Rakúšania vyhrali nad Švédmi vysoko 4:1.
Rakúšania vyhrali nad Švédmi vysoko 4:1. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. sep 2015 o 22:45

Wayne Rooney sa stal najlepším kanonierom v histórii anglickej reprezentácie.

BRATISLAVA. Rakúski futbalisti postúpili na záverečný turnaj EURO 2016. V utorňajšom šlágri G-skupiny triumfovali vo Švédsku 4:1. V doterajšom priebehu kvalifikácie im na istú miestenku na šampionát vo Francúzsku stačilo nazbierať 22 bodov za sedem víťazstiev a jednu remízu.

Rakúšania už v prvom polčase potvrdili dominanciu dvoma gólmi a prakticky rozhodli zápas. Brankár Andreas Isaksson čelil viacerým gólovým možnostiam, no prikrátky bol v 5. minúte na "panenkovskú" penaltu Davida Alabu či na doklepnutie Martina Harnika na zadnej tyči o polhodinu neskôr.

Rusi sú druhí

Ani v druhom dejstve nedokázali Švédi vedení elitným kanonierom Zlatanom Ibrahimovičom nájsť recept na rakúsku defenzívu, naopak v 77. minúte im uštedril K.O. úder tretím gólom Marc Janko.

Štvrtý gól pridal Harnik a odpoveď Ibrahimoviča na konečných 1:4 už bola len kozmetickou úpravou. Švédi si tak výrazne skomplikovali možnosť postúpiť na ME. Druhé miesto v G-skupine prepustili Rusom, ktorí zdolali outsidera z Lichtenštajnska 7:0 a na rozdiel jediného bodu sa dotiahla aj štvrtá Čierna Hora po triumfe 2:0 v Moldavsku.

Päťdesiaty gól Rooneyho

Anglický futbal má po utorku nového najlepšieho kanoniera v histórii. Legendárneho Bobbyho Charltona prekonal Wayne Rooney, ktorý v dueli Albionu proti Švajčiarsku poistil v 84. minúte premenenou penaltou triumf domácich v pomere 2:0. Strelil 50. gól v národnom drese. Je to nový rekord anglickej reprezentácie. Bobby Charlton strelil 49 gólov.

Angličania si už v uplynulom kvalifikačnom kole predčasne zaistili postup na európsky šampionát.

E-skupina

Anglicko - Švajčiarsko 2:0 (0:0)

Gól: 67. Kane, 84. Rooney (z 11 m)

Litva - San Maríno 2:1 (1:0)

Góly: 7. Černych, 90.+2 Spalvis - 55. Vitaioli. ČK: 50. Arlauskis - 88. Chiaruzzi

Lichtenštajnsko - Rusko 0:7 (0:3)

Góly: 21., 45. a 73., 90. Dziuba, 40. Kokorin (z 11 m), 77. Smolov, 85. Dzagojev. ČK: 40. Kaufmann (Lichtenštajnsko)