Sagan má z najdlhšej etapy Tour de France 20 bodov, vyhral Froome

Froome v cieli. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|14. júl 2013 o 10:01

Brit zvýšil svoj náskok v súboji o žlté tričko, Slovák má zasa bližšie zelené.

MONT VENTOUX. Britský cyklista Chris Froome triumfoval v nedeľu v náročnej 15. etape Tour de France.

Jazdec tímu Sky dosiahol na 242-kilometrovej trati z Givorsu na vrchol Mont Ventoux, ktorá je najdlhšou v tohtoročnej edícii pretekov, čas 5:48:45 h. Zároveň si udržal žltý dres pre lídra celkového poradia.

Froome vyhral suverénnym spôsobom, keď druhý Kolumbijčan Nairo Quintana zaostal napokon až o 29 sekúnd.

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na šprintérskej prémii a s 20 bodmi si posilnil pozíciu na čele bodovacej súťaže o zelené tričko.

"Deň voľna mi príde veľmi vhod, pretože prichádza aj únava po najdlhšej etape. Veď kvôli rýchlostnej prémii som musel makať vyše dvesto kilometrov. Ak by nebol v pondelok voľný deň, nešiel by som do toho úniku," povedal Sagan.

Froome: Chcel som len získať náskok na súperov

Froome si upevnil vedenie na čele Tour de France a pred záverečným týždňom ešte zvýšil náskok pred prenasledovateľmi.

V celkovom poradí vedie už o 4:14 minúty pred Mollemom, tretí Contador stráca 4:25. Froome sa zároveň stal aj lídrom súťaže vrchárov.

"Je to i pre mňa prekvapenie, že som vyhral etapu. Dnes mi išlo o to, aby som získal čo najviac sekúnd na Contadora," povedal v prvom televíznom rozhovore Froome.

"Quintana nastúpil veľmi skoro, je však skvelý vrchár. Nečakal som, že ho bude až tak náročné dostihnúť. Potom som ho povzbudzoval. Na posledných dvoch kilometroch začal odpadať," dodal víťaz.

Peter Velits si v nedeľu v celkovom poradí polepšil, keď stúpol na 35. miesto.

Výsledky:

15. etapa (Givors - Mont Ventoux, 242,5 km): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 5:48:45, 2. Nairo Alexander Quintana (Kol.) Movistar +29 s, 3. Mikel Nieve Ituralde (Šp.) Euskaltel-Euskadi +1:23 min, 4. Joaquím Rodriguez (Šp.) Kaťuša +1:23, 5. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff, 6. Alberto Contador (Šp.) Saxo-Tinkoff obaja +1:40, 7. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +1:43, 8. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +1:46, 9. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +1:53, 10. Jean-Christophe Péraud (Fr.) AG2R La Mondiale +2:08, ... 26. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +6:44, 130. Peter Sagan (SR) Cannondale +28:28

Poradie po 15. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 61:11:43 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +4:14 min, 3. Alberto Contador (Šp.) Saxo-Tinkoff +4:25, 4. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff +4:28, 5. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +4:54, 6. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol.) Movistar +5:47, 7. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +6:22, 8. Joaquín Rodriguez (Šp.) Kaťuša +7:11, 9. Jean-Christophe Péraud (Fr.) AG2R La Mondiale +7:47, 10. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma-Quick Step +7:58,... 35. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +44:24, 68. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:21:26

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 377 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma-Quick Step 278, 3. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 223, 4. Marcel Kittel (Nem.) Argos-Shimano 177, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 157, 6. José Rojas (Šp.) Movistar 145, ... 114. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step 5

ETAPA ONLINE:

16:38 Froome dnes výrazne zvýšil svoj náskok v súboji o žlté tričko, t. j. celkové prvenstvo na stej Tour. Jeho konkurenti postupne prichádzajú do cieľa ďaleko za ním.

16:33 Vyhral Froome, druhý v cieli je so stratou napokon až 29 sekúnd Quintana. Tretí je Nieve, štvrtý Kreuziger.

