ZOH 2018 - Pjongčang:
Preteky štafiet žien na 4x6 km:
1. | Bielorusko | Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová, Daria Domračevová | 1:12:03,4 h |
2. | Švédsko | Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová | +10,7 s (0+12) |
3. | Francúzsko | Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová | +17,6 (0+14) |
4. | Nórsko | Synnöve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbuová | +29,7 (3+12) |
5. | Slovensko | Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Ivona Fialková | +38,4 (1+9) |
6. | Švajčiarsko | Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Selina Gasparinová, Irene Cadurischová | +43,5 (0+16) |
PJONGČANG. Zlatými medailami sa na ZOH v Pjongčangu ovenčila štafeta biatlonistiek Bieloruska.
Na 4x6 km trati Bielorusky v zložení Nadežda Skardinová, Iryna Kriuková, Dzinara Alimbekavová a Darja Domračevová zdolali Švédky o 10,7 sekundy a tretie Francúzky o 17,6.
Slovenské biatlonistky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková dobehli na 5. mieste (+38,4).
V areáli Alpensia ženy zavŕšili svoj olympijský program tímovou súťažou. Na štart sa postavilo 18 štafiet, s číslom 17 štvorica Sloveniek.
Pozrite si fotogalériu zo štafetových pretekov biatlonistiek: fotogaléria
22.2.2018
Paulína Fialková štartovala prvá
Pred štyrmi rokmi sa zo zlata radovali Ukrajinky a kvarteto SR na tieto preteky, keď zaostalo o celý okruh a do cieľa nedobelo, nemalo dobré spomienky. Vlaňajšie MS dopadli podstatne lepšie s 8. miestom.
V prognózach sa najčastejšie v súvislosti s kandidátkami na zlato objavovali svetové šampiónky Nemky, túto sezónu v seriáli Svetového pohára jasne najlepšie.
Okrem nich zvíťazili raz už len Francúzky. Slovenským biatlonistkám sa nedarilo, ani raz neskončili v najlepšej desiatke, no v areáli Alpensia chceli do nej preniknúť a naplniť minimálny cieľ.
V pretekoch miešaných štafiet, ktoré boli na programe dva dni predtým, Slovensko pochovalo nádeje už na prvom úseku, kde štartovala P. Fialková.
Rovnaký úsek jej patril aj v ženských štafetách s jasnou úlohou nestratiť kontakt s najlepšími a trojnásobnú medailistku v Pjongčangu Kuzminovú poslať vpred na poprednej priečke.
P. Fialková (strelecká bilancia 0+1, 0+0) s jedným dobíjaním v úvodnej streľbe veľa nestratila a v hustom snežení, s vetrom a mrazom -3 sa veľmi rýchlo prepracovala vpred, 'stojku' zvládla perfektne a zaradila sa na 4. priečku. Z favoritiek zlyhala Nemka Preussová s trestným okruhom a hneď jej naskočilo minútové manko.
Do druhého úseku P. Fialková so 6. najrýchlejším bežeckým časom poslala Kuzminovú (0+1, 1+3) na 3. priečke, 18,8 sekundy za prvým Talianskom, 12. boli Nemky (+1:00,6).
Náročná druhá streľba Kuzminovej
Po 'ležke' už Kuzminová viedla 15,3 sekundy pred Nórkou Eckhoffovou, Talianka Wiererová až dvakrát musela krúžiť na trestnom okruhu a prepadla sa na 13. miesto.
Streľba stojmo však bola obrovská lotéria, vietor sa zdvihol, bežecky najrýchlejšia Kuzminová sa snažila trpezlivo počkať, kým v nárazoch utíchne, no pri veľmi dlhom mierení až za 1:45,7 min musela ísť raz na trestný okruh.
Z prvého miesta klesla na ôsme (+20,8), no napriek tomu veľa nestratila aj preto, že konkurencia sa tiež veľmi natrápila.
