Paralympiáda: Farkašová je zlatá aj v obrovskom slalome

Slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová.
Slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová. (Autor: ROMAN BENICKÝ, SPV)
TASR|16. mar 2014 o 10:38

Slovensko získalo paralympijsku zlatú medailu v prvý a aj v posledný deň hier v Soči.

ČERVENÁ POĽANA. Lyžiarka Henrieta Farkašová triumfovala aj v nedeľňajšom obrovskom slalome zrakovo postihnutých a zo zimných paralympijských hier v Soči si tak odnesie dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Celkovo slovenskí športovci získali v Soči už sedem cenných kovov (3-2-2).

Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou dominovala v oboch nedeľňajších kolách. Už v prvom nadelila svojej najväčšej konkurentke, nakoniec striebornej Aleksandre Frantcevovej z Ruska takmer päť sekúnd a v druhom kole si vylepšila náskok ešte o 1,32 s. Bronzovú medailu získala Jessica Gallagherová z Austrálie.

Ďalšia slovenská lyžiarka Petra Smaržová obsadila výborné piate miesto v kategórii telesne postihnuté-stojace. Za víťaznou Marie Bochetovou z Francúzska zaostala o viac ako desať sekúnd, na bronzovú medailu stratila necelé tri.

"Hovorila som si, že to ide, ale zvyčajne ak máte príliš dobrý pocit, sú tam chyby, ktoré nevnímate," povedala pre spv.sk sklamaná Smaržová. "Chcela som ešte raz vystúpiť na stupne víťazov, no najlepšie súperky boli dnes lepšie."

"Po prvom kole sme mali dostatočný, bezpečný náskok a preto sme si mohli dovoliť začať druhé kolo opatrnejšie," reagovala v cieli Natália Šubrtová.

"Išlo sa mi dobre, dávala som si pozor na chybu a v druhej polovici trate sme zrýchlili. Užívala som si dnešné preteky a som rada, že som prispela do medailovej zbierky našej výpravy druhou zlatou medailou," povedala Farkašová, ktorá sa s dvomi zlatými a jednou bronzovou stala najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou na paralympiáde v Soči.

Bežec na lyžiach Vladimír Gajdičiar obsadil v pretekoch na 10 km voľnou technikou v kategórii telesne postihnutí-sediaci 18. miesto, keď na víťazného Kanaďana Chrisa Klebla stratil takmer štyri minúty.

Paralympiáda výsledky

obrovský slalom - zrakovo postihnuté: 1. Henrieta FARKAŠOVÁ (SR) 2:48,63 min (1:28,62+1:20,01), 2. Aleksandra Frantcevová (Rus.) +6,28 s (1:33,58+1:21,33), 3. Jessica Gallagherová (Aus.) +13,48 (1:36,69+1:25,42)

obrovský slalom - telesne postihnuté-stojace: 1. Marie Bochetová (Fr.) 2:38,84 min (1:24,98+1:13,86), 2. Andrea Rothfussová (Nem.) +0,86 s (1:25,36+1:14,34), 3. Solene Jambaque (Fr.) +7,97 (1:27,71+1:19,10), ... 5. Petra SMARŽOVÁ (SR) +10,63 (1:30,52+1:18,95)

muži - beh na lyžiach: 10 km voľne - telesne postihnutí-sediaci: 1. Chris Klebl (Kan.) 30:52,0 min, 2. Maksim Jarovji (Ukr.) +14,5 s, 3. Grigorij Murygin (Rus.) +26,2, ... 18. Vladimír GAJDIČIAR (SR) +3:50,8

Domov»Zimné športy»Paralympiáda: Farkašová je zlatá aj v obrovskom slalome