16:30 Froome necháva definitívne Quintanu za sebou. Kilometer do cieľa.

16:27 Dva kilometre pred cieľom je to súboj Brita Frooma a Kolumbíjčana Quintanu, bude to skvelý záver etapy. Náskok majú už 50 sekúnd.

Novinár takto čaká na jazdcov na kopci v cieli.

16:23 Froome s Quintanom majú polminútový náskok pred Contadorom a Nievem, ešte 4 km na vrchol.

16:20 Froome ide za víťazstvom v dnešnej azda najťažšej etape Tour. Predbehol všetkých, čo mu zavadzali v ceste a teraz sa na čele vezie spolu s Quintanom. Do cieľa ešte 5 km.

16:15 Froome za výraznej podpory tímu Sky sa už utrhol ako z reťaze a šliape smerom hore za dvojicou Quintana - Nieve.

16:12 Osem kilometrov do cieľa má vedúca dvojicá náskok pol minúty

16:03 Chavanela, ktorý bol nejaký čas prvý, už predbehol Quintana a Kolumbíjčan atakuje aj Nieveho, ktorého dobehol a stúpajú spolu, ešte 10 km do cieľa.

15:58 Na čele v prudkom stúpaní je španielsky vrchár Nieve z tímu Euskaltel, náskok má 40 sekúnd. Do cieľa je ešte 12 km.

15:46 Froome v žltom tričku stráca na vedúcich jazdcov minútu a 26 sekúnd. Nemalo by to však ohroziť jeho suverenitu v celkovom poradí.

15:42 Sagan je šoumen, pred kameramanom Eurosportu v priamom prenose nadvihol za jazdy koleso a pozdravil ho kývnutím popri čele. Sagana už dostihol pelotón, už môže oddychovať, hoci do kopca. Veď 20 bodov, po ktoré si išiel 208 kilometrov, už má a zvýši tak náskok na čele bodovacej súťaže.

15:34 20 km pred cieľom je náskok Saganovej skupiny už len minúta a 44 sekúnd. Začína sa 20-kilometrový stupák až do cieľa.

15:23 30 km do cieľa už náskok vedúcej skupiny klesá, aktuálne je 3 minúty a 14 sekúnd

15:18 Pre Sagana to bol akoby cieľ etapy, teraz sa očakáva, že ho a jeho skupinu dobehne pelotón a úplne hore bude prvý niekto úplne iný. Napríklad vrchársky favorit Rolland.

15:15 Peter Sagan sa na šprintérskej prémii ako jej najväčší favorit v rámci 9-člennej skupiny stal podľa očakávania takmer bez námahy víťazom. Má ďalších 20 bodov do hodnotenia v boji o cenné zelené tričko.

15:07 Sagan a jeho skupina drží náskok 3 minúty a 44 sekúnd, 40 km do cieľa a 5 km do prémie.

14:47 55 km pred cieľom majú saganovci stále veľmi sľubný, 3 a pol minútový náskok.

14:24 Vedúca skupina aj so Saganom má 70 km pred cieľom a 35 km pred šprintérskou prémiou náskok až 3 minúty a 45 sekúnd! Sagan je v rámci skupiny vpredu a zdá sa, že dnešná prémia bude jeho. Uvidíme, ako potom zvládne následný dlhý výstup do cieľa 1910 metrov nad morom, v ktorom favoritom nie je.

Brit Bradley Wiggins stúpa v roku 2009 na obávanú horu.

14:20 Naposledy sa na vysoký kopec Mont Ventoux išlo v roku 2009, vtedy vyhral Španiel Garate.

13:55 Ďalšiu horskú prémiu vyhral Roy z tímu FDJ a má 2 body, druhý je Riblon z AG2R a má bod.

13:51 Saganova skupina má stále náskok okolo troch minút. Ak im to vydrží do 208. kilometra, Sagan môže získať dôležité body v šprintérskej prémii. Teraz sú jazdci pred 150. kilometrom.