Na tretí úsek Poliaková (0+1, 0+1) vybehla tretia, 16,1 s za vedúcimi Fínkami a 14,2 za Taliankami, riešiť zložitú situáciu museli neustále sa trápiace Nemky na 12. mieste (+1:34,8).
Na strelnici vznikol veterný rébus, s ktorým si s jedným dobíjaním výborne poradila Poliaková spolu s Taliankou Gontierovou a ocitli sa na vedúcom poste.
Veľký výkon Ivony Fialkovej
Po slabšom behu a opatrnej 'stojke' s jedným dobíjaním Poliaková opäť poskočila na 3. priečku (+14,0), na medzičase sa prvých šesť tiesnilo v rozpätí 30 sekúnd, pri odovzdávke s 1. Poľskom, 2. Francúzsko (+8,3), 3. Talianskom (+12,7), 4. Bieloruskom (+17,1)) a 5. Slovenskom (+19,0).

Záverečný úsek priniesol dramatické predstavenie. I. Fialková (0+0, 0+2) si počínala strelecky suverénne, Bielorusky posunula po 'ležke' Domračevová na 1. miesto, po 'stojke' na ňom aj zostala s tesným náskokom 6,4 s pred Bescondovou a 10,9 pred Öbergovou.
I. Fialková dobíjala dvakrát na štvrtý terč a patrilo jej piate miesto (+23,3). Vo finiši vládla Domračevová, ktorá si olympijskú zbierku medailí navýšila v kariére na 4-0-1 a Bielorusko sa tak radovalo z premiérového zlata v štafetách.
Veľký výkon sprevádzal I. Fialkovú s konečným piatym miestom pre Slovensko.
Online Zimná olympiáda 2018 (ZOH, biatlon): Štafety žien (Kuzminová, Paulína Fialková)
1. Bielorusko 1:12:03,4 (0+9)
2. Švédsko +10,7 (0+12)
3. Francúzsko +17,6 (0+14)
4. Nórsko +29,7 (3+12)
5. Slovensko +38,4 (1+9)
6. Švajčiarsko +43,5 (0+16)
7. Poľsko +43,6 (1+14)
8. Nemecko +53,9 (3+11)
9. Taliansko +1:04,1 (4+13)
10. Kanada +1:33,4 (1+11)
11. Ukrajina +1:41,4 (2+10)
12. Česká republika +1:56,3 (4+11)
13. USA +2:01,9 (1+10)
14. Kazachstan +2:14,6 (1+9)
15. Fínsko +2:33,8 (2+13)
16. Bulharsko +2:34,6 (2+9)
17. Japonsko +3:44,3 (2+9)
18. Južná Kórea +8:17,2 (6+16)
Štartová listina::
1. Nemecko
Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová, Laura Dahlmeierová
2. Francúzsko
Anais Chevalierová, Marie Dorinová Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová
3. Švédsko
Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová
4. Ukrajina
Irina Varvinecová, Vita Semerenková, Julia Džimová, Anastasia Merkušinová
5. Taliansko
Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Nicole Gontierová, Federica Sanfilippová
6. Česko
Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová, Veronika Vítková
7. Nórsko
Synnøve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbuová
8. Švajčiarsko
Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Selina Gasparinová, Irene Cadurischová
9. Poľsko
Monika Hojniszová, Magdalena Gwizdońová, Krystyna Guziková, Weronika Nowakowská
10. Bielorusko
Nadežda Skardinová, Iryna Krjuková, Dzinara Alimbekavová, Daria Domračevová
11. Kanada
Sarah Beaudryová, Julia Ransomová, Emma Lunderová, Rosanna Crawfordová
12. Japonsko
Fujuko Tačizakiová, Sari Furujová, Kinga Mitorajová, Jurie Tanakaová
13. Fínsko
Laura Toivanenová, Kaisa Mäkäräinenová, Mari Laukkanenová, Venla Lehtonenová
14. Kazachstan
Galina Višnevská, Darja Kliminová, Alina Rajkovová, Olga Poltoraninová
15. Južná Kórea
Anna Frolinová, Jekaterina Avvakumovová, Či-hi Munová, Jumi Jungová
16. Bulharsko
Emilia Jordanovová, Daniela Kadevová, Stefani Popovová, Desislava Stojanovová
17. Slovensko
Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Ivona Fialková
18. USA
Susan Dunkleeová, Clare Eganová, Joanne Firesteelová, Reidová, Emily Dreissigackerová.
