepšie ako súper, trikrát vystrelili na bránu, dali dva góly.

9. minúta: Ďalší hráč Lotyšska dostal žltú kartu. Priamy kop zahral Sapara, Saláta loptu tečoval a skóroval.

5.minúta: Faul na Bakoša v 16tke hostí. Hamšík premenil nariadenú penaltu. Brankár dostal za zákrok žltú kartu.