13:36 Kompletné zloženie vedúcej deviatky: Sagan, Irizar, Fedrigo, Roy, Riblon, Losada, Chavanel, Impey a Poels. Žiadny tímový kolega z Cannondale tam so Saganom nie je.

13:33 Zo skupiny uprchlíkov sa už odpojil El Fares z tímu SOJ, ktorý vražedné tempo nezvládal, pohltil ho pelotón, ktorý je okolo 3 minút za vedúcou deviatkou. Znamená to, že rýchlosť ukrajovania straty sa zmiernila.

13:18 Vedúca skupina aj so Saganom má stále nižší náskok pred pelotónom, ktorý bol predtým aj 9-minútový. Teraz je už len okolo 4 minút.

13:02 Rollanda s Burghardtom už pelotón na 103. kilometri dobehol. Saganova vedúca skupina má náskok ešte okolo 5 minút.

Sagan na štarte.

12:52 Cyklisti dnes nechávajú na trati zatiaľ všetko, ide sa priemernou rýchlosťou tesne nad 50 km/h. Vedúca skupina má už menší náskok, pelotón začal pracovať.

12:35 Vedúcu skupinu, ktorá má 10 členov a je v nej aj Sagan, dobieha dvojica Rolland - Burghardt. Francúz Rolland dnes chce vyhrať etapu ako správny vrchár.

12:25 Sagan si dnes asi povedal, že po včerajšom "oddychu" to rozbalí naplno. Drží sa vo vedúcej 10-členej skupine, ktorá má už vyše 7-minútový náskok!

11:50 Ďalšiu horskú prémiu, rovnako najnižšej 4. kategórie, získal El Fares z tímu Sojasun.

11:35 Na čelo sa následne dostala asi 10-členná skupina, v ktorej je aj Sagan

11:20 Prvú horskú prémiu poslednej kategórie na 22. kilometri vyhral De Gendt z tímu Vacansoleil-DCM, druhú HP na 28. km získal Rolland z tímu Europcar.

Je to najdlhšia etapa so smrteľným kopcom na záver

Nedeľňajšia 15. etapa z Givors do Mont Ventoux je na Tour de France najdlhšia, meria až 243 kilometrov.

V jej závere však navyše na cyklistov čaká poriadny výstup na 1912 metrov vysoký Mont Ventoux.

Ten ale nie je najvyšším bodom stej Tour. Tým bol v 8. etape pyrenejský 2001 m vysoký Col de Pailhéres (2001 m).

Britský cyklista Tom Simpson na Mont Ventoux 13. júla 1967 nechal život. Dôvodov bolo viacero - vyčerpanie, dehydratácia spôsobená slabým prísunom tekutín a hnačkou, amfetamíny a alkohol.

Predtým, než spadol na cestu, sa po nej naširoko vlnil, divákov akoby v delíriu žiadal, aby mu pomohli nasadnúť na bicykel. Pol kilometra pred vrcholom umrel, aj dnes tam cyklisti uvidia jeho pomník.

V roku 1970 na kopci takmer skolaboval slávny Eddy Merckx, ale etapu vyhral. Dostal kyslík, zotavil sa a neskôr vyhral Tour.

Pretekárov, pokým prídu k úpätiu Mont Ventoux, ešte čakajú 4 menšie horské prémie a na 208. km aj jedna šprintérska, ktorá by mala zaujímať aj nášho Petra Sagana.

Saganovi sobotňajšia 14. etapa nevyšla podľa odhadov cyklistických odborníkov. Tí očakávali útok jeho tímu Cannondale na vížazstvo, napokon však z toho nič nebolo. Sagan skončil až na 105. mieste so stratou vyše 7 minút.

Etapa štartuje nezvyčajne už o pol jedenástej doobeda. Pretekári by mali postupne doraziť do cieľa medzi piatou a pol šiestou poobede.

Domov»Cyklistika»Sagan má z najdlhšej etapy Tour de France 20 bodov, vyhral Froome