Weather could be very tricky tonight. A little snowfall is coming, but wind is supposed to drop around 8pm #biathlon #PyeongChang2018 pic.twitter.com/bYnY7iIHou
— IBU World Cup (@IBU_WC) 22. februára 2018
FAVORITOM ČÍSLOM JEDEN SÚ NEMKY
V doterajšom priebehu sezóny sa v rámci Svetového pohára uskutočnili tri štafetové preteky žien. Vo všetkých prípadoch skončili najhoršie druhé Nemky, pričom triumfovali v Hochfilzene a Ruhpoldingu. Zaujímavosťou je, že zakaždým mali mierne pozmenenú zostavu. Samozrejme, najväčšou hviezdou tímu je Laura Dahlmeierová. V Pjongčangu získala už tri cenné kovy a výborný úsek zajazdila aj v zmiešanej štafete. Dnes bude tradične v role finišmanky. Najväčším rivalom nemeckého kvarteta bude nepochybne Francúzsko, ktoré zvíťazilo v Oberhofe. Domácu reprezentáciu zdolalo o 32 sekúnd, hoci absolvovalo trestný okruh. Aj francúzski tréneri si mali z čoho vyberať a napokon nominovali zostavu Chevalierová, Dorinová Habertová, Braisazová a Bescondová. Výborné výkony v sezóne predvádzajú Švédky, ktoré tradične dobre strieľajú a už dvakrát obsadili bronzový stupienok.
DÔVERA NAPRIEK STRELECKÉMU KOLAPSU
Slovensko vyštartuje s číslom 17, pretože doposiaľ absolvovalo len dva závody a aj tie mu príliš nevyšli. V Hochfilzene obsadilo sedemnástu priečku, keďže až šesťkrát navštívilo trestný okruh. V Ruhpoldingu to už bolo lepšie, po polovici pretekov sme strácali na čelo pretekov štvrťminútu a napokon sme skončili dvanásti. Napriek nevídanému utorkovému streleckému kolapsu opäť začne Paulína Fialková a následne sa poslednýkrát dostane na olympijskú trať v Pjongčangu Anastasia Kuzminová. Opäť bude veľa záležať na treťom a štvrtom úseku, kde sa postupne predstavia Terézia Poliaková a Ivona Fialková. Kameňom úrazu už niekoľkokrát bola práve Poliaková a v Južnej Kórei sa jej vôbec nedarí. Vo vytrvalostných pretekoch minula 10 z 20 terčov, v šprinte zašla 70. bežecký čas a v štafetových pretekoch sa naposledy vyhla trestnému kolu v marci minulého roka.
NA BRONZ MÔŽE POMÝŠĽAŤ PÄTICA ŠTAFIET
Zaujímavý súboj sa črtá v súboji o tretie miesto. Adeptov na medailovú pozíciu je hneď niekoľko. Minimálne dva silné úseky má Taliansko, Bielorusko, Nórsko či spomínané Švédsko. Netreba zabúdať ani na výborne strelecké pripravené Ukrajinky, ktoré na vlaňajšom svetovom šampionáte potrebovali len štyri náhradné náboje a skončili na výbornom druhom mieste. Pri neúčasti Gabriely Koukalovej sú v náročnej pozícii Češky. Ich štafetu rozbehla Eva Puskarčíková, následne dostane priestor mladé duo Jislová – Dávidová, no a finišovať bude Veronika Vítková. Na štarte bude celkovo 18 reprezentácii. Daniel Kuzmin v rozhovore pre RTVS povedal, že úspechom nášho kvarteta bude umiestnenie v TOP 10. Stávkové kancelárie vypísali na víťazstvo našej štafety kurz 80